Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się do pomocy;)
Jak co roku chcemy wesprzeć potrzebujące polskie dzieci mieszkające na kresach.
Zostań Św Mikołajem i spraw radość na twarzach dzieci:)
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się do pomocy;)
Jak co roku chcemy wesprzeć potrzebujące polskie dzieci mieszkające na kresach.
Zostań Św Mikołajem i spraw radość na twarzach dzieci:)
Bajki i baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a, jednego z najbardziej znanych producentów animowanych opowieści.
W naszej szkole postanowiliśmy uczcić ten dzień przebierając się za postaci z wylosowanych bajek. Już od samego rana na szkolnych korytarzach można było spotkać bohaterów lubianych kreskówek, takich jak:
„Alwin i wiewiórki” - klasa 4a
„Shrek” - klasa 4b
„Smerfy” - klasa 5a
„Kubuś Puchatek” - klasa 5b
„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” - klasa 6a
„Minionki” - klasa 6b
„Pszczółka Maja” - klasa 7a
„W głowie się nie mieści” - klasa 7b
„Toy story” - klasa 8a
„Barbie” - klasa 8b.
Zobaczcie w galerii jaką kreatywnością i pomysłowością wykazali się nasi wychowankowie:)
W tym roku na zajęciach z języka angielskiego będzie się działo:)
Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjny „Cyfrowi lingwiści”.
Do czerwca będziemy wykonywali różne ciekawe zadania jednocześnie szlifując język angielski, pracę w grupach,dowiemy się wielu ciekawostek o świecie , ale przede wszystkim czeka nas dobra zabawa.
Klasy 5 a i 5 b oraz 6 a już wykonały pierwsze zadania projektowe.
Na zajęciach mieliśmy użyć kodów qr, ale żeby było jeszcze ciekawiej pojawiły się stacje dydaktyczne. Klasy 5 ćwiczyły czas Present Simple- czas teraźniejszy prosty, a klasa 6 A czas Past Simple- czas przeszły prostu.
W sali językowej ukryły się krzyżówki z zakodowanym hasłem, układanki, dopasowywanie zdań, a nawet układanie domino. Pod kodami qr skryły się różne zadania utrwalające poznane czasy.
Koordynatorzy projektu: B.Piasecka, A. Kądziołka
Jak co roku w okolicach 1 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzają groby poległych żołnierzy.
W ramach zajęć z wychowawcą 25 października 2024 r. uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami uporządkowali groby na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej znajdującym się przy kościółku św. Leonarda. Zapalając znicze i modląc się w ciszy uczniowie oddali hołd poległym w walkach.
Symboliczne znicze będące dowodem pamięci i szacunku zapłonęły również na grobie śp. mjr Józefa Wieciecha ps. Tamarow, który w 1944 roku dowodził spektakularną akcją uwolnienia 128 więźniów z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.
W akcję dbania o nasze dziedzictwo historyczne zaangażowali sie także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w czasie wolnym od zajęć szkolnych również zadbali o wygląd grobów żołnierskich oraz zapalili znicze na opuszczonych i zapomnianych mogiłach.
Uczniowie uczcili także pamięć śp. ks. prałata Stanisława Wiśniowskiego, który w latach 1999-2019 był patronem naszego Publicznego Gimnazjum oraz Kazimierza Brodzińskiego, patrona naszej szkoły podstawowej. W głównym holu szkoły pod portretami patronów zapłonęły symboliczne znicze.
W środę 30 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Spódnicy. To wyjątkowe wydarzenie było okazją dla uczniów i nauczycieli do wyrażenia swojej kreatywności, integracji społeczności szkolnej oraz refleksji nad rolą ubioru w naszym życiu.
Historia spódnicy
Spódnice noszone były już od czasów prehistorycznych. Robiono je najczęściej ze słomy i trzciny, a także skóry zwierząt czy bawełny. Spódnica nie zawsze kojarzyła się jednak z elementem kobiecej garderoby, w przeszłości nosili ją również mężczyźni. Tradycja ta zachowała się w Szkocji, a tamtejsze kilty są jednym z symboli tego kraju.
Ostatecznie spódnice na przestrzeni lat ewoluowały i pojawiały się ich różne modele oraz długości.
W naszej szkole obchodziliśmy to święto zakładając ulubione spódnice, a kto wolał pozostać w spodniach mógł założyć garderobę w kratę nawiązującą do narodowego stroju szkockiego wykonanego z tartanu czyli materiału w kraciasty wzór. Zobaczcie zdjęcia:)
W miesiącu pażdzierniku uczniowie klasy 7a uczestniczyli w akcji środowiskowej, mającej na celu promowanie noszenia odblasków wśród seniorów w naszej okolicy.
Uczniowie wybrali się na spacer po naszej miejscowości i rozdawali ulotki oraz odblaskowe opaski napotkanym seniorom. Głównym celem akcji było promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród seniorów i lokalnej społeczności, zwiększenie świadomości oraz zwrócenie uwagi na konieczność noszenia elementów odblaskowych.
