• Dzień Nauczyciela 2018!
          • Dzień Nauczyciela 2018!

          • Po raz kolejny w naszej szkole jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. To święto wszystkich, którzy młode pokolenie Polaków uczą, wychowują i pomagają uczyć oraz wychowywać, czyli wszystkich bez wyjatku pracowników oświaty. W tym roku tradycyjnie odbyła sie akademia okolicznościowa na sali gimnastycznej a samorząd szkolny pod kierunkiem pedagogów: Pań Iwony Imiołek, Jolanty Gos, Barbary Czesak i Katarzyny Bazarnik przygotował bardzo dobrze przyjęty przez nauczycieli program artystyczny w formie koncertu życzeń. Pani dyrektor Danuta Szot dziękując wykonawcom zwróciła uwagę na szczególną wymowę hasła uroczystości i życzyła wszystkim pracownikom naszej szkoły wytrwałości w edukacji dzieci i młodzieży oraz szczęścia w życiu osobistym. 

            Niech się święci Dzień Nauczyciela!

            Zapraszamy do Galerii fotograficznej.

        • Otwarcie boiska szkolnego w Lipnicy Górnej!
          • Otwarcie boiska szkolnego w Lipnicy Górnej!

          • Dnia 3 października br. w szkole filialnej w Lipnicy Górnej dokonano oficjalnego otwarcia nowego boiska spotrowego.
            W uroczystości otwarcia uczestniczyli: Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana Stanisław Włodarczyk wraz z Radnymi,
            Proboszcz lipnickiej parafii ks. Mariusz Jachymczak, Przedstawiciele Rady Sołeckiej w Lipnicy Górnej – Danuta Trojanowska, Stanisław Przybyłko, Stanisław Paprota, Naczelnik OSP Lipnica Górna Tomasz Przybyłko, Kierownik Referatu IWEiGP Tadeusz Goryl,
            Kierownik ZOSiP Anna Cempura, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej Danuta Szot wraz z gronem pedagogicznym oraz Rodzicami. 
            Zaproszeni goście wraz z uczniami dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, ksiądz proboszcz poświęcił nowy obiekt a na sali gimnastycznej uczniowie obdarowanej szkoły wykonali dla wszystkich zebranych program artystyczny o tematyce sportowej. Obiekt ma wydzielone boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego. 

            Wartość całkowita prac wyniosła 417 673,31 zł, z czego 161 531,00 zł stanowi dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego z programu „Małopolskie boiska”.

             

        • Projekt „EKO- spotkania na Śliwkowym Szlaku”
          • Projekt „EKO- spotkania na Śliwkowym Szlaku”

          • W dniu 26 września odbyło się uroczyste zakończenie projektu realizowanego w naszej szkole przez uczniów klas IV- VIII. W spotkaniu podsumowującym udział wzięli zaproszeni goście: kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lipnicy Murowanej Anna Cempura, Prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” Katarzyna Jasnos, Prezes Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Społecznego Stanisław Paprota, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Maria Lubańska, przedstawiciel Rady Rodziców Bożena Zdun. Projekt „EKO – spotkania na Śliwkowym Szlaku” był realizowany dzięki nawiązaniu współpracy z Podgórskim Stowarzyszeniem Kulturalno – Społecznym w Lipnicy Murowanej Wszelkie działania związane z projektem zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy na temat zmian klimatycznych i ochrony środowiska. W organizację przedsięwzięcia zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz rodzice, mieszkańcy gminy, wolontariusze Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno - Społecznego. W ramach realizowanego projektu uczniowie uczestniczyli w prelekcjach ekologicznych prowadzonych przez nauczycieli, zwiedzili Ekospalarnię czyli najnowocześniejszy Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, przygotowali przedstawienie „Ratujmy Ziemię”, wykonali piękne prace plastyczne o tematyce ekologicznej, dzięki którym powstała niepowtarzalna ulotka informacyjna na temat zmian klimatycznych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przeprowadzili również zbiórkę zużytych baterii podczas której rozdawali mieszkańcom naszej gminy samodzielnie wykonaną ulotkę. Na pamiątkę realizowanego projektu każdy z zaproszonych gości otrzymał specjalnie na tę okoliczność zaprojektowany medal z napisem „Ziemia w naszych rękach”.

            Szkolnymi koordynatorami i realizatorami projektu były:

            Edyta Strugała, Krystyna Gaża, Zofia Gaura.

            Ślemy gorące podziękowania dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób włączyły się w działania związane z projektem.

            Zapraszamy do Albumu.

             

        • Ekospalarnia
          • Ekospalarnia

          • Wycieczka do Ekospalarni odpadów w Krakowie.

            Zgodnie z planem na zakończenie projektu  „EKO - spotkania na Śliwkowym Szlaku” w dniu 18 września 2018 r. uczniowie PSP w Lipnicy Murowanej zwiedzili Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Udział w ścieżce edukacyjnej organizowanej na terenie zakładu pozwolił poznać uczniom naszej szkoły nowoczesną technologię umożliwiającą przekształcenie niesegregowanych odpadów w energię cieplną i elektryczną. Na własne oczy udało nam się zobaczyć cały proces utylizacji oraz poznać aspekty ochrony środowiska. Niektórym z uczestników wycieczki spodobała się praca w Ekospalarni, co być może sprawi, że w przyszłości powrócą tam ale już w innym charakterze.

                                                                                                                      Koordynatorzy projektu.

        • Akcja EKO
          • Akcja EKO

          • „Sprzątanie Świata”

            19 września w naszej szkole odbyło się Sprzątanie Świata, w którym uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami z całej szkoły. Projekt realizowany był na 5-ątej lekcji. Każda z klas miała wyznaczony rejon. Wydarzenie to zostało zrealizowane z związku z jubileuszową 25. ogólnoświatową akcją Sprzatanie Świata. Łącznie klasy zebrały:

            • 6 worków plastiku
            • 5 czarnych worków ze śmieciami
            • 3 worki szkła
            • 1 worek metalu

            Zdjęcia można oglądnąć w Albumie fotograficznym na stronie szkolnej.  

             

             

                                                                                      Artykuł:

            Daria Polek

                                                                      Nikola Tworzydło

             

        •  Klub Bibliofilów i Filmowców!
          • Klub Bibliofilów i Filmowców!

          • Zapraszamy miłośników dobrej książki i filmu do Klubu Bibliofilów i Filmowców działającego w tym roku w naszej szkole. Pomysł powstania klubu zrodził się już w czerwcu w czasie wycieczki do Krakowa, która była nagrodą dla osób, które pomagały zorganizować tydzień z Harrym Potterem. Odwiedziliśmy wówczas słynny, krakowski „Dziórawy Kocioł”, by przekonać się czy klimat miejsca oraz menu zgadzają się z tym przedstawionym w powieści. Była to dla nas również okazja do odwiedzenia księgarń i antykwariatów, w których buszowaliśmy jak przystało na prawdziwe kulturalne mole.

            Druga okazja wyjazdu pojawiła się już z początkiem tego roku szkolnego, a dokładnie 7 września, kiedy to w Bazylice św. Mikołaja w Bochni zorganizowane było spotkanie z Jaśkiem Melą – niepełnosprawnym chłopakiem, zdobywcą biegunów, którego historię możemy obejrzeć w filmie Marcina Głowackiego pt. „Mój biegun”. Bohater wieczoru oczarował nas nie tylko słowem, ale przede wszystkim swoim podejściem do życia, które najlepiej odzwierciedla cytat przytoczony niego samego, a pochodzący z tekstu piosenki zespołu Luxtorpeda:
            
             
            „Siedem razy na dzień upadam,
            (…) siedem razy na dzień powstaję.
            Przegrywam walkę, kiedy się poddaję”
            
             
            Pamiątką niezwykłego wieczoru jest zdjęcie, na które udało się nam namówić Jaśka😊

                                                                                                                                Artykuł: Barbara Czesak

        • Nowy rok szkolny 2018/19 rozpoczęty!
          • Nowy rok szkolny 2018/19 rozpoczęty!

