• Święto Języka Polskiego!

          •                                                       Już odbył się Wielki Konkurs Literacki!

            Konkurs polonistyczny Najwięksi Twórcy Literatury Polskiej

             czyli ,,Jeden z dziesięciu” w nowej odsłonie.

             

            Trzeciego czerwca z w naszej szkole odbył się wielki turniej wiedzy o nowelach pozytywistycznych oraz życiu i twórczości Marii Konopnickiej (w tym roku w naszym kraju obchodzony jest Rok Twórczości tej popularnej autorki literatury dla dzieci i dorosłych), Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Rywalizacja obejmowała wszystkich uczniów naszej szkoły, ponieważ nauka języka polskiego jest realizowana przez wszystkie klasy na wszystkich poziomach nauczania.

            Pierwszy etap składał się z dwóch serii pytań dotyczących życiorysu pisarzy. Z kolei drugi etap zawierał pytania dotyczące informacji zawartych w nowelach. Po tym fragmencie zmagań odbyły się eliminacje i do następnej rundy przeszło pięć najlepszych trzyosobowych zespołów klasowych. Każde z pytań było losowane, można też było wybierać pytania łatwiejsze niżej punktowane i trudniejsze za większą ilość punktów. Niektórzy przeceniali swoje możliwości, wybierali bardzo trudne, szczegółowe pytania i musieli polec na literackim polu bitwy.

            Następnie drużyny klasowe losowały przygotowane wcześniej przez Pana Struzika rekwizyty rekwizyty i starały się rozpoznać z jaką lekturą są powiązane, do jakich sytuacji nawiązują. W czwartym etapie każda grupa otrzymała cytat z nowelki pozytywistycznej i miała za zadanie ustalić, z której lektury pochodzi i objaśnić sytuację bohaterów literackich.

            W Wielkim Finale po zaciętych rozgrywkach wyłoniono trzy zwycięskie grupy: w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła klasa V B,  w składzie której znaleźli się: Marek Hajduk, Łukasz Hajduk i Patrycja Barzycka. Drugie miejsce zajęła klasa IV A, z uczestnikami: Mateuszem Korogwiczem, Sebastianem Liszką i Dawidem Wojdakiem. Trzecie miejsce natomiast przyznano drugiej drużynie z klasy piątej B, reprezentowanej przez Lenę Włudykę, Aleksandrę Wnęk oraz Julię Nakielną.

            Z kolei w podobnych zmaganiach uczniów klas VII i VIII wyłoniono następujących laureatów:   I miejsce zajęła grupa z klasy VIII B, w której wystąpili Dawid Plewa, Tomasz Dragan oraz Bartosz Pałka. Na II miejscu znalazła się grupa z  klasy ósmej A, w której skład wchodzili Urszula Kaczmarczyk, Dawid Chochliński i Magdalena Szpil.  III miejsce zajęła grupa z klasy ósmej C, w której uczestniczyli: Justyna Przybyłko, Wiktoria Wnęk oraz Hubert Przybyłko. W ten sposób rozstrzygnięto kluczowy konkurs wiedzy o wspomnianych na początku wielkich twórcach literatury polskiej, luminarzach kultury i patriotach nie szczędzących wysiłków w kierunku odzyskania utraconej wolności narodowej. Pytania konkursowe przygotowane przez polonistów: P. Bożenę Piasecką, Agnieszkę Pałkę, a oceniane przez komplementarne jury z P. Agnieszką Żołna-ZdunekSylwią Biernat, P. Barbarą Czesak, P. Beatą Sową niejeden raz sprawiły kłopot startującym uczniom i tylko najlepsi mogli popisać się najwyższymi ocenami 2+1, świadczącymi o wyczerpujących pod względem formalnym i językowym odpowiedziach na bardzo trudne pytania.

                        Integralną częścią imprezy były konkursy towarzyszące. I tak, w  konkursie za najlepsze tablo literackie wyłonione zostały trzy najlepsze prace w każdej grupie wiekowej. W kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła Aleksandra Groń, II miejsce zajęła Sylwia Osada, III miejsce Martyna Zagata.

            W kategorii klas VII – VIII I miejsce zajął Bartosz Pałka, II miejsce Julita Liszka i III miejsce zajęła Lidia Trojanowska.

             W konkursie plastycznym pod hasłem: „Portret pisarza” w formie  płaskorzeźby przedstawiającej wybranego pozytywistę, wykonanej z lipnickiej, czerwonej gliny w przedziale klas IV – VI zostały wyróżnione trzy osoby: za I miejsce-  Alicja Duśko, za II miejsce- Sebastian Liszka i za III miejsce: Marek Hajduk. W przedziale klas VII – VIII odpowiednio najwyższe miejsca zajęli: I Julia Fielek,  II Borys Plewa i  III - Szymon Dzięgiel. Wyróżnienia przyznano: Weronice Zdun z klasy VI i Szymonowi Jaworskiemu z klasy VIIb.   Wykonane w lipnickim tworzywie naturalnym płaskorzeźby muszą przejść cały proces naturalnego wysychania, a najlepsze, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Stanisława Paproty i Pani Dyrektor GDK zostaną wypalone w specjalnym piecu. Wybrane prace będą stanowić ozdobę pracowni przedmiotów humanistycznych. Tradycyjnie już konkursy plastyczne to domena Pani Katarzyny Bazarnik. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że jej praca magisterska była wykonana właśnie z lipnickiej gliny i stanowiła witacz naszej miejscowości.