„NOŚ ODBLASKI - ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Odblaskowa szkoła”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży poprzez promowanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, w tym przede wszystkim noszenie elementów odblaskowych przez dzieci. Uczniowie w ramach działań świetlicowych wykonywali plakaty, własne odblaski, znaki drogowe oraz szereg działań zwiazanych z bezpieczeństwem. Dzieci wiedzą jak ważnym elementem garderoby każdego człowieka jest odblask ! Zachęcają również innych do ich noszenia.
28 października w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” ulicami Lipnicy przemaszerowali „odblaskowi” uczniowie klasy VII. Celem happeningu było promowanie bezpieczeństwa na drodze wśród uczniów i mieszkańców poprzez zwrócenie uwagi na konieczność obowiązkowego noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie zaopatrzeni w samodzielnie wykonane transparenty głośno skandowali „odblaskowe hasła i rymowanki”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej ważnej akcji !
Akcja „Szkoły pełne talentów 3” dobiega końca.
Talenciaki mogą być przypisane do Placówek Oświatowych w terminie do 17 listopada 2024 roku. Wszystkie nieprzypisane Talenciaki tracą ważność w dniu 18 listopada 2024 roku o godzinie 00:00.
Nie zapomnij przynieść talenciaka do szkoły lub samodzielnie go przypisać. Dziękujemy !
29 października uczniów klas IV-VIII odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Bochni - p. Michał Bajda oraz p. Grzegorz Maj.
Spotkanie rozpoczęło się od zwrócenia uwagi na konieczność noszenia przez pieszych odblasków. Panowie przypomnieli wszytskim, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.
Celem wizyty było również przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej skutków. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.
Zaproszeni goście dużo mówili również
o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji
i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.
Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu.
Jak wiadomo, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Zajęcia z przedstawicielami Policji z KPP w Bochni są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej szkole.
29.10.2024 r. uczniów klas pierwszych odwiedziła Pani Natalia Krzak - pracownik Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Pani Natalia przybliżyła dzieciom specyfikę swojego zawodu, opowiedziała czym zajmuje się Instruktor, Konferansjer Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Opowiedziała legendę o założeniu Lipnicy, o Lipnicy w dawnych czasach, o gminie, jej poszczególnych miejscowościach i zabytkach.
Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania oraz wdawały się w dyskusję. Okazało się, że mają całkiem sporą wiedzę na temat naszej miejscowości, jej zabytków i historii. Na koniec spotkania Pani Natalia wręczyła każdej klasie folder z mapą gminy, przewodnik szkicem zaprezentowany oraz widokówki przedstawiające dawny rynek i herb Lipnicy. Każde dziecko otrzymało również pamiątkową naklejkę, a także miało możliwość otrzymania pieczątki z herbem Lipnicy na widokówce.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Natalii za tak wartościowe spotkanie, za przekazaną nam wiedzę, współpracę i mile spędzony czas.
Dziękujemy i zapraszamy ponownie !
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy 2b biorą udział w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci pt. "Młodzi obywatele. Jak poznać kraj, w którym mieszkamy?"
Przez cały rok szkolny dzieci wspólnie z Panią Kingą Szczepanik będą realizować tematy projektowe podczas zajęć świetlicowych.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zdobędą wiedzę na temat ważnych symboli narodowych, wykonają drzewa genealogiczne oraz porozmawiają o ochronie zabytków. Pracując z mapą, poznają dialekty i gwary występujące w różnych regionach Polski oraz mniejszości narodowe zamieszkujące w naszym kraju. Przygotują projekt wymarzonej przestrzeni i zrozumieją, że mogą uczestniczyć w życiu społecznym i wyrażać swoją opinię w istotnych dla nich sprawach.
Tematami realizowanymi podczas projektu będą:
Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych na Lipnicki Korowód Świętych 😇
Zaiste gród Kraka to zacne miejsce, aby odetchnąć nieco historią i dać się porwać legendom, baśniom i fantastyce.
Takich to właśnie przeżyć mogli doświadczyć uczniowie klas szóstych, którzy w środę 23 października 2024 r. wyruszyli tropem zbrodni i splątanych ludzkich losów ukazanych w spektaklu "Balladyna".
Następnie wprost z Teatru Groteska udali się do Sukiennic, których mury pamiętają odległe dzieje z kart historycznych Krakowa. Tam, wśród arcydzieł polskiego malarstwa XIX wieku, szukali odpowiedzi do zadań zaprezentowanych w formie tradycyjnej gazety.
Bo nie ma to jak aktywne eksplorowanie muzealnych wnętrz:)
24 października 2024 r. uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się do Krakowa na niezwykle atrakcyjną i aktywną wycieczkę:)
Pierwszym punktem wyjazdu było Cinema City, w którym uczniowie poczuli magię kina oglądając animowaną historię robota ROZZUM w bajce „Dziki robot”. Projekcja filmu w technologii 4dx dostarczyła naszym widzom dodatkowych wrażeń i stała się pełnym efektów specjalnych kinowym przeżyciem:)
W drugiej części wycieczki uczniowie poznali tajemnice obrazów i przenieśli się w czasie do niezwykłych momentów historii Polski podczas warsztatów „Zabawa z mistrzami” zorganizowanych przez Grupę Aktywni w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Zobaczcie ile emocji dostarczyła nam ta podróż w odkrywaniu piękna sztuki:)
W czwartek, 24.10.2024r. w piękny, słoneczny, jesienny dzień uczniowie klas 3 wraz z wychowawcami wybrali się na spacer do Lipnicy Dolnej.