          • 3 września w godzinach rannych nasza szkoła rozpoczęła kolejny rok pracy. O godz. 7.30 delegacja szkoły złożyła kwiaty przy płycie upamietniającej walkę o wolność na terenie Lipnicy Murowanej. Następnie o godz. 8.00 odbyła sie uroczysta msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym. Nowy ks. wikariusz w swojej homilii nawiązał do haseł sztandaru szkoły: "BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA" i wyjaśnił ich znaczenie. Ksiądz proboszcz życzył wszystkim zebranym owocnej pracy edukacyjnej w nadchodzącym roku szkolnym i katechetycznym. Po uroczystym przemarszu za pocztami sztandarowymi wszyscy znaleźli się na sali gimnastycznej, gdzie oficjalnie zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Danuta Szot powitała zaproszonych gości w osobach Pana wójta Tomasza Gromali, Pani kierownik ZOSiP Anny Cempury, księdza proboszcza Mariusza Jachymczaka. Po krótkim montażu słowno- muzycznym upamiętniającym wybuch II wojny światowej, przygotowanym przez uczniów pod opieką nauczycieli: Pani Marty Olszowy i Pani Edyty Bazarnik, nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego sztandaru szkoły, którego dokonał Ksiądz proboszcz. Z kolei nastąpiło przekazanie sztandaru z wizerunkiem Kazimierza Brodzińskiego- patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej przez Radę Rodziców dyrektorom szkoły- Paniom Danucie Szot i Małgorzacie Wiśniowskiej (nowy wicedyrektor naszej szkoły). Nowo poświęcony sztandar Panie dyrektorki przekazały pocztowi sztandarowemu, reprezentującemu całą społeczność uczniowską. z kolei nastąpiło ślubowanie wszystkich obecnych na sztandar szkoły, po czym wyprowadzono sztandar gimnazjum w związku z ustawowym zakończeniem edukacji tego typu. Kolejnym punktem programu było przemówienie wójta gminy, ktore zostało poprzedzone podziękowaniem Pani dyrektor za wybudowanie boiska szkolnego dla szkoły filialnej w Lipnicy Górnej oraz pomoc finansową organu prowadzącego w akcji Aktywna tablica, dzieki czemu nasza szkoła wyposaży w interaktywne urządzenia multimedialne dwie pracownie. Pan wójt Tomasz Gromala zwrócił uwagę na zobowiazanie, jakie niesie dla całej społeczności szkolnej motto zawarte na otrzymanym sztandarze a także życzył owocnej pracy w nowo rozpoczętym roku szkolnym. 

            Na koniec wywołano na środek wszystkich tegorocznych debiutantów- pierwszaków ze szkoły w Lipnicy Górnej, którzy zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej. 

            Na tym uroczystość się zakończyła a uczniowie powędrowali z wychowawcami na pierwsze spotkania w klasach, o czym donosi wasz korespondent Bogdan Struzik, który zaprasza równocześnie do obejrzenia fotorelacji w albumie.

             

        • Rozpoczęcie roku szkolnego!
          • Rozpoczęcie roku szkolnego!

          • Z radością informujemy, że 3 września o godzinie 8.00 nastąpi inauguracja nowego roku szkolnego 2018/19 Mszą św. w kościele św. Andrzeja Ap. Zapraszamy wszystkich!

        • Spotkanie rodziców klas pierwszych.
          • Spotkanie rodziców klas pierwszych.

          • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej informuje, iż w środę 22 sierpnia o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie wychowawców klas pierwszych z rodzicami w budynku szkolnym w Lipnicy Murowanej. Serdecznie zaprzaszamy.

        • SPEED - BALL
          • SPEED - BALL

          •  

             Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej będą promować nowy sport!

            Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku  Lipnica Murowana prekursorami nowej dyscypliny sportowej? Dlaczego nie! W ramach projektu Sportownia Seniorów w Lipnicy Murowanej odbyła się Akademia Speed-balla, w czasie której brązowy medalista Mistrzostw Świata odkrywał przed członkami UTW tajniki nowego sportu.

            Speed-ball to innowacyjna, wywodząca się z Egiptu gra z rakietkami i piłeczką, która w krótkim czasie podbiła serca zawodników w szesnastu polskich województwach. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym.

            Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS, osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku lub Klubów Seniora zostało przeszkolonych z zasad gry i zaopatrzonych w profesjonalny sprzęt. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej jest jedną z nich. Instruktaż prowadził Zbigniew Bizoń - Mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Świata.

            Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sportownia w partnerstwie z 8 organizacjami zrzeszającymi seniorów, zakłada wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do prowadzenia zajęć ze speed-balla. Liderzy będą mieli możliwość zorganizowania w swoich społecznościach cyklów wydarzeń popularyzujących sport wśród osób starszych. Celem projektu jest dotarcie za pośrednictwem Uniwersytetu Trzeciego Wieku do mniej aktywnych seniorów i pokazania im prozdrowotnych zalet speed-balla.

            Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.

            - Chcemy pomóc seniorom wyjść z domu i dać im możliwość aktywnego, prospołecznego sposobu zadbania o własne zdrowie – i to nie tylko o zdrowie ciała, lecz również o dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball! – podkreśla Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

             

            Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, ASOS edycja 2018 oraz ze środków Stowarzyszenia Sportownia.

             

             

        • RODZINNA ROZPRAWA O POLSCE ZE ŚW. URSZULĄ LEDÓCHOWSKĄ
          • RODZINNA ROZPRAWA O POLSCE ZE ŚW. URSZULĄ LEDÓCHOWSKĄ

          • Czy dzisiaj aktualny jest temat: patriotyzm, moja Ojczyzna? Dzisiaj, kiedy nie musimy walczyć o wolność Ojczyzny ani zbierać pieniędzy na jej odbudowanie. W roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, może częściej zadajemy sobie te pytanie, częściej szukamy na nie odpowiedzi. O aktualności tematu patriotyzmu mogła zaświadczyć społeczność szkolna z Lipnicy Murowanej: nauczyciele, rodzice i uczniowie. Biorąc przykład z osoby bardzo bliskiej, chodzącej po lipnickiej ziemi, ze św. Urszuli Ledóchowskiej, postanowili, tak jak ona, przygotować spotkanie, na którym zaprezentowano: „Odczyty na temat Polski”. Matka Urszula miała około osiemdziesięciu publicznych wystąpień na rzecz niepodległości Ojczyzny. Współpracowała w tym dziele z Głównym Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, którym kierował Henryk Sienkiewicz. Odczyty Matki Urszuli poparte były artykułami w gazetach – w ciągu jej sześcioletniej emigracji (1914–1920) ukazało się w prasie skandynawskiej około 180 publikacji na temat Polski.

            Spotkanie w Lipnicy Murowanej, zatytułowane: „Rodzinna rozprawa o Polsce”, odbyło się 17 czerwca 2018 r. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego. Wydarzenie połączyło różne dziedziny nauki: geografię, język polski, historię, muzykę, sztukę, religię i sport. Uczniowie starali się jak najlepiej ukazać wszystko, co związane jest z naszą Ojczyzną.