            Nasz reporter przeprowadził po konkursie wywiad z naszą Panią polonistką, Bożeną Piasecką. Oto co odpowiedziała na pytanie o pierwsze wrażenia po naszych szkolnych konkursach literackich:

               - Konkurs literacki to wyzwanie dla polonisty. Samodzielnie jest go trudno przygotować i przeprowadzić, nadać całości odpowiedniego kolorytu. Jednak w naszej szkole to cykliczne wydarzenie przygotowujemy zespołowo, dlatego też jest ono złożeniem różnych pojedynczych działań, składających się na ostateczny kształt zmagań konkursowych. Uczestniczą w nich zatem: poloniści, plastycy, historycy i inni humaniści a  przygotowanie i selekcja pytań za jeden albo dwa punkty, to też trudne zadanie. Gdy nauczyciel musi wcielić się w rolę uczestnika i możliwości grupy, która startuje, niejeden raz zadrży jego pedagogiczne sumienie. Dla mnie, jako nauczyciela, najbardziej fascynującą częścią jest dogłębne poznawanie życiorysów pisarzy, gdyż kryje się tam mnóstwo niespodzianek.
             Z drugiej strony nasza wspólna impreza to wyzwanie organizacyjne. Tegoroczna edycja pokazała, jak uczniowie po czasach izolacji covidowej są spragnieni samej rywalizacji i prezentacji swoich talentów. Niektórzy uczestnicy, co jeszcze bardziej cieszy mnie jako nauczyciela, wystąpili w konkursie wiedzy, przygotowali tablo o pisarzu, podjęli trud wykonania medalionu z gliny, a także pokusili się o ciekawe przebranie za postać z wybranego tekstu literackiego. Z radością odnotowaliśmy fakt, że niektóre klasy wystawiły po kilka drużyn.

            Najgorszą rzeczą jest ocenianie biorących udział w rywalizacji, gdyż mamy świadomość, że niektórzy z nich  mają dużą wiedzę o przedmiocie, poświęcili sporo czasu na przygotowanie, ale „ zjadł” ich stres. Tak było w przypadku najmłodszych uczniów z klas IV, choć jedna z drużyn tej grupy wiekowej zdobyła nawet drugie miejsce. Dla nich to dopiero oswajanie się z rywalizacją, występem, prezentacją siebie i swojej wiedzy. Konkurs na pewno będzie organizowany cyklicznie, choć mamy nadzieję, że nadamy mu większą rangę i chcemy uczynić z niego rywalizacje międzyszkolną.

            Relacje powyższą  łączymy z wypowiedzią jednej z uczestniczek konkursu- Julii Fielek z klasy VIIa:

            -Przygotowując się na konkurs, przede wszystkim chciałam zapamiętać jak najwięcej informacji. Początkowo nie odczuwałam stresu, lecz z każdym kolejnym dniem zadawałam sobie coraz więcej pytań. Czy mi się uda? Czy nie zrobię z siebie głupca? Czy to wszystko , co już umiem wystarczy? Doszło do tego, że chciałam zrezygnować z udziału. Jednak zależało mi na mojej końcowej ocenie, więc stwierdziłam: trudno, co będzie, to będzie. Jedne nowelki mi sprzyjały, a inne, nie. W dniu konkursu stresowałam się niemiłosiernie, A będąc na sali odczuwałam podwójny stres. Jedyne o czym wtedy myślałam, to jak najlepiej się pokazać w oczach jury. Konkurs przebiegł bardzo dobrze. W pewnym momencie poczułam pewność siebie, co pomogło mi na lepsze zrozumienie sensu pytań. Ogólna atmosfera była bardzo miła, a jury oceniało sprawiedliwie, zgodnie z poziomem wypowiedzi uczestników. Niestety, nie udało mi się dostać na podium, ale pomimo tego jestem z siebie dumna. Oczywiście z moich partnerek grupowych też. Uważam, że bardzo dobrze się przygotowały i miło było z nimi odpowiadać. Dowiedziałam się wielu informacji na temat pisarzy. Podobał mi się wygląd sali i rozkład prac przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Łatwo można było dostrzec, że włożono w te rzeczy wiele wysiłku i przygotowań.

            Taka forma konkursu bardzo przypadła do gustu wszystkim uczniom, jak i nauczycielom, więc mamy nadzieję, że niebawem możemy liczyć na więcej podobnych rywalizacji.

                 Tekst redagowali uczestnicy konkursu:

                                                                 Eliza Zawadzka (VIIIb), Szymon Drąg (VIIIc), Bartosz Pałka (VIIIB)

             

                                                                    

          • Egzaminy 24-25-26 maja

          • W dniach 24, 25 i 26 maja odbywają się Egzaminy ósmoklasisty. Z tego powodu do szkoły przychodzą tylko uczniowie klas I-III (lekcje zgodnie z podziałem godzin) i oczywiście uczniowie klas ósmych (na swój Egzamin) !!!!

            Uczniom piszącym Egzamin życzmy połamania pióra !!!!!

          • "Witaj majowa jutrzenko!"

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej na pierwszej lekcji w dniu dzisiejszym uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 6 i 5a jak prawdziwa szlachta z końca XVIII fetowali tę tak ważną dla Polakow ustawę.

          • „Posprzątaj z nami Małopolskę!”

          • 13 kwietnia przy pięknej, słonecznej pogodzie Nasza szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wspólnie z zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego „Posprzątaj z nami Małopolskę!”. Akcja ta, ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawienia śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych. Środowisko potrzebuje naszej pomocy, a pamietajmy, że WIELKIE zmiany zaczynaja się od małych kroków i od lokalnej społeczności!

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Facebook