Pod Płytą Poległych dzieci zapaliły znicze. Następnie przeszły na cmentarz żołnierski, gdzie uporządkowały groby i również zapaliły znicze.
Uczniowie wypełnili w ten sposób kolejny punkt projektu „Kultywujemy Święta Narodowe oraz odwiedzamy miejsca pamięci narodowej”.
W ostatnim czasie nasza szkoła ponownie włączyła się w akcje „Makulatura na misję” przekazując ponad 2080 kg makulatury!
Wielkie podziękowania należą się całej społeczności uczniowskiej, rodzicom, a w szczególności Państwu Dzięglom oraz Panu Mateuszowi Szot, którzy swoimi prywatnymi autami zawieźli makulaturę do siedziby Ekombudu. Makulaturę, którą zbieraliśmy w szkole przekazaliśmy do kontenerów znajdujących się przy Parafii Św. Pawła.
Dzięki naszej pomocy siostry Pasjonistki mogłą kontynuować budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Yaounde w Kamerunie.
Następna zbiórka już na wiosnę - zachęcamy gorąco do zbierania makulatury, którą można przynosić do sali językowej do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz do przeczytania listu, który otrzymaliśmy od siostry Kolbeny:)
„Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Temu człowiekowi było na imię Karol.
Karol Wojtyła.
Od 16 października 1978 roku Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II.”
kard. Stanisław Dziwisz
Święty Jan Paweł II to postać niepodważalnie wyjątkowa w polskiej historii. Zwykły chłopiec, urodzony w Wadowicach 18 maja 1920 roku, dzięki odkryciu swojego powołania i aktywnym działaniom na rzecz drugiego człowieka stał się niezwykłym dorosłym.
Szczególną pamięć naszemu papieżowi Polakowi okazujemy podczas corocznych obchodów Dnia Papieskiego. W tym roku 13 października czyli w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża obchodziliśmy XXIV Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Z tej okazji w piątek 18 października 2024 r. społeczność naszej szkoły rozpoczęła dzień pięknym wspomnieniem świętego Jana Pawła II. W kościele parafialnym w Lipnicy Murowanej odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klas 4b i 7a oraz szkolnego chóru pod opieką pani Małgorzaty Wiśniowskiej i pani Edyty Bazarnik.
Przepiękny montaż słowno-muzyczny przybliżył nam postać Świętego Jana Pawła II, a także stał się wyrazem naszej wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka oraz przypomnieniem jego dziedzictwa.
Dnia 17 października 2024 r. uczniowie klas I wraz z rodzicami oraz wychowawcami uczestniczyli w integracyjnym ognisku klasowym, które odbyło się obok Domu Ludowego w Lipnicy Górnej.
Uczniowie oprócz pysznych kiełbasek i słodkości mieli również okazję pograć w piłkę, pobiegać, pobawić się przy pomocy chusty animacyjnej, zagrać w gry stolikowe czy porozmawiać, a przy okazji odpocząć na łonie natury.
Po skończonych zabawach wszyscy w wesołych nastrojach wrócili bezpiecznie do szkoły, gdzie korzystając ze słonecznej pogody grali i bawili się na boisku szkolnym. Serdecznie dziękujemy Rodzicom uczniów klas I za piękną inicjatywę, kiełbaski, słodki poczęstunek, opiekę a przede wszystkim za chęci i wspólną integrację .
Dziękujemy .
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Po raz kolejny nasza szkoła włącza się w akcję „Pomagamy bezdomniakom” dlatego prosimy wszystkich ludzi dobrego serca - WSPOMÓŻ PSIAKA LUB KOCIAKA ZE SCHRONISKA W BORKU ! Szczegóły na plakacie:)
Dzień Edukacji Narodowej potocznie nazywany Dniem Nauczyciela to święto wszystkich, którzy tworzą oświatę i angażują się w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia: nauczycieli, dyrektorów, wychowawców, pracowników administracji i obsługi, a także tych, bez których nie istniałaby szkoła czyli uczniów.
Z tej okazji w dniu 11 października 2024 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował uroczyste obchody tego święta, które zostały utrzymane w klimacie igrzysk olimpijskich, a przeniesione na szkolne podwórko stały się Igrzyskami Nauczycielskimi.
Na wstępie uroczystości chłopcy z klas ósmych przedstawili scenkę humorystyczną, ukazującą „trudny” żywot ucznia. Następnie wszyscy nauczyciele otrzymali złote medale olimpijskie w poszczególnych kategoriach zgodnie z nauczanym przedmiotem. Nagrodzeni zostali także pracownicy administracji i obsługi, którzy w naszej szkole pełnią równie ważne funkcje. Komitet Olimpijski nie zapomniał także o uczniach. Na ręce przewodniczących klas zostały złożone dyplomy, które odzwierciedlały charakter danego zespołu klasowego.