            Pierwszy odczyt zawierał rys geograficzny Polski. Uczeń, korzystając z wcześniej przygotowanej prezentacji, przedstawił najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć w naszej Ojczyźnie. Tej części wydarzenia towarzyszyły słowa św. Urszuli: „Była piękna, bogata i żyzna moja Polska ukochana!”.

            Polska to nasz język polski, nasza piękna i bogata literatura. Wielu poetów i pisarzy na przestrzeni wieków pisało o Ojczyźnie. Wielu aktorów i reżyserów wystawiało liczne sztuki teatralne nawiązujące do naszej literatury. „Mój kraj jest kolebką wielkich poetów, wielkich pisarzy, wielkich artystów” – mówiła św. Urszula. W drugim odczycie uczniowie zaprezentowali wiersze znanych poetów, nawiązujące do piękna naszego kraju.

            Dzisiaj żyjemy w wolnej Ojczyźnie, jednak wiemy, że nie zawsze tak było. Nasi dziadkowie i pradziadkowie musieli walczyć w obronie wolności, niejednokrotnie oddając za nią swoje życie. Z pojęciem „Ojczyzna” nierozerwalnie wiążą się terminy „patriotyzm, bohater narodowy, walka w obronie Ojczyzny”. W trzeciej części lipnickiego spotkania, nawiązującej do historii Polski, uczeń klasy gimnazjalnej, ukazując skarbnicę wiedzy historycznej, zachęcał młodszego kolegę do nauki historii. Święta Urszula natomiast tak mówiła: „Naród nasz to naród prawdziwych bohaterów, którzy z radością przelewają krew za każdą szlachetną i wielką sprawę”.

            Z pojęciem „moja Ojczyzna” kojarzą się nam często także słowa „moja religia”, w której się wychowałem, wzrastałem. Czy religia była związana z historią naszego narodu? „Polska – ośmielam się powiedzieć to z dumą i radością – jest jedną z najwierniejszych cór Kościoła katolickiego” – podkreślała św. Urszula. Uczniowie szkoły w Lipnicy, przebrani w stroje Mieszka I, królowej Jadwigi, Matki Bożej, Jana Pawła II i św. Urszuli, rozmawiali o tym, jaki wpływ miała religia na kształtowanie się państwa polskiego. Na koniec tej części spotkania dzieci należące do ERM-u zaśpiewały specjalnie powstałą z okazji wydarzenia piosenkę:

             „Tobie Boże dzięki

            Tobie Boże chwała

            Za Ojczyznę, wiarę i wolność

            Niech śpiewa Polska cała”.

             

            Z Ojczyzną są związane wielkie dzieła sztuki, obrazy sławnych malarzy, ale także wspaniałe utwory muzyczne, które powstawały na przestrzeni wieków. W kolejnej części prezentacji przybyli goście mogli obejrzeć dzieła wielkich mistrzów, a także posłuchać utworów muzycznych zagranych przez uczniów.

            Moja miłość do Ojczyzny wzrasta, gdy słyszę nasz hymn narodowy, szczególnie gdy jest grany podczas dekoracji medalowych naszych polskich sportowców. Ogarnia mnie wzruszenie, a serce pragnie, aby tak było częściej. „Proszę mi wierzyć – lepiej jest podziwiać Polskę, aniżeli ją zawsze krytykować. Ona zasługuje na podziw!” – przekonywała św. Urszula, a uczniowie szkoły zaprezentowali krakowiaka, który u niejednego uczestnika spotkania wywołał wielki podziw.

            Wydarzenie uświetnił śpiewem chór szkolny. Zebrani goście mogli usłyszeć  takie utwory, jak: „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Płynie Wisła”,  „Pytasz mnie”, „966”, „Matko o twarzy”, „Ave Maria Jasnogórska”.

            Spotkanie przygotowane w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było okazją do refleksji i zadumy nad pięknem Ojczyzny.  Niech te chwile na długo zostaną w sercach wszystkich, którzy wzięli udział w „Rodzinnej rozprawie o Polsce”.

            s. Joanna Szcześniak

            W Albumie fotograficznym naszej strony można obejrzec zdjęcia z imprezy!

          • „Ekologia na co dzień” Kolejne zadanie związane z projektem  „EKO - spotkania na Śliwkowym szlaku” zostało wykonane. Uczniowie szkoły przekazali do komisji konkursowej piękne kolorowe kartki o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami. Najpiękniejsze kartki posłużyły do wykonania ulotki ekologicznej, którą uczniowie rozdawali wśród mieszkańców gminy zbierając zużyte baterie. Akcja zbiórki baterii okazała się bardzo potrzebna bowiem zebrano i przekazano do utylizacji 147 kg zużytych baterii. Dziękujemy mieszkańcom gminy za przekazane baterie, uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej za przeprowadzenie zbiórki. Stowarzyszeniu „Na śliwkowym szlaku” dziękujemy za sfinansowanie przeprowadzonych działań. Przed nami ostatni etap projektu wyjazd we wrześniu do najnowocześniejszego Zakładu termicznego Przekształcania Odpadów - Ekospalarni śmieci w Krakowie. Miłych wakacji - do zobaczenia we wrześniu.

                                                                                                                                  Koordynatorzy projektu.

        • Podręczniki w roku szkolnym 2018/2019
          • Podręczniki w roku szkolnym 2018/2019

          • Przypominamy, że w roku szkolnym 2018/2019 wszyscy uczniowie klas I- VIII oraz klasy gimnazjalne  otrzymają darmowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Do obowiązków należy zakupienie zeszytów i przyborów szkolnych, stroju na zajęcia wychowania fizycznego, obuwia zmiennego i worka na "pantofle". Rodzice dzieci uczęszczających na lekcje religii dodatkowo kupują podręcznik do katechezy.

            Darmowe podręczniki wypożyczane będą uczniom we wrześniu. Równocześnie przypominamy rodzicom o obowiązku zwrócenia kosztów podręcznika wypożyczonego z biblioteki, który został zniszczony, uszkodzony lub zagubiony.

             

            Poniżej wykaz podręczników, z których korzystać będą uczniowie w roku szkolnym 2018/2019:

            podreczniki_-_KLASA_VI_17-18.docx

            podr.kl.I_II._III-IV__V_17-18.doc

            KLASA_III.docx

            Klasa_VII_-VIII_18-19.docx

             

        • Czwarte klasy w Ojcowie!
          • Czwarte klasy w Ojcowie!

          • WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO OJOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO

            Tak to już bywa z końcem roku szkolnego, że jest to czas przeznaczony na wycieczki klasowe. Tegorocznym celem podróży klas czwartych był Ojcowski Park Narodowy. Odpoczynek na łonie natury okazał się bardzo udany, tym bardziej, że wzbogaciliśmy go o wiedzę przyrodniczą. Zaczęliśmy od chłodnych i wilgotnych korytarzy Jaskini Nietoperzowej. Wyszliśmy wyposażeni w szczęście, mądrość i bogactwo, gdyż jak głosi legenda każda kropla, która spadnie na głowę zwiedzającego pomnaża te przymioty. Naszym kolejnym celem była Brama Krakowska – imponujące, monumentalne głazy, tworzące niejako przejście. Po chwili spędzonej na robieniu zdjęć mieliśmy okazję zbliżyć się do źródełka miłości, a następnie ruszyliśmy do unowocześnionego Muzeum Przyrodniczego, gdzie podziwialiśmy ciekawe eksponaty, również te w wersji multimedialnej. Zwiedziliśmy również dziedziniec  i  wnętrza zamku na Pieskowej Skale, gdzie wysłuchaliśmy historii związanych z wyposażeniem, obrazami i rzeźbami. Ostatnim punktem była ponowna sesja zdjęciowa pod Maczugą Herkulesa. Wróciliśmy w doskonałych humorach, tym bardziej, że chmury wysłuchały naszych próśb i z deszczem poczekały na zakończenie wycieczki.

                                                                                                                                                 Wychowawcy klas czwartych

        • „Mickiewicz 220”
          • „Mickiewicz 220”

          • 15 czerwca br. Na Sali gimnastycznej odbył się finał konkursu czytelniczego „Mickiewicz 220”, który wpisuje się w obchody 220. rocznicy urodzin naszego wieszcza narodowego i 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918r. Finaliści szkolnego konkursu w postaci trzyosobowych zespołów reprezentujących klasy od VII do III gimnazjum, które zostały wyłonione w czasie przeprowadzonych wcześniej eliminacji klasowych, stanęli w szranki konkursowe w obecności swoich koleżanek i kolegów, nauczycieli i przede wszystkim trzyosobowego jury w składzie: Pani Marta Olszowy, Pani Agnieszka Pałka i Pani Bożena Piasecka. Rozegrano cztery konkurencje turniejowe, które miały wyłonić zespoły dysponujące najlepszą znajomością życia i twórczości Adama Mickiewicza. Pierwsza konkurencja polegała na dobraniu właściwych ciągów dat, miejsc i wydarzeń związanych z życiem poety. Druga wymagała zidentyfikowania rekwizytów i połączenia ich z utworami jubilata. Każdy wybór wymagał uzasadnienia w formie trzyminutowej wypowiedzi ocenianej przez bardzo kompetentne jury pod względem merytorycznym i językowym. Wszystko po to, aby pójść śladami mistrza Adama, jego bohaterów i zdarzeń. Kolejna dyscyplina wymagała zidentyfikowania fragmentów utworów podanych w formie tekstowej, filmowej lub muzycznej. W końcu nastał moment, w którym finaliści musieli odpowiadać na wylosowane przez siebie pytania, które pogrupowano według skali trudności na łatwe, trudne i bardzo trudne, wybiegające poza lekturę obowiązkową konkursu (siedem najważniejszych utworów Mickiewicza będących równocześnie lekturami szkolnymi). Trzeba podkreślić, że uczestnicy, pomimo wielkiego ryzyka wybierali z reguły pytania najtrudniejsze. Wkrótce wyłoniła się czołówka, w której znalazły się zespoły klas II gimnazjum i  klasy VIIb, za którymi jak cienie poruszały się ambitne zespoły tegorocznych absolwentów- klas III gimnazjum. Dopiero dwie serie dodatkowych pytań spowodowały, że wyłoniono ostateczną kolejność miejsc. Publikujemy je na końcu artykułu. Nagrody książkowe i dyplomy otrzymają zwycięzcy w obecności całej szkoły, ale największą korzyścią są zapewne zdobyte wiadomości, kompetencje językowe i niezwykłe emocje, których dostarczył finał. Motywem przewodnim całego finału była piosenka zespołu Kult- „Na głowie ma kraśny wianek…”, której słowa pochodzą z II części „Dziadów”. Trzeba dodać, że organizatorami imprezy byli poloniści wchodzący w skład jury oraz piszący te słowa- Wasz Bibliotekarz.

            Zapraszamy do Albumu na fotorelację z finału!

        • Nowy rządowy program „Dobry start”
          • Nowy rządowy program „Dobry start”

          • Od 1 lipca 2018r. rusza nowy program rządowy Dobry Start”, w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300,00 zł na każde uczące się dziecko. Świadczenie to przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Przez szkołę rozumie się  szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

            Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Przez niepełnosprawność rozumie się: znaczny stopień niepełnosprawności, umiarkowany stopień niepełnosprawności, potrzebę zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, potrzebę kształcenia specjalnego).

            Wniosek o świadczenie „Dobry Start”, podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”, można składać elektronicznie już od 1 lipca przez stronę www.empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w formie papierowej). Ostateczny termin składania wniosków upływa dnia 30 listopada. Może to zrobić jeden z rodziców lub opiekun dziecka. Wniosek należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej.

            Złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W/w świadczenie nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („zerówka”).

            W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń. Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

            Więcej informacji na temat programu „Dobry Start” można znaleźć na stronie www.mpips.gov.pl/DobryStart bądź bezpośrednio w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej.

        • Gminny Konkurs Ortograficzny w Górnej!
          • Gminny Konkurs Ortograficzny w Górnej!

          • Dnia 6 czerwca 2018r. odbył się w PSP w Lipnicy Górnej finał gminnego konkursu ortograficznego. W szranki stanęło 6 uczniów reprezentujacych gospodarzy z Lipnicy Górnej i PSP w Rajbrocie. Organizatorkami i fundatorkami wszystkich nagród były po raz kolejny Panie Jolanta Gos i Ewa Stachowicz. W skład jury weszli: Panie Krystyna Gaża i Małgorzata Mendel oraz Pan Bogdan Struzik. Poniżej umieszczamy wyniki konkursu gratulujac serdecznie wszystkim uczestnikom oraz organizatorom. Dzięki takim konkursom z całą pewnoscią rozwijamy  umiejętnosci w dziedzinie ortografii naszego ojczystego języka. 

                                                                                                                                                                      Zapraszamy do Albumu na fotorelację!

        • Finał projektu w PSP Lipnica Murowana!
          • Finał projektu w PSP Lipnica Murowana!

          •        Nasza szkoła brała udział w projekcie ,,Śliwkowe szkoły” pod tytułem ,,Lipnicki odpust i tradycje z nim związane’’. Uczniowie klas IV, VI, VII PSP i II gimnazjum z koordynatorkami projektu Edytą Bazarnik i Agnieszką Pałką, brali udział w różnych warsztatach. Pierwszy z nich odbył się z udziałem Pani Anety Florek i dotyczył parzenia naszej regionalnej, lipowej herbaty „Lipnickiej Lipiny”. Drugi polegał na wysłuchaniu prelekcji o kramach i jarmarkach, które już od średniowiecza gościły na lipnickim rynku. Opowiadała o nich Pani Aniela Gromala. Na trzecim nasi uczniowie uczyli się piec lipnicki razowiec pod kierunkiem Pana Andrzeja Wnęka. Z kolei od członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej, Pani Danuty Trojanowskiej i Pani Marty Wnęk, uczestnicy projektu dowiedzieli się wiele o tradycji kiszenia ogórków i pieczenia drożdżowego ciasta. Odbyło się też "wodowanie" beczki na ogórki w naszej rzece Uszwicy. Ostatnim zadaniem było rozkładanie i dekorowanie kramu odpustowego pod okiem Pani Lucyny Pałki. Młodzież wykonywała też rysunki i komiksy o przygodach ogórka ze śliwką.

            W dniu 07.06.2018r. odbyło się na sali gimnastycznej PSP w Lipnicy Murowanej zakończenie projektu z udziałem zaproszonych gości: Pana wójta Gminy Lipnica Murowana Tomasza Gromali, Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Murowana Stanisława Włodarczyka, Prezesa Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Społecznego Stanisława Paproty, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Marii Lubańskiej, Prezes Stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku” Katarzyny Jasnos, Anety Florek, Kierownika ZOSiP Anny Cempury. Uczniowie mogli zapoznać się z historią odpustu ku czci św. Szymona podczas prelekcji wygłoszonej przez Panią Anielę Gromalę, która przedstawiła ją jak prawdziwą baśń i gawędę.

