"Angielski jest fun-tastyczny!"
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła dołącza do III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Angielski jest fun-tastyczny!". Uczniowie klas trzecich, a także uczniowie klasy 6b przez cały rok szkolny będą mierzyć się z licznymi zadaniami projektowymi, a efekty ich realizacji będzie można śledzić na stronie internetowej i Facebooku naszej szkoły :)
CELE PROJEKTU
Cel główny: Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego “Angielski jest fun-tastyczny!” jest pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci i nauczycieli z ideą dwujęzycznego nauczania.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego,
- uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka,
- rozwijanie zainteresowania krajami anglojęzycznymi,
- rozwijanie wiary we własne możliwości językowe,
- wdrażanie do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego,
- rozwijanie umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na umiejętność rozumienia ze słuchu,
- rozwijanie inteligencji muzycznej przy jednoczesnym poznawaniu i zapamiętywaniu materiału leksykalnego,
- zapoznanie z wybranymi książkami w języku angielskim,
- rozwijanie poczucia estetyki, wyobraźni twórczej i kreatywnego myślenia,
- tworzenie otoczenia przyjaznego nauce języka,
- wyrabianie właściwego stosunku do osób, mieszkających w innych krajach,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
- poszerzenie zasobu słownictwa, zdobycie wiedzy na temat kultury, geografii i historii krajów anglojęzycznych,
- rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych nacji, kultur, i zwyczajów,
- wdrażanie do pracy z materiałami autentycznymi: fragmentami literatury, piosenkami, filmami,
- budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej uczniów poprzez stworzenie im różnorodnych możliwości obcowania z językiem angielskim,
- zachęcanie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością w trakcie uroczystości przedszkolnych,
- uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu.
Autorką projektu jest Angelika Fronia - nauczycielka przedszkola i języka angielskiego. Projekt powstał na bazie własnych doświadczeń i obserwacji. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, a także z siódmym i ósmym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2023/2024: “Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji" oraz “Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej”. Udział w projekcie jest bezpłatny. Chętne osoby mogą dokupić sobie pakiet metodyczny z kartami pracy, prezentacjami lub dokumentację innowacji pedagogicznej.
"Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną"
Uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic w roku szkolnym 2024/2025 biorą udział w projekcie edukacyjnym „ Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną”
Projekt uwrażliwia na :
Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangazowania społecznego. Rozwijanie sprawności fizycznej, nawyku aktywności ruchowej i dbałości o zdrowie.
Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Naukę udzielania pierwszej pomocy.
"Natalka i Antek w świecie Wielkiej Matematyki"
Projekt klasy 2b
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy 2b biorą udział w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci pt. "Młodzi obywatele. Jak poznać kraj, w którym mieszkamy?"
Przez cały rok szkolny dzieci wspólnie z Panią Kingą Szczepanik będą realizować tematy projektowe podczas zajęć świetlicowych.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zdobędą wiedzę na temat ważnych symboli narodowych, wykonają drzewa genealogiczne oraz porozmawiają o ochronie zabytków. Pracując z mapą, poznają dialekty i gwary występujące w różnych regionach Polski oraz mniejszości narodowe zamieszkujące w naszym kraju. Przygotują projekt wymarzonej przestrzeni i zrozumieją, że mogą uczestniczyć w życiu społecznym i wyrażać swoją opinię w istotnych dla nich sprawach.
Tematami realizowanymi podczas projektu będą:
Dlaczego świętujemy niepodległość?
Dlaczego flagi mają różne barwy?
Czy wszyscy mówimy tak samo?
Kto dba o bezpieczeństwo mojego kraju?
Po co mam szukać własnych korzeni?
Czy poleczka to polski taniec?
Odblaskowa Szkoła
„NOŚ ODBLASKI - ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Odblaskowa szkoła”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży poprzez promowanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, w tym przede wszystkim noszenie elementów odblaskowych przez dzieci. Uczniowie w ramach działań świetlicowych wykonywali plakaty, własne odblaski, znaki drogowe oraz szereg działań zwiazanych z bezpieczeństwem. Dzieci wiedzą jak ważnym elementem garderoby każdego człowieka jest odblask ! Zachęcają również innych do ich noszenia.
Cyfrowi Lingwiści
- W tym roku na zajęciach z języka angielskiego będzie się działoNasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjny „Cyfrowi lingwiści”.Do czerwca będziemy wykonywali różne ciekawe zadania jednocześnie szlifując język angielski, pracę w grupach, dowiemy się wielu ciekawostek o świecie ale przede wszystkim czeka nas dobra zabawa.Klasy 5 a i 5 b oraz 6 a już wykonały pierwsze zadania projektowe.Na zajęciach mieliśmy użyć kodów qr, ale żeby było jeszcze ciekawiej pojawiły się stacje dydaktyczne. Klasy 5 ćwiczyły czas Present Simple- czas teraźniejszy prosty, a klasa 6 A czas Past Simple- czas przeszły prostu.W sali językowej ukryły się krzyżówki z zakodowanym hasłem, układanki, dopasowywanie zdań, a nawet układanie domino. Pod kodami qr skryły się różne zadania utrwalające poznane czasy.
Koordynator projektu: B.Piasecka, A. Kądziołka