Ostatnim ale jakże ważnym punktem akademii było oficjalne przyjęcie uczniów klas czwartych w mury naszej szkoły, którzy dołączyli do „Akademii Pani Szot” i z Jej rąk otrzymali „Piegi mądrości”, a także symboliczne „Medale na start” tym samym stając się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.
9 października 2024 r. klasa Vb udała się na wycieczkę edukacyjną do Nowego Wiśnicza, która w założeniu miała również wpisać się w kierunki o wychowaniu patriotycznym. W październiku 1944 roku 128 więźniów politycznych zostało uwolnionych z wiśnickiego więzienia przez żołnierzy AK. W tym roku przypada 80-ta rocznica tego wydarzenia. Stąd pomysł na wycieczkę śladami tej akcji. Po podejściu na wzgórze więzienne udaliśmy się na cmentarz wojenny, gdzie odczytaliśmy fragmenty opisu akcji. Złożyliśmy znicze na grobach więźniów zabitych przez Niemców, którym nie było dane ocaleć. Następnie zwiedziliśmy zamek oraz wiśnicki rynek przybliżając wiadomości historyczne o postaciach z pomników.
Wszyscy wiedzą jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu drzewa. Pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, wytwarzają niezbędny do życia tlen, są pożywieniem i siedliskiem dla różnych zwierząt i roślin, łagodzą efekt cieplarniany, regulują klimat na Ziemi. Stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu.
Z okazji Światowego Dnia Drzewa, który przypada na 10 października uczniowie klas drugich gościli w naszej szkole w Lipnicy Górnej tatę ucznia klasy 2b, Pana Krystiana Kuca.
Pan Krystian opowiedział nam o swojej pracy oraz pokazał jak należy prawidłowo sadzić drzewo oraz opiekować się rośliną w jej dalszym rozwoju. Uczniowie wspólnie z zaproszonym gościem zasadzili piękną jarzębinę, która będzie ozdobą na naszym szkolnym placu.
Symboliczne zasadzenie drzewka przypomniało uczniom o odpowiedzialności za naszą planetę, a zasadzona roślinka stanie się jednym z „filtrów” powietrza przy naszej szkole oraz źródłem przyszłych obserwacji przyrodniczych uczniów.
Dziękujemy panu Krystianowi za spotkanie i przeznaczoną dla naszej szkoły sadzonkę jarzębiny
W piękny październikowy poranek, uczniowie klas I wraz z wychowawcami postanowili zrobić sok owocowo- warzywny. Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, należy prawidłowo się odżywiać, rozumieją potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o zdrowiu, dzieci postanowiły samodzielnie zrobić kolorowe, pełne witamin soki. Przyniesione do szkoły owoce i marchewki zostały dokładnie umyte i pokrojone. Przed przystąpieniem do pracy, uczniowie zapoznali się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką. Utrwalili również zasady higieny i bezpieczeństwa.
Samodzielnie wykonane soki były kolorowe i smaczne, ale przede wszystkim bogate w witaminy i bardzo zdrowe.
We wtorek 8 października w ten wyjątkowo słoneczny, ciepły, jesienny dzień uczniowie klas drugich wyruszyli na pieszą wycieczkę z Lipnicy Górnej do Lipnicy Murowanej, gdzie zwiedzili Cmentarz Wojenny, Płytę Pamięci Żołnierzy AK oraz Izbę Regionalną.
Głównym celem wyjścia było uczczenie pamięci poległych w walkach o niepodległość Polski. Na miejscu uczniowie zgłębili historię tych miejsc. W ciszy i zadumie pomodlili się za poległych oraz zapalili znicze. Podczas wycieczki wszyscy pamiętali, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych.
Wspólna wyprawa obydwu klas stała się wspaniałą okazją do integracji. Uczniowie mieli możliwość skosztować przepysznej pizzy i w przyjemny sposób spędzić ze sobą czas.
Wędrówka w opinii uczestników była wspaniała. Łączyła walory zdrowotne, ekologiczne, historyczne i wychowawcze.
🚔 7 października 2024 r. uczniów klas I-III odwiedził Pan Policjant - Paweł Motak z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu.
Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.
Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia oraz poświęcony nam czas ☺️
Regulamin Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej
Pod hasłem: „ Bądź bezpieczny na drodze”
Konkurs jest jednym z działań realizowanych w ramach
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ODBLASKOWA SZKOŁA” – EDYCJA 2024 ROK
Organizatorzy konkursu:
Katarzyna Bazarnik, Urszula Trojanowska, Joanna Zych
Cele konkursu:
• głównym celem konkursu jest rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego rowerem.
• samodzielne pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wykorzystaniu różnych źródeł informacji, w tym technologii komputerowej.
• rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.
3. Uczestnicy konkursu:
Uczestnikami konkursu są uczniowie /zarówno dziewczęta jak i chłopcy/ klas V – VIII
I grupa klasy V- VI
II grupa klasy VII-VIII
4. Zgłoszenia:
Udział w konkursie należy zgłaszać do organizatorów Konkursu do dnia 10.10.2024 r.
5. Termin Konkursu:
23- 24.10.2024 r.