            Prezentacja uczniów tradycyjnego odpustowego straganu, dawnych zabawek wykonanych przez uczniów oraz degustacja bułeczek świętego Szymona, ogórków odpustowych spotkała się           z ogromnym uznaniem zebranych. Pan Wójt Tomasz Gromala podkreślił znaczenie pielęgnowania tradycji naszego regionu i rozbudzania szacunku do kultury jarmarków i odpustów tych tradycyjnych, które zaczynają być wypierane przez komercje. Po ocenie działań podjętych przez uczniów z rąk Pani Katarzyny Jasnos szkoła otrzymała certyfikat ,,ŚLIWKOWYCH SZKÓŁ’’.

            Na zakończenie spotkania, w formie humorystycznej, klasa 6 B  pod kierunkiem Pani Marty Olszowy, przedstawiła ,,Historię Czerwonego Kapturka, który szukał księcia”. Cała historia wydarzyła się ponoć podczas lipnickiego odpustu na śliwkowym szlaku.

                                                                                                                                                               Dominika Polek i Dominika Bukowiec                                                                                                                                                                                    Zapraszamy do Albumu!      

        • ,,Lipnicki odpust i tradycje z nim związane’’ czyli „Na Śliwkowym Szlaku”
          • ,,Lipnicki odpust i tradycje z nim związane’’ czyli „Na Śliwkowym Szlaku”

          • Nasza szkoła bierze udział w projekcie ,,Śliwkowe szkoły” pod tytułem ,,Lipnicki odpust i tradycje z nim związane’’. Uczniowie klas IV, VI, VII psp i II gimnazjum brali udział w warsztatach. Pierwszy z nich odbył się z udziałem Pani Anety Florek i dotyczył parzenia naszej regionalnej, lipowej herbaty „Lipnickiej Lipiny”. Drugi polegał na wysłuchaniu prelekcji o kramach i jarmarkach, które już od średniowiecza gościły na naszym lipnickim rynku. Opowiadała o nich Pani Aniela Gromala. Na trzecim nasi uczniowie uczyli się o technice pieczenia chleba pod kierunkiem Pani Marty i Andrzeja Wnęków. Wkrótce zakończenie i podsumowanie projektu. Z kolei od członkiń Koła gospodyn wiejskich z Lipnicy Górnej uczestnicy projektu dowiedzieli sie wiele o tradycji kiszenia ogórków i pieczenia drożdżowego. Odbyło sie też "wodowanie" beczki na ogórki w naszej rzece Uszwicy.

            Koordynatorzy projektu: Agnieszka Pałka i Edyta Bazarnik

            Zapraszamy do Albumu fotograficznego na relację!

        • Szczęśliwej drogi już czas .... Zielona Szkoła 7 dzień
          • Szczęśliwej drogi już czas .... Zielona Szkoła 7 dzień

          • Wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatni dzień to krótka wyprawa ciuchcią do pobliskich Gąsek. Zbieraniem kamyków i muszelek pożegnaliśmy się z morzem. U wielu osób zakręciła się łza, ale mimo to z radością wracamy do Lipnicy.

            Dziękujemy wszystkim za współpracę i zaufanie. Do zobaczenia w Lipnicy.smiley

            „Gąski, gąski do domu …”smiley

            Scenariusz i reżyseria:  Magdalena Malaga, Krystyna Gaża, Edyta Strugała!smileysmileywink

            Tradycyjnie zapraszamy do galerii

        • Ahoj Kamraci! Zielona Szkoła 6 dzień
          • Ahoj Kamraci! Zielona Szkoła 6 dzień

          • Nieuchronnie zbliża się koniec naszych relacji. W Kołobrzegu odbyliśmy rejs statkiem. Morska wyprawa była dla wielu dzieci wielkim przeżyciem. Fale morskie kołysały nas i czuliśmy się jak prawdziwi marynarze. Mogliśmy w oddali podziwiać inne przepływające statki. Drugą atrakcją była latarnia morska. Chcąc dotrzeć na platformę widokową pokonaliśmy ponad 120 schodów. Jednak warto było się zmęczyć, aby w nagrodę zobaczyć piękną panoramę miasta, morza i pobliskiego portu. Mieliśmy duże szczęście uczestniczyć w uroczystej paradzie i podziwiać wjazd do centrum miasta ciuchci parowej „Pirat”. Parowóz ten wyrusza w podróż tylko jeden raz w roku, aby uczcić zbliżający się Dzień Dziecka.

            Ostatni wieczór na Zielonej Szkole to dyskoteka i podsumowanie spędzonych wspólnie siedmiu dni w Ustroniu Morskim. Uczniowie mieli możliwość wskazać słabe i mocne strony pobytu. Rozstrzygnięto konkurs na najczystszy pokój, który odbył się pod hasłem „Czysto znaczy zdrowo”. Miłym zaskoczeniem dla uczestników były małe upominki, które ufundowane zostały przez sponsorów.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy okazali nam wsparcie finansowe i rzeczowe. Dzięki temu każdy uczestnik Zielonej Szkoły zabierze ze sobą nie tylko wspomnienia ale również pamiątki.

            Sponsorzy:

            • Wójt Gminy Lipnica Murowana
            • PSS Społem w Bochni
            • Ewa i Jarosław Korogwicz
            • „Świetlik” – Ewa i Leszek Dzięgiel
            • Auto-Oaza- Karolina i Ireneusz Strugała
            • Cukiernia Promyk- Anna Drąg
            • Miód- Anna i Jan Horyń
            • Multiubezpieczenia - Damian Gaża
            • Grupa Azoty- Grzegorz Kuropatnicki
            • Alu4U- Tomasz Kita
            • AllisFinanse ubezpieczenie i sukcesja- Józef Urbaszewski

            Scenariusz i reżyseria: Kapitanki smiley

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Dzień Matki !
          • Dzień Matki !

          • Kochane Mamy!heart

            Z okazji Waszego Święta przesyłamy Wam z bardzo daleka moc gorących życzeń. Wszystkiego co najpiękniejsze, najcudowniejsze i najukochańsze ...... oraz dużo, zdrowia, miłości, radości i cierpliwości.

            Kochające Was dzieci heartsmiley

            P.S zapraszamy do galerii!

        • Konkursowy zawrót głowy! Zielona Szkoła 5 dzień
          • Konkursowy zawrót głowy! Zielona Szkoła 5 dzień

          • Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity i wyzwalał wiele pozytywnych emocji. Wszystko rozpoczęło się od konkursu plastycznego na najciekawszy plakat dotyczący miejsc, które zwiedziliśmy. W myśl przysłowia „W zdrowym ciele zdrowy duch” popołudniu dominowała aktywność fizyczna. Różnica wieku nie miała żadnego znaczenia, każdy dawał z siebie wszystko, na miarę swoich możliwości. Oprócz konkurencji sportowych były również zabawy integracyjne. Z pewnością po powrocie wszystkie dzieci zapytają swoich rodziców o zabawy z dzieciństwa. Gry z pozoru łatwe sprawiły im nieco kłopotu, ale mimo to uczniowie wytrwale dążyli do celu!

             

            Scenariusz i reżyseria: Instruktorki surprise

             

            P.S Tradycyjnie zapraszamy do galerii zdjęć. wink

        • Tajemnicze okazy z głębin- Zielona Szkoła 4 dzień
          • Tajemnicze okazy z głębin- Zielona Szkoła 4 dzień

          • Kolejny dzień na Zielonej Szkole upłynął nam na poznawaniu tajemnic głębin morskich i oceanicznych. Odwiedziliśmy Park Wieloryba w Rewalu. Jego główną atrakcją był płetwal błękitny o długości 35 metrów oraz ok. 100 modeli ryb i ssaków morskich w oryginalnych rozmiarach. W parku  spędzaliśmy czas w czterech krainach tematycznych:

 (giganci z oceanów,  potwory z głębin, osada piracka z papugami i Bałtyk). W tym miejscu uczyliśmy się przez zabawę. Zdobyliśmy wiele informacji i ciekawostek związanych z podwodnym światem.  Spojrzeliśmy prosto w oczy groźnym rekinom i wielkim wielorybom, dowiedzieliśmy się wreszcie, gdzie jest Nemo wink.

             

            Scenariusz i reżyseria: Piratki z Lipnicy smiley

            Tradycyjnie zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Chillout- Zielona Szkoła 3 dzień
          • Chillout- Zielona Szkoła 3 dzień

          • Poranek przywitał nas pięknym słońcem ! Od rana wszyscy intensywnie  pracowali nad logiem i hasłem swojego pokoju. Epizodem dydaktycznym dzisiejszego dnia było spotkanie z miłośnikiem połowów morskich. Uczniowie poznali gatunki ryb i sposoby ich łowienia. Najwięcej emocji wzbudziła flądra, którą mogli zobaczyć i dotknąć. Reszta dnia to zabawy na pobliskiej plaży oraz karmienie mew. Nie obyło się bez konkursu na najpiękniejszy zamek z piasku. Dzień zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek i śpiewem przy blasku ogniska.

             

            Scenariusz i reżyseria: plażowiczki wink

             

            P.S Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Zachodnie Wybrzeże- Zielona Szkoła- 2 dzień
          • Zachodnie Wybrzeże- Zielona Szkoła- 2 dzień

          • Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, zrelaksowani z przewoźnikiem "RELAX" udaliśmy się na całodniową edukacyjną wycieczkę wzdłuż zachodniego wybrzeża (Świnoujście, Międzyzdroje, Trzęsacz). Część drogi do Świnoujścia pokonaliśmy promem. W Międzyzdrojach podziwialiśmy morze od strony molo. Czuliśmy wiatr we włosach. W Muzeum Figur Woskowych przenieśliśmy się w świat bajek, spotkaliśmy również znanych autorów, znanych piłkarzy oraz wiele  postaci z bajek, świata filmu i nauki. Pełni wrażeń udaliśmy się do Planetarium na seans edukacyjny. Przenieśliśmy się w przestrzeń kosmiczną, odkrywając historię powstawania wszechświata. W nadmorskiej tawernie delektowaliśmy się pyszną pizzą. W drodze powrotnej nie omieszkaliśmy się zatrzymać w Trzęsaczu, aby zobaczyć jedyne w Europie ruiny kościoła, który został zniszczony przez morze. Szczególne zainteresowanie tym miejscem było wśród uczniów klas piątych. Na własne oczy mogli zobaczyć to, czego uczyli się na przyrodzie. Po powrocie z wielkim zaangażowaniem dzieci uczestniczyły w turnieju "Jeden z 25", w którym sprawdzona została zdobyta wiedza. Każdy uczestnik otrzymał upominek.

            Scenariusz i reżyseria: przewodniczki przyrodniczkismiley

            P.S. Zapraszamy do galerii. 

        • Z południa na północ- Zielona Szkoła-1 dzień- Ustronie Morskie 2018r.
          • Z południa na północ- Zielona Szkoła-1 dzień- Ustronie Morskie 2018r.

          • Po długiej nocnej podróży dotarliśmy szczęśliwie na miejsce! Ustronie Morskie przywitało nas piękną i słoneczną pogodą, a morze szumem fal. Pierwszym zabawom na piaszczystej plaży towarzyszyły niezapomniane emocje. Zdążyliśmy rozegrać mecz towarzyski Lipnica-Japonia (10:0), który był zapowiedzią czerwcowego mundialu! Po wykwintnym obiedzie udaliśmy się na krótki spacer i pocztę, aby poznać okolicę i wysłać pocztówki. Przed kolacją odbyły się zajęcia na których omówiono trasę, którą przebyliśmy i zwróciłyśmy uwagę na walory przyrodniczo - turystyczne związane z określaniem kierunków świata. Następnie każdy uczeń otrzymał identyfikator uczestnika Zielonej Szkoły. Złożonym podpisem każdy zatwierdził wspólnie opracowany regulamin pobytu na Zielonej Szkole.

            Pozdrawiamy wszystkich cieplutko smiley już jutro zapraszamy na kolejną relację.

            Scenariusz i reżyseria: animatorki   wink

            P.S Zapraszamy do galerii

        • KONKURS Z NAGRODAMI!
          • KONKURS Z NAGRODAMI!

          • Już niedługo!

            SZKOLNY KONKURS
            „Adam Mickiewicz w 220 rocznicę urodzin- literatura w pełni narodowa”

            Nagrody: książki Adama Mickiewicza

            Wielki Finał konkursu już 15 czerwca: teleturniej 1z10
            Zapraszamy do udziału
             i czytania dzieł Mickiewicza!

        • Klimatyczny Tydzień
          • Klimatyczny Tydzień

          •  

            „Klimatyczny tydzień” dalszy ciąg działań w ramach projektu „EKO- spotkania na Śliwkowym szlaku”. W dniach 11-18 maja uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w prelekcjach na temat „Przyczyn, skutków i sposobów przeciwdziałania globalnemu ocieplaniu się klimatu”. Każda klasa otrzymała zadanie polegające na wykonaniu dekoracji drzwi o tematyce ekologicznej: Segreguj śmieci, nie wypalaj traw, oszczędzaj wodę, oszczędzaj światło, nie pal śmieci, nie zanieczyszczaj wody, nie zanieczyszczaj powietrza, rzadziej korzystaj z samochodu, chroń warstwę ozonową – unikaj produktów zawierających freon. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym. Kolejnym działaniem będzie rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej zaprojektowaną ekologiczną kartkę lub plakat oraz wykonanie i rozdanie ulotek informacyjnych wśród mieszkańców gminy na temat zmian klimatycznych. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w podejmowane zadania. Kolejne informacje o realizacji projektu już wkrótce. 

                                                                                                                                

                                                                                                                                      nauczyciele przyrody

                                                                                                                                 PSP w Lipnicy Murowanej

             

             

        • Biegi o Puchar Wójta po raz 40!
          • Biegi o Puchar Wójta po raz 40!

          • Tegoroczne Jubileuszowe Biegi o Puchar Wójta odbyły się juz po raz 40, o czym przypomniał wszystkim zebranym na boisku LKS "Macierz" w Lipnicy Murowanej pomysłodawca i wielokrotny organizator tej najwiekszej masowej imprezy, Pan Honoriusz Piech. Pani Dyrektor Danuta Szot życzyła wszystkim bez wyjątku uczestnikom biegu ukończenia konkurencji, co zostanie uhonorowane wręczeniem pamiątkowego złotego medalu. Pani sekretarz gminy Danuta Musiał oficjalnie otwarła biegi i udała się wraz z Panią dyrektor i delegacją uczniów, aby złożyc kwiaty na tablicy upamiętniajacej ofiary walki o wolność i niepodległość Polski w 100 rocznicę jej odzyskania. Rozpoczęła sie część sportowa imprezy, którą przygotowali nauczyciele PSP w Lipnicy Murowanej pod przewodnictwem Pani Renaty Polek i Pana Krzysztofa Janiczka. Potem odbyły się biegi we wszystkich kategoriach, a na koniec Pan Wójt Tomasz Gromala razem z Panem Honoriuszem Piechem i Panią Danutą Szot wręczyli najlepszym medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. W klasyfikacji łącznej zwyciężyli uczniowie PSP w Lipnicy Murowanej (225 pkt.) przed uczniami z PSP w Rajbrocie (127p.) 

        • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja!
          • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja!

          • Tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja miały szczególny wymiar- odbywały się w roku, który wiąże się z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Wymiernym tego sygnałem było, już na początku uroczystości, która zgromadziła całą społeczność szkolną z Panią dyrektor Danutą Szot na czele, odśpiewanie aż czterech zwrotek naszego hymnu narodowego. Potem obejrzeliśmy pięknie przygotowaną inscenizację literacko- historyczną, która przybliżyła wszystkim obecnym dzieje tej najstarszej w Europie konstytucji i uświadomiła nam jej postępowy i patriotyczny charakter. Uczniowie przebrani w stroje z epoki znakomicie zaprezentowali tło historyczne wydarzeń. Pani dyrektor na zakończenie uroczystości podziękowała opiekunom młodzieży: Paniom Agnieszce Pałce i Barbarze Czesak i zaprosiła zebranych do obchodów święta w ramach uroczystości gminnych.

                                                                                           Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie. BS

        • Dni Bezpiecznego Internetu!
          • Dni Bezpiecznego Internetu!

          • Nazwa działania: Dni Bezpiecznego Internetu

            Termin: 30.042018r. i 04.05.2018r.

            Cele działania: uświadomienie znaczenia bezpiecznego korzystania z Internetu przez uczniów i nauczycieli, kształtowanie właściwych postaw świadomych użytkowników Sieci internetowej oraz podniesienie kompetencji w zakresie rozwiazywania problemów. Profilaktyka uzależnień komputerowych oraz zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem i cyberprzemocą. Nauka rozwiązywania problemów w zespole, rozwój myślenia strategicznego, elementy programowania w ramach Grywalizacji 2018.

             

            Wykonawcy- nauczyciel: Bogdan Struzik, Magdalena Malaga, Elżbieta Czauderna.

            Uczniowie: sztab organizacyjny- Wojtek Trojanowski, Maciej Piotrowski, Kacper Żołna, Bartek Kotarba.

            Absolwenci gimnazjum- pomoc w organizacji platformy wirtualnej gry oraz streamingu w Strefie Kibica Gier.

            Opis działania: w wyznaczonym czasie (dwa dni nauki szkolnej) uczniowie całej szkoły korzystali bez ograniczeń z dostępnych źródeł Internetu w szkole.
            W tym czasie w Sali „Pod Przewiązką” odbyły się dla wszystkich uczniów naszej szkoły zajęcia profilaktyczne połączone z pogadankami, dyskusjami  na temat bezpieczeństwa w Sieci, zagrożeń płynących z nadużyć niektórych podmiotów społeczności internetowej (cyberprzemoc). Były one bogato ilustrowane filmami i prezentacjami multimedialnymi o tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem i profilaktyką uzależnień od sieci komputerowej (m.in. filmami z popularnych serii „Owce w Sieci”, „3,2,1”, „Sieciaki”.
            Na korytarzach pojawiły się plakaty i afisze informujące o wydarzeniach związanych z akcją oraz aspektach bezpieczeństwa sieciowego.
            W ramach Dni Bezpiecznego Internetu odbył się otwarty turniej gier komputerowych pod nazwą „Grywalizacja 2018”, w tym roku związany ściśle z grą strategiczną „Leage of Legends”. Zwyciężyła druzyna klasy IIIb PG w składzie: Maciej Piotrowski, Piotr Kowalczyk, Hubert Kruk i otrzymała główną nagrodę: zestawy programów antywirusowych F- secure, drugie miejsce zdobył zespół w składzie: Bartek Kotarba, Wojtek Trojanowski i Kacper Żołna. Nagrody takie same jak za zwycięstwo. Obydwie wymienione drużyny będą mogły zabezpieczyć wszystkie domowe komputery i urządzenia przenośne przed wirusami i innymi szkodliwymi zjawiskami w Sieci. Fundatorem nagród była tym razem firma PR Sarota z Krakowa, z którą udało się organizatorom nawiązać kontakt. Gry zespołowe toczyły się przy wsparciu medialnym i duchowym naszych absolwentów gimnazjalnych, których przy tej okazji serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za owocną współpracę.
            W wyznaczonych salach (w tym w pracowni komputerowej)
            na zaimprowizowanym panelu wirtualnym odbyły się zmagania, które wywołały nieopisane emocje uczestników oraz widzów zgromadzonych w Strefie Kibica Gier. Zapraszamy do Albumu Fotograficznego, aby choć w części doświadczyć emocji, które udzieliły się graczom.

             
        • "Ratujmy Ziemię w Murowanej!
          • "Ratujmy Ziemię w Murowanej!

          • „EKO – spotkania na Śliwkowym szlaku”

                        W dniu 27 kwietnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lipnicy Murowanej rozpoczęli realizację projektu „EKO – spotkania na Śliwkowym szlaku”, dzięki współpracy z Podgórskim Stowarzyszeniem Kulturalno – Społecznym w Lipnicy Murowanej. Celem projektu jest wzrost zaangażowania dzieci oraz wszystkich mieszkańców gminy w działania na rzecz ochrony środowiska i zmian klimatu. Przedstawienie tematyczne „Ratujmy Ziemię” było wstępem i zapowiedzią do kolejnych działań, które realizowane będą w szkole w ramach „Klimatycznego tygodnia”. Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w projekcie, szczegóły wkrótce na stronie internetowej szkoły.

                                                                                                                                             nauczyciele przyrody

                                                                                                                                       PSP w Lipnicy Murowanej

        • Konkurs Recytatorski w Górnej!
          • Konkurs Recytatorski w Górnej!

          • Po raz kolejny w PSP w Lipnicy Górnej odbył sie konkurs recytatorski polskiej poezji dziecięcej w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Imprezę zaszczyciły swoją obecnościa Pani dyrektor Danuta Szot oraz Pani wicedyrektor Krystyna Gaża, które zasiadły z piszacym te słowa w komisji konkursowej. Głównymi organiztorkami i pomysłodawczyniami rywalizacji najmłodszych- uczniów klas I-III, były Panie: Aleksandra Kępa i Halina Burdak. W pięknej scenerii prac plastycznych zwiazanych tematycznie z ideą konkursu, kórą była popularyzacja znakomitych utworów Jana Brzechwy, wystąpili najmłodsi recytatorzy. Pani dyrektor Danuta Szot, podsumowując zmagania podkreśliła wysoki poziom występów, bardzo dobre przygotowanie uczestników i znaczenie imprezy w kontekście urodzin naszej Ojczyzny. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami żywiołowo reagującej publiczności. 

             

                                                                                                                                          Zapraszamy do Albumu Fotograficznego!

                                                                                                                                            Relacja słowna i foto- Bogdan struzik

        • Finał Tygodnia "Polska w Europie"!
          • Finał Tygodnia "Polska w Europie"!

          • W piątek 13 kwietnia odbyło się na sali gimnastycznej podsumowanie "Tygodnia Polski w Europie", projektu zorganizowanego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Imprezę otwierała oficjalnie Pani wicedyrektor Krystyna Gaża, a zamykała ją i podsumowywała i wręczała nagrody Pani dyrektor Danuta Szot. Organizatorami były Panie polonistki Agnieszka Pałka i Barbara Stachowicz. Uczniowie klas piątych zaprezentowali wybrane państwa europejskie przedstawiając ich hymny narodowe, najbardziej popularne budowle, potrawy, symbole narodowe i inne "wizytówki". Wszyscy występujacy byli poprzebierani w stroje narodowe, nie obyło się bez degustacji ulubionych potraw narodowych, prezentacji tańców itp. (furorę zrobiła prezentacja greckiego tańca "zorba". Zgromadzono i pokazano imponujacą ilość rekwizytów związanych z różnymi krajami. Ta impreza naprawdę wiele nas o narodach Europy nauczyła, a wszystko to odbyło się w atmosferze wspaniałej zabawy i zaciętej rywalizacji pomiędzy klasami- państwami. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy organizatorom ( w tym grupie wolontariuszy z klas siódmych przy konsoli).

            W ramach tygodnia „Polski w Europie” odbyły się konkursy towarzyszące imprezie. Poniżej podajemy nazwy konkursów i zajęte przez poszczególne klasy miejsca.

            „Dyktando ortograficzne.”

            W kategorii klas IV-V:

            1. Żaneta Włudyka
            2. Dawid Kaczmarczyk
            3. Nikola Tworzydło, Aleksandra Koczwara, Emilia Wyrwa (ex equo)

             

            W kategorii klas VI-VII:

             

            1. Dominika Bukowiec
            2. Maria Milas, Ewelina Zych (ex equo)
            3. Milena Morydz

             

            „Konkurs Dekoracji Tematycznej” (wystrój klas klas związany z danym państwem):

            1. Klasa IVc
            2. Klasa VIIb
            3. Klasa IVb i klasa IVa (ex equo)

             

            „Konkurs na Plakat” pt. „Nasza klasa w Polsce i w Europie”

             

            Wyróżnienia: klasy IVb, IVc, IVb, IVa (ex equo)

             

             

            „Konkurs Wiedzy o Krajach Europejskich”

            1. Klasa IVb
            2. Klasa VIIb
            3. Klasa VIb

                                                                                  Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym!

                                                                                                                           Zapraszamy do Albumu fotograficznego!(BS):>

        • Polska w Europie!
          • Polska w Europie!

          • Ten tydzień przebiega w naszej szkole pod hasłem „Polska w Europie” i jest jednym z działań przewidzianych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród klas szkoły podstawowej rozlosowaliśmy dziewięć państw: Anglię, Niemcy, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Rosję, Francję, Grecje i oczywiście Polskę. Zadaniem uczniów każdej z klas było:

            - wykonanie „identyfikatorów” danego kraju, np. herbu, flagi,

            - ozdobienie drzwi sali lekcyjnej elementami charakterystycznymi dla wybranego państwa.

            Przewidzieliśmy również różnorodne zadania związane z poruszaną tematyką, które będą realizowane na matematyce, języku polskim, języku angielskim, historii, przyrodzie/geografii, plastyce czy muzyce. Przygodę z Europą zakończymy w piątek 13 kwietnia. Odbędzie się wówczas artystyczne podsumowanie tygodnia, którego gospodarzami będą klasy piąte. Zaprezentowane zostaną wierszyki tematyczne, pozwalające uczniom na zgłębienie wiedzy o naszym kontynencie. Zespoły klasowe, które wykażą się efektywną pracą zostaną nagrodzone. Zachęcamy do pełnego zaangażowania😊

             

            A.Pałka, B.Czesak

        • Grywalizacja 2018!
          • Grywalizacja 2018!

          • Już wkrótce: 30 kwietnia i 4 maja odbędzie się międzyklasowy, drużynowy  e-turniej gier komputerowych. O szczegółach w nastepnych doniesieniach!

        • Wesołych Świąt!
          • Wesołych Świąt!

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy
            Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie
            Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej
            życzą wszystkim 
            by na co dzień przeżywali swoje własne święto zmartwychwstania 
            poprzez odradzanie się w sercach miłości do najbliższych
            oraz wiarę w potęgę i miłosierdzie Zmarwychwstałego.
            Wesołego Alleluja! 

             

        • Powitanie wiosny w Lipnicy Murowanej!
          • Powitanie wiosny w Lipnicy Murowanej!

          • Zamiast uciekać ze szkoły na wagary, co zdarza się niestety w niektórych szkołach, nasi uczniowie zorganizowani przez Samorząd szkolny i z jegi inicjatywy, postanowili przygotować z okazji Narodzin Wiosny turniej klas na sali gimnastycznej. W dwóch grupach wiekowych (klasy IV-VI i VII-IIIgim.) pod opieką nauczycieli uczniowie przebrani w fantazyjne stroje wiosenne rywalizowali w kilku konkurencjach (m.in."Kalambury", "Kraszanki wielkanocne", "Bieg w worku", "Karaoke".Mecz siatkówki Nauczyciele-Uczniowie, który odbył się przy sporej grupie kibiców wygrali pedagodzy 3:1. Zwycięskie klasy otrzymały pamiatkowe dyplomy a druzyna Nauczycieli puchar. Uczniowie już zapowiedzieli rewanż za rok. 

                                                                                                                            Zapraszamy do Albumu!

        • Stoisko wielkanocne naszej szkoły w Niedzielę Palmową!
          • Stoisko wielkanocne naszej szkoły w Niedzielę Palmową!

          • Tradycyjnie w Niedzielę Palmową na lipnickim rynku znalazło sie stoisko naszej szkoły. Tym razem uczniowie oraz opiekunowie- nauczyciele prowadzili sprzedaż rękodzieła: pisanek, kraszanek, tradycyjnych palm wielkanocnych i kompozycji kwiatowych. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na współfinansowanie kosztów wykonania sztandaru szkoły.  

                                                                                                            Zapraszamy do Albumu fotograficznego!

        • Wielkanocne warsztaty palmowe 2018!
          • Wielkanocne warsztaty palmowe 2018!

          • „Święta, tradycje i zwyczaje na szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce”

             

            Dnia 19.03.2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych oraz rękodzieła artystycznego charakterystycznego dla trzech obrządków: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego w ramach projektu „Święta, tradycje i zwyczaje na szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce”. Organizatorami warsztatów byli: Małopolska Organizacja Turystyczna reprezentowana przez Pana Piotra Łężniaka i Panią Ewelinę Wierzbicką- koordynatora projektu. Drugim organizatorem była Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej reprezentowana przez księdza proboszcza Mariusza Jachymczaka oraz Panią Anetę Florek. Gospodarzem i współorganizatorem była PSP w Lipnicy Murowanej z Panią dyrektor Danuta Szot oraz Panią Renatą Polek opiekunem Samorządu Uczniowskiego realizującą innowację pedagogiczną „Aktywni w szkole- aktywni w regionie” oraz współpracę samorządów uczniowskich szkół noszących imię Kazimierza Brodzińskiego.

            Na wstępie Pani dyrektor Danuta Szot powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do wspólnego działania. Warsztaty były podzielone na dwie części, w pierwszej Pani Aneta Florek zaprezentowała wykonywanie lipnickich palm i ozdób techniką tradycyjną. W drugiej części Pani Małgorzata Dulkiewicz-Michniak wraz z Panią Haliną Małecką pokazały, w jaki sposób wykonać palmę zgodnie z obrzędowością greckokatolicką i prawosławną. Opowiedziały też uczestnikom warsztatów, jak obchodzi się święta Wielkiej Nocy w cerkwi oraz tradycyjnej rodzinie łemkowskiej. Z całego powiatu przybyli uczestnicy warsztatów w postaci delegacji samorządów uczniowskich wraz z opiekunami. Gościliśmy delegacje z Bochni (PSP nr 2), Kamionki Małej, Królówki i Wojakowej. Piątą grupę stanowiły uczennice naszej siódmej klasy (Dominika Polek, Dominika Bukowiec, Julia Śliwa, Wiktoria Paprota i Anna Klimek). Warto dodać, że w takim składzie reprezentanci samorządów szkół spotkali się już po raz trzeci, realizując przyjęty rok temu scenariusz wspólnych działań.

            Należy też zwrócić uwagę na wielkie walory poznