Warsztaty z szacowania pojemności
Czy możliwy jest wynik zadania tekstowego: „Pojemność wanny wynosi 500 ml”?, albo „ Basia dolała do szklanki 35 litrów soku”?. Nigdy wcześniej nie skupiałam swojej uwagi na temacie pojemności, nawet dziwiłam się swojej matematyczce, czemu irytuje się słysząc takie wypowiedzi moich kolegów i koleżanek. Teraz, muszę przyznać, rozumiem ją doskonale… Moja świadomość zmieniła się znacząco właśnie po warsztatach z szacowania pojemności, odbytych w ramach projektu „Matematyk na zakupach”. Pani Ligęza wraz z panią Więcław przygotowały dla nas cenną wystawę i pokaz, w trakcie których nie sposób było sobie nie wyobrazić i nie zapamiętać wzorcowych ilości odpowiadających 5, 10 , 50, 100 mililitrom czy 0,5, 1, 5 ,10, 15 litrom. Kolejne etapy związane z doświadczeniami przerywane były zabawami ćwiczącymi koncentrację uwagi i refleks. W części warsztatowej mieliśmy okazję przelewać i szacować ilości p
„Waż odważnie a rozważnie”
18.10.2017 r. w sali audiowizualnej odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Matematyk na zakupach”, tym razem zatytułowane „Waż odważnie a rozważnie”. Prowadzącymi lekcję otwartą matematyki, w której wzięli udział uczniowie obydwu klas czwartych naszej PSP w Lipnicy Murowanej, były jak zwykle Panie Katarzyna Ligęza (autorka i spirytus movens projektu) oraz Dorota Więcław. Ta ostatnia rozpoczęła imprezę od opowieści o historii wag, którą zobrazowała bogatą kolekcją urządzeń do ważenia. Ekspozycja została zgromadzona w formie olbrzymiej wystawy zajmującej całą ścianę sali audiowizualnej. Prezentowane egzemplarze były używane w placówkach handlowych od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Pani Więcław omówiła również jednostki wagi oraz zasady ich przeliczania. Następnie wraz z Panią Ligęzą zważyły kilka nietypowych artykułów na wirtualnej wadze, zaprezentowanej dzięki użyciu tablicy in
„Pecunia non olet”
Ta łacińska sentencja, autorstwa rzymskiego finansisty Wespazjana, przyświecała warsztatom numizmatycznym, które odbyły się w ramach projektu „Matematyk na zakupach”. Zaproszony gość, pan Grzegorz Kulikowski, członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, wprowadził nas w niezwykły świat nauki i pasji. W pierwszej części wykładu, ku naszemu zaskoczeniu, prowadzący zrewidował nasze wyobrażenia o zainteresowaniach, jako formie spędzania wolnego czasu. Wskazał konkretne korzyści płynące z hobbistycznych praktyk, od rozwoju mózgu poprzez przyswajanie wiedzy z różnych dziedzin, po te bardziej materialne. Prowadzący wyjaśnił czym jest numizmatyka i gdzie w naszym rejonie można zobaczyć unikatową kolekcję bezcennych okazów numizmatycznych. Pokazał również przywiezioną przez siebie kolekcję monet i banknotów. Zaskoczeni byliśmy różnorodnością kształtów monet i wielkością niektórych banknotów. W
Dzień Papieski 2017 w Lipnicy Górnej
16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
W tym roku obchodzimy 39 rocznicę tego wydarzenia, po raz XVII organizowany jest Dzień Papieski w tym roku pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją!”.
Współpraca z Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku podjęta z inicjatywy pań A.Pałka i K.Ligęza zaowocowała kolejnym spotkaniem w oddziale dziecięcym biblioteki. W czasie oprowadzania poznaliśmy regulamin biblioteki, sposób korzystania z elektronicznej karty bibliotecznej, możliwości jakie daje księgozbiór internetowy biblioteki. Poznaliśmy również strukturę biblioteki, zarówno oddziału dziecięcego jak i działu dla dorosłych, zwiedziliśmy ich pomieszczenia. Dowiedzieliśmy się jak rozmieszczone są pozycje książkowe z podziałem na odpowiednie gatunki. Zapoznaliśmy się ze sposobem korzystania z zasobów biblioteki, w tym wyszukiwania interesujących nas tytułów. Na koniec usystematyzowaliśmy nasze wiadomości nt. zasad kulturalnego zachowania się w bibliotece.
W minioną środę naszą szkołę odwiedził nie kto inny, ale sam Ambroży Kleks – założyciel słynnej akademii. Pojawił się na lekcji w klasie IVa, wzbudzając ogólną radość i ekscytację. Uczniowie mogli zobaczyć na żywo legendę polskiej literatury dziecięcej, a przy okazji dość wnikliwie się jej przyjrzeć. Z tego przyglądania powstały bogate opisy wyglądu pana Ambrożego. W geście wdzięczności za niespodziewaną wizytę uczniowie naklejali niecodziennemu gościowi piegi na twarzy. Przy okazji zdradził nam jeden ze swoich pilnie strzeżonych sekretów. Otóż obiecał, że niebawem odwiedzi również klasę IVb i IVc. Czekamy z niecierpliwością.
10 października uczniowie naszej szkoły za sprawą Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji. Chętnych uczniów z zacięciem polonistycznym i smykałką do historii nie zabrakło. W dyktandzie wzięło udział 37 młodych patriotów ze szkoły podstawowej i 4 z gimnazjum. Zadanie było o tyle trudne, że tekst, który należało zapisać, dotyczył historii Polski, a ściślej rzecz biorąc okresu II wojny światowej. Pojawiały się zatem trudne, czasem niezrozumiałe słówka jak np. „represje”. Nie zabrakło w tym względzie pomyłek (choć lektor robił co mógł, aby czytać zrozumialeJ), stąd pojawiały się zdania typu: „Nie zważając na depresję hitlerowców, tysiące uczniów, studentów i nauczycieli zbierało się na tajnych kompletach.” Wszystkim biorącym udział w tym niełatwym dyktandzie należą się słowa uznania, a szczególnie jeśli chodzi
Konkursy ,,Odblaskowej szkoły"- Konkurs Wiedzy o Ruchu drogowym
Szkolny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
„Bądź bezpieczny na drodze”
W dniu 5 października w ramach programu „Odblaskowa szkoła” odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas V-VII, którzy odpowiadali na pytania związane z przepisami drogowymi i bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Konkursy ,,Odblaskowej szkoły"- konkurs plastyczny
KONKURSY „ODBLASKOWEJ SZKOŁY”
Szkolny Konkurs Plastyczny „Z odblaskami bezpieczniej”
Pod koniec września uczniowie klas IV-VII w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pod hasłem: „Z odblaskami bezpieczniej”. Uczestnicy konkursu przedstawili bardzo ciekawe prace, nawiązujące do tematu bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszanie się po chodniku, ukazali jak ważne jest noszenie odblasków.
Serdeczne życzenia!
Redakcja strony życzy wszystkim pracownikom szkoły
wszelkiej pomyślności, zdrowia i wytrwałoćci
w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia Polaków
w dniu Święta Edukacji Narodowej i Dnia Nauczyciela!
Dzień Nauczyciela w naszej szkole!
Tradycyjnie zbliżajacy sie Dzień Edukacji Narodowej, który przypada na 14 października i jest swiętem wszystkich pracowników szkoły, a potocznie nazywany jest Dniem Nauczyciela, został uczczony uroczystą akademią na sali gimnastycznej. Wydarzenie zgromadziło całą społeczność naszej szkoły z Panią Dyrektor Danutą Szot na czele. Montaż słowno muzyczny przedstawiony przez uczniów pokazywał historię oswiaty od czsów biblijnych do współczesności w ujęciu komediowym, nie pozbawionym jednak uniwersalnych prawd o stosunkach uczeń-nauczyciel. Pokazano też sylwetki różnych typów nauczycieli, w postacie których wcielili się starsi uczniowie. Występy uczniów przygotowali nauczyciele: Panie: Renata Polek, Edyta Bazarnik, Barbara Czesak. Stronę muzyczną stanowiły wystepy chóru pod kierunkiem Pani Małgorzaty Wiśniowskiej. Scenografię, jak zwykle, stworzyła Pani Katarzyna Bazarnik.Pani Dyrektor podsumow
Literatura i sztuka w bibliotece
28 września uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z przesympatyczną powieściopisarką i dziennikarką - Moniką Sawicką, zorganizowanym przez GBP w Lipnicy Murowanej.
Na początek rozmawialiśmy o marzeniach i planach na przyszłość, a później rozpoczęły się warsztaty plastyczno-literackie. Naszym zadaniem było stworzenie „Książki moich marzeń”. Wszyscy pełni entuzjazmu wzięli się do pracy. Nawet chłopcy, już od pierwszej chwili mocno się zaangażowali, bo chcieli jak najszybciej stworzyć własne dzieła. Każdy wybrał okładkę, tytuł i przede wszystkim marzenie, które chciałby opisać w swojej książce – skarbcu marzeń. A marzenia były różnorodne…
Od barteru po giełdę - wykład p.E. Bazarnik
Jak ludzie pierwotni wymieniali między sobą różnorakie przedmioty ? Jak płacili w dawnych czasach, gdy nie było kart kredytowych? Co się działo, zanim człowiek wynalazł metalowy krążek z drogiego kruszcu, a potem banknoty ? Ludzie handlowali na wiele lat przed tym, zanim wynaleźli pieniądze. Zatem czym płacili ???? Te i inne ciekawostki dotyczące pieniądza poznali uczniowie na niezwykle ciekawym wykładzie p.Edyty Bazarnik poprowadzonym w ramach projektu Matematyk na zakupach. Była to zarazem inspirująca lekcja otwarta z udziałem klas piątych i nauczycieli: p.R.Polek i K.Ligęzy. Wykład był również znakomitym nawiązaniem i podsumowaniem przewodnickich opowieści o średniowiecznym handlu w Krakowie z niedawno odbytej wycieczki do podziemi Rynku Głównego w Krakowie.
Uczniowie klas siódmych w podróży po Polsce.
W dniu 29 września 2017 roku grupa 42 uczniów z klasy VII a I VII b wyruszyła w podróż do województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy wycieczki zobaczyli przepiękny pałac w Oblęgorku, w którym mieszkał wielki polski pisarz Henryk Sienkiewicz. W domu, który obecnie pełni funkcję muzeum uczniowie mieli możliwość poznania epizodów z życia pisarza, jego codziennych zajęć, upodobań oraz twórczości literackiej. Zobaczyli również pomieszczenia, oryginalne meble i przedmioty codziennego użytku z okresu, kiedy w pałacyku (podarowanym pisarzowi przez naród polski) przebywał Henryk Sienkiewicz. Uroczystość wręczenia pisarzowi aktu notarialnego pałacu w Oblęgorku wraz z całą, 4-tomową dokumentacją odbyła się w czasie jubileuszowych obchodów w dniu 22 grudnia 1900 roku. Kolejnym punktem podróży była piesza wędrówka z miejscowości Święta Katarzyna na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich Łysicę. Pogoda
Matematyk na zakupach
Trudno w Lipnicy nie zauważyć, że szkoła po raz drugi rozpoczęła realizację projektu w ramach programu mPotęga, tym razem pt. Matematyk na zakupach. Za nami już kilka form realizacji zakończonych sukcesem. Ruszyły min. warsztaty matematyczne; ze względu na podział na grupy wiekowe odbyło się już kilka spotkań o różnej tematyce. Dzieci poznały min. krótką historię pieniądza, ciekawostki o obowiązujących monetach i banknotach, nauczyły się biegle zliczać kwoty, szacować wartość zakupów, sprawnie obliczać kwotę do zapłaty i resztę z zakupów za pomocą obliczeń pisemnych i na kalkulatorze. Absolutnym hitem i kwintesencją nauczania matematyki przez działanie i doświadczenie okazał się warsztat: czy potrafię już szacować? Sala lekcyjna dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców zamieniła się w prawdziwy sklep, a uczniowie dostając do ręki koszyk na zakupy i banknot 20zł mieli za zadanie tak dokon
Warto było, warto...
Wycieczka do Niepołomic i Krakowa, w której udział brało ponad osiemdziesięcioro uczniów naszej szkoły okazała się niezwykle bogata programowo. Edukacyjną wyprawę rozpoczęliśmy od wykładu a następnie seansu w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym. Kolejne punkty programu rozgrywały się w samym sercu Krakowa. Mieliśmy okazję wspiąć się na wzgórze Wawelskie i podziwiać Zamek Królewski oraz Bazylikę Archidiecezjalną św. Stanisława i św. Wacława. Stąd rozlegał się równie piękny widok na Wisłę i życie toczące na jej bulwarach. Na rynek dotarliśmy ulicą Kanoniczą pełną renesansowych i barokowych kamienic. Nie zabrakło też towarzyszących krakowskiemu życiu atrakcji turystycznych: cudnych dorożek, występujących magów, artystów muzyków, ludzi w strojach krakowskich promujących miasto, pokazu gigantycznych baniek mydlanych itp. Sukiennice, kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, kamienice
KONKURS "ODBLASKOWA SZKOŁA"
KONKURS „ODBLASKOWA SZKOŁA”
Nasza szkoła przystąpiła w bieżącym roku szkolnym do konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Akcja „Odblaskowa szkoła” daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.
W związku z udziałem w konkursie: „ODBLASKOWA SZKOŁA” zaplanowano szereg działań z udziałem naszych uczniów. Nasi uczniowie wezmą udział w konkursie plastycznym, oraz w konkursie z wiedzy o ruchu drogowym, przeprowadzimy lokalny happening, aby uświadomić wszystkim jak zadbać o swoje bezpi
Sprzątanie Świata
W dniu 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w 24 edycji akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata 2017” pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce".
Celami tegorocznej akcji są: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki. Młode pokolenie powinno być świadome, jakie korzyści wynikają z segregacji odpadów oraz z poszanowania środowiska stosując zasady Gospodarki o Zamkniętym Obiegu. Mimo wielu cennych inicjatyw w celu ochrony zasobów przyrody wciąż zaśmiecamy środowisko. Trzeba zadać pytanie: Czy będą takie lata, kiedy akcje „ Sprzątanie świata” będzie tylko wspomnieniem? Na to pytanie musi odpowiedzieć każdy z nas.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danychMapa