Kl. V-VI lekcja 4 sala artystyczna,
Kl. VII-VIII lekcja 3 sala artystyczna
6. Przebieg konkursu:
Konkurs „Bądź bezpieczny na drodze” składał się będzie z jednego etapu – teoretycznego, który będzie polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 25 pytań, ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Z tego etapu wyłonionych zostanie 3 uczniów w każdej grupie wiekowej .
7. Zakres i literatura do konkurs:
Konkurs obejmuje sprawdzenie wiedzy przewidzianej w programie nauczania wychowania komunikacyjnego w szkole podstawowej.
Literaturę stanowią: Kodeks Drogowy, podręczniki do techniki i wychowania komunikacyjnego, czasopisma tematyczne oraz portale internetowe publikujące zagadnienia związane z BRD.
8. Podsumowanie Konkursu:
Podsumowanie Konkursu odbędzie się pod koniec października 2024 roku.
9. Nagrody i wyróżnienia.
Nagrodami w Konkursie będą dyplomy i upominki dla trzech najlepszych zawodników Konkursu w każdej grupie wiekowej.
Regulamin Konkursu Plastycznego
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej
Pod hasłem: „ JESTEM WIDOCZNY, JESTEM BEZPIECZNY ”
Konkurs jest jednym z działań realizowanych w ramach
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ODBLASKOWA SZKOŁA” – EDYCJA 2024 ROK
Organizatorzy konkursu:
Katarzyna Bazarnik, Urszula Trojanowska, Joanna Zych
CELE KONKURSU
UCZESTNICY
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I- III i klas IV –VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej
PRACE KONKURSOWE
ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD
2. Komisja, spośród prac biorących udział w konkursie i spełniających wymienione kryteria, wyłoni trzy zwycięskie prace z każdego poziomu edukacyjnego:
Kategoria I – klasy I - III
Kategoria II – klasy IV-VIII
3. Decyzja Jury konkursu jest ostateczna.
4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 30 października 2024 r.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej /ze względów organizacyjnych, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnej zmiany terminu/.
NAGRODY
"Czytanie dzieciom i z dziećmi to najlepsza inwestycja w ich przyszłość"
1 października 2024 r. uczniowie klas drugich gościli pana Bogdana Struzika - nauczyciela naszej szkoły i miłośnika czytelnictwa, który w Dniu Ogólnopolskiego Głośnego Czytania przybliżył dzieciom losy bohaterów książki pt.” Księga urwisów”.
Pamiętajmy, aby czytać naszym Dzieciom, ponieważ jest to najlepsza forma nauki języka i myślenia, rozwijająca inteligencję emocjonalną i wyobraźnię, pozwalająca ćwiczyć pamięć i koncentrację, wzmacniająca poczucie własnej wartości dziecka i przynosząca wzorce właściwych zachowań:)
Na Dzień Chłopaka szczęścia tak wiele,
by otaczali Was sami przyjaciele,
niech Wam się zawsze marzenia spełniają,
a wszyscy dookoła się uśmiechają!
30 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji nasi Panowie otrzymali drobne upominki oraz wiele ciepłych życzeń od koleżanek i nauczycieli. Dodatkowo dziewczynki uczciły święto chłopców zakładając kolorowe krawaty!
Zobaczcie jak miło upłynął nam ten dzień!
Szkolne Koło Wolontariatu gorąco zachęca do pomocy w zbiórce makulatury na Misje - wraz ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich działającym przy Parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni wspieramy budowę centrum dziecka w Kamerunie w Yaounde.
Bardzo serdecznie zapraszamy do przyniesienia zużytego papieru, kartonu.
Istnieje też możliwość wcześniejszego dostarczenia makulatury do bazy firmy recyklingowej EKOMBUD znajdującej się teraz przy ul. KRZYŻANOWICKIEJ 68 (przedłużenie ul. Wygoda) od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.
Kartkę z potwierdzeniem oddania makulatury można przekazać do 11.10.2024 do pani A.Kądziołki.
MAKULATURA ZBIERANA JEST W SALI JĘZYKOWEJ DO DNIA 11.10.2024.
Drodzy Rodzice i uczniowie!
Pomóżcie zebrać nam jak najwięcej talenciaków, aby nasza szkoła wygrała ciekawe nagrody, które będą służyły całej społeczności uczniowskiej!!
Zebrane talenciaki można przekazać samemu skanując kod qr i wyszukując naszą szkołę lub przynieść
w Lipnicy Murowanej - do pani Anny Kądziołki
w Lipnicy Górnej - do pani Joanny Zych
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają...” Janusz Korczak
Wybory, wybory i po wyborach:)))
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy z uczniów i nauczycieli mógł oddać głos na swoich kandydatów. Ustępujący zarząd SU wraz z opiekunami zorganizował lokal wyborczy z prawdziwego zdarzenia z urną, komisją wyborczą i kartami do głosowania.
Była to bezcenna, praktyczna lekcja demokracji kształtująca nawyk głosowania i promująca aktywną postawę obywatelską wśród naszej młodzieży.
Głosami szkolnych wyborców zwyciężyli:
-Przewodniczący: Artur Borek - uczeń klasy VIIIa,
-Zastępca przewodniczącego: Stanisław Laberschek – uczeń klasy IVa,
-Sekretarz: Lena Dymura – uczennica klasy VIIb.
Nowymi Opiekunami SU zostały panie Małgorzata Barzycka i Agnieszka Pałka.
Zwycięzcom gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnych stanowisk, a wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
25 września 2024 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z opiekunami udali się w teatralną podróż pełną piękna, mądrości i wzruszeń.
W Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza zabrali uczniów w magiczny świat przygód bohaterów opowieści „Przyjaciele z Bullerbyn”. Spektakl, w którym każdy zwyczajny dzień zamienia się w niesamowite zdarzenia, odkrył przed widzami dziecięcy świat, w którym wszystko jest spontaniczne, prawdziwe i zabawne. Ta opowiedziana językiem teatru historia przekazała dzieciom jak ważne są odpowiedzialność, samodzielność, pracowitość, odwaga i przyjaźń:)))
Dzisiaj czyli 23 września 2024 r. oficjalnie rozpoczęła się kalendarzowa jesień.
Jest to okres w roku, który nieodłącznie kojarzy się ze zmianami w przyrodzie. Liście drzew zaczynają przybierać ciepłe barwy: złoto, czerwień i brąz tworząc malownicze krajobrazy. Dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.
To idealny czas na aktywność na świeżym powietrzu – grzybobranie czy spacer po lesie w otoczeniu kolorowych drzew.
W chłodniejsze dni przyjemnym aspektem tej pory roku będzie ciepły sweter, kubek z herbatą i wieczór spędzony przy ulubionej książce lub filmie.
Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy nadejście jesieni witając ją w czerwonych koralach i strojach. Zobaczcie jak nam w nich do twarzy:)))
Sprzątanie świata to międzynarodowy ruch odbywający się corocznie na całym świecie w trzeci weekend września. Globalne akcje obejmują m.in. zbieranie śmieci i kampanie edukacyjne poszerzające świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.
Nasi uczniowie również zaangażowali się w inicjatywę, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku.” W piątek 20 września uczniowie ze szkół w Lipnicy Górnej i Lipnicy Murowanej aktywnie porządkowali nasze okoliczne lipnickie tereny. W sumie zebrano ponad 30 worków śmieci.
W roku jubileuszu 30-lecia programu pamiętajmy, aby pracować nad dobrymi nawykami szanującymi naszą planetę Razem stańmy na straży czystej Ziemi:)))
KAMPANIA WYBORCZA SU i ŚWIATOWY DZIEŃ ORDERU UŚMIECHU 2024
Kampania wyborcza do nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego wciąż trwa!
20 kandydatów z klas IV-VIII przygotowało w ostatnim czasie plakaty promujące zaplanowane do realizacji działania, a w piątek 20 września 2024 r. zaprezentowało swoje postulaty i programy wyborcze na forum całej społeczności szkolnej.
Wśród kandydujących znaleźli się:
-Zofia Terlikowska i Stanisław Laberschek z klasy IVa,
-Julita Kleszcz i Gracjan Stec z klasy IVb,
-Olga Marzec i Maciej Robak z klasy Va,
-Amelia Paprota i Katarzyna Szewczyk z klasy Vb,
-Hanna Gunia i Aleksandra Klimek z klasy VIa,
-Wiktoria Ćwik i Krzysztof Wiśniowski z klasy VIb,
-Amelia Merecik i Marcin Chochliński z klasy VIIa,
-Lena Dymura i Lena Zięcina z klasy VIIb,
-Artur Borek i Łukasz Dominik z klasy VIIIa,
-Aleksandra Wnęk i Lena Włudyka z klasy VIIIb.
Wybory już za tydzień w piątek 27 września 2024r.
PamiętajTwój głos ma znaczenie:)))
Drugim wydarzeniem mijającego tygodnia były obchody Światowego Dnia Orderu Uśmiechu, który przypada 21 września.
Z tej okazji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły założyli żółte ubrania i dodatki.
Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród przyznawana dorosłym przez dzieci.
Działalność takich osób jest wyjątkowa i przynosi najmłodszym radość oraz pomoc.
Tradycją jest, że podczas ceremonii wręczenia orderu trzeba wypić sok z cytryny, i to bez skrzywienia twarzy!
Kawalerami Orderu Uśmiechu jest już prawie 1000 osób z 45 krajów świata. A wśród nich m.in. Papież Jan Paweł II, Anna Dymna, Jurek Owsiak, Wanda Chotomska, Irena Sendlerowa, J. K. Rowling, Astrid Lindgren czy Matka Teresa z Kalkuty.
Są to niezwykłe osoby, wzory do naśladowania, które mają odwagę podejmować trud, prowadzą fundacje lub skupiają się na działaniach lokalnych.
KOLEJNA GMINNA AKCJA DLA POWODZIAN
Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do pomocy!
W remizie OSP KSRG Lipnica Murowana odbędzie się kolejna zbiórka darów dla powodzian
Czwartek 19 września - w godz.17 - 19
Co zbieramy?
-gumowce, rękawice gumowe i robocze, szczotki do zamiatania, łopaty, szufle,
-chemia gospodarcza, płyny do mycia powierzchni, wiadra,
-środki do dezynfekcji,
Ponadto zbieramy to co dotychczas:
-artykuły spożywcze z długim terminem ważności (makarony, kasza, ryż, kawa, herbata, konserwy, itd., bez słodyczy.
-woda/napoje – w zgrzewkach
-środki czystości, np płyny do mycia podłóg, proszki do prania, itp
-środki higieniczne, papier toaletowy, mydło, szampony, ręczniki.
Cały asortyment zostanie posegregowany i przekazany na Dolny Śląsk tam zostanie rozdysponowany z magazynów zarządzanych przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
17 września 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z panem Stanisławem Wieciechem, Prezesem Gminnego Koła Kombatantów i byłym członkiem Armii Krajowej.
Pan Stanisław, świadek i uczestnik wielu wydarzeń historycznych związanych z Lipnicą, a zwłaszcza tych z okresu II wojny światowej opowiedział nam o tym jak wyglądało życie i nauka młodzieży lipnickiej w czasie okupacji.
Dziękujemy za tę cenną lekcję historii i życzymy dużo zdrowia!
Uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic w roku szkolnym 2024/2025 biorą udział w projekcie edukacyjnym „Szlachetnie i zdrowo z Małpką Iwoną”
Projekt uwrażliwia na :
Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangazowania społecznego. Rozwijanie sprawności fizycznej, nawyku aktywności ruchowej i dbałości o zdrowie.
Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Naukę udzielania pierwszej pomocy.
"Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz." Maya Angelou
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony corocznie 15 września to święto kreatywności, odwagi i wyrażania siebie. Ten nietypowy dzień podkreśla, że każdy jest kreatywny i ma w sobie potencjał, który można rozwinąć, nawet przez coś tak małego jak namalowanie kopki.
Nasza szkolna społeczność również włączyła się dzisiaj w obchody tego nietypowego dnia, który zachęca do tego, aby każdy mógł być sobą oraz wyrażać swoje myśli i uczucia, bez obawy przed oceną.
Zapamiętaj
Eksperymentowanie i próbowanie nowych rzeczy jest kluczowe dla rozwoju kreatywności. Nawet najmniejsze działanie może prowadzić do odkrycia Twojego talentu:)))
”Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”Eleonor Roosevelt
Często skrywane w naszych sercach, bywają większe lub mniejsze ale to właśnie marzenia nadają naszemu życiu sens i sprawiają, że próbujemy pokonywać bariery i sięgamy po więcej
Witajcie po wakacjach
Życie uczniowskie w naszej szkole rozpoczynamy w klimatach wakacyjno-marzycielskich bowiem 9 września obchodziliśmy Dzień Marzyciela
Czy rozpoznajecie nas w tych pięknych kolorowych okularach?
Wkrótce zapraszamy na kolejne nietypowe dni
Wasz Samorząd Uczniowski
W czwartek 05.09.2024r. uczniowie klas 3 wraz z wychowawczyniami, wybrali się na spacer do Lipnicy Dolnej. Pod Płytą Poległych, dzieci zapaliły znicze i złożyli kwiat. Celem spaceru było uwrażliwienie uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, tych którzy zapisali się w historii, a szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności lokalnej. Pamięć poległych jest wyrazem naszego szacunku dla ich życia i dokonań. Spacer uczniów klas 3,rozpoczął projekt „ Kultywujemy Święta Narodowe oraz odwiedzamy miejsca pamięci narodowej”. Następnie skorzystaliśmy z zaproszenia państwa Beretów i degustowaliśmy przepyszne lody, za które bardzo dziękujemy
Informacja na temat prowadzonych przez Fundację „Auxilium” zdalnych form wsparcia psychologiczno-terapeutycznego:
1. Telefon Zaufania „Arka” (nr 14 627 40 44), który działa zgodnie z „Normami Międzynarodowymi IFOTES” (International Federation of Telephonic Emergency Services). Zapewnia on:
· Dostęp do pomocy dla osób przeżywających trudności życiowe.
· Wysłuchiwanie bez krytyki, w atmosferze życzliwości.
· Pełną dyskrecję i anonimowość rozmówcy.
· Unikanie nacisku religijnego, politycznego i ideologicznego.
· Interwencję w sytuacji zagrażającej życiu rozmówcy.
Cele Telefonu Zaufania „Arka”:
· Wsparcie emocjonalne: Możliwość wyrażenia emocji w życzliwym, bezpiecznym i anonimowym kontakcie.
· Obiektywne informowanie: Dostarczanie wiedzy na temat problemów i sposobów ich rozwiązania oraz informacji o miejscach, gdzie można uzyskać dalszą pomoc.
· Interwencja kryzysowa: Uruchamianie działań w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.
· Życzliwa rada: Pomoc w rozpoznaniu i analizie trudności, mobilizowanie do aktywnego rozwiązania problemu.
Telefon zaufania prowadzony jest bezpłatnie w oparciu o nieodpłatną pracę wolontariuszy Fundacji „Auxilium”
2. Infolinia Specjalistyczna (nr 800 800 607) to bezpłatna linia wsparcia, dostępna dla mieszkańców województwa małopolskiego, która została stworzona z myślą o osobach i rodzinach borykających się z różnorodnymi trudnościami życiowymi, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z uzależnieniami. Działając zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i profesjonalnymi, nasi specjaliści są gotowi udzielić wsparcia w różnych obszarach:
· Wsparcie psychologiczne: Nasi psychologowie są do dyspozycji osób zmagających się z problemami emocjonalnymi, takimi jak depresja, lęki, stres, oraz innymi trudnościami psychicznymi. Oferujemy pomoc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami oraz wsparcie w kryzysach życiowych.
· Terapia uzależnień: Dla osób walczących z uzależnieniami, nasi terapeuci uzależnień oferują wsparcie i doradztwo w zakresie rozpoznania problemu, motywacji do podjęcia leczenia oraz wskazania właściwej drogi do wyjścia z nałogu. Pomagamy także rodzinom osób uzależnionych w zrozumieniu problemu i wsparciu bliskich w procesie zdrowienia.
· Poradnictwo prawne: W sytuacjach wymagających wsparcia prawnego, nasi prawnicy udzielają informacji dotyczących prawnych aspektów problemów, z którymi borykają się osoby dzwoniące na infolinię. Obejmuje to m.in. prawa rodzinne, kwestie związane z przemocą domową, ochroną praw dzieci, oraz innymi trudnymi sytuacjami prawnymi.
· Mediacje: Nasi mediatorzy pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych, szkolnych i społecznych, wspierając strony w dojściu do porozumienia i znalezieniu konstruktywnych rozwiązań trudnych sytuacji.
· Wsparcie pedagogiczne: Pedagodzy specjalni służą pomocą w kwestiach związanych z trudnościami wychowawczymi, problemami szkolnymi, oraz wspierają rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie z problemami dzieci i młodzieży.
Infolinia Specjalistyczna jest miejscem, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej, może znaleźć profesjonalne wsparcie i poradę w trudnych momentach. Dzięki szerokiemu zakresowi oferowanych usług, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno osób indywidualnych, jak i całych rodzin, wspierając ich w pokonywaniu życiowych trudności.
Projekt bezpłatnej infolinii realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
--
--
Z poważaniem,
dr Marcin Rzegocki
Dyrektor Zarządzający
Pełnomocnik Zarządu
v
DOWÓZ UCZNIÓW PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LIPNICY MUROWANEJ
NA ROK SZKOLNY 2024/2025
DOWÓZ
AUTOBUS
7.10 -BORÓWNA
7.20 -LIPNICA MUROWANA
7.25 -LIPNICA GÓRNA
7.35 -LIPNICA DOLNA (IV-VIII SP)
7.45- LIPNICA DOLNA (I-III SP)
BUS
6.55 – WYSKI DZIAŁ + POŁOM
7.10 – WIELKA DROGA+ KRASNA GÓRA
7.25 – DZIAŁY
7.35- GRANICE
ODWÓZ
KURS I
ODJAZD Z LIPNICY GÓRNEJ (w Lipnicy Murowanej około 5 minut później)
AUTOBUS
12.25 - LIPNICA DOLNA
12.40 – LIPNICA MUROWANA+BORÓWNA
BUS
12.25 –GRANICE 12.45- WYSKI DZIAŁ
KURS II
(ODJAZD Z LIPNICY MUROWANEJ)
Po 6-ej lekcji
13.15- LIPNICA DOLNA 13.25 – WIELKA DROGA+ KRASNA GÓRA
Po 7-ej lekcji
AUTOBUS
14.05 -BORÓWNA + LIPNICA GÓRNA
BUS
14.05 - DZIAŁY 14.15 – WYSKI DZIAŁ + POŁOM
UCZNIOWIE Z WIELKIEJ DROGI KOŃCZĄCY ZAJĘCIA PO 7 LEKCJI MOGĄ JECHAĆ AUTOBUSEM „BORÓWNA” I WYSIADAĆ NA PRZYSTANKU PRZY WIELKIEJ DRODZE.
Miejsce dowozów - parking przy Przedszkolu Samorządowym w Lipnicy Murowanej
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września 2024 roku.
Zapraszamy na Mszę św w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej o godz. 8.00.
Po zakończonej Mszy św. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie ogólne dla uczniów klas 1-8 i ich rodziców, w tym akademia z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.
Po zakończeniu ogólnego zebrania zapraszamy uczniów klas 1-8 na spotkanie z wychowawcami w wyznaczonych salach lekcyjnych.
Dowóz uczniów będzie odbywać się według niżej zamieszczonego harmonogramu.
DOWÓZ
Autobus Bus
7.20- Borówna 7.00- Wyski Dział+ Połom
7.30- Lipnica Górna 7.20- Wielka Droga, Krasna Góra
7.40- Lipnica Dolna 7.35- Granice + Działy
ODWÓZ
Autobus Bus
11.00- Lipnica Dolna 11.00- Granice + Działy
11.15- Borówna + Lipnica Górna 11.15- Wielka Droga, Krasna Góra
11.30- Wyski Dział + Połom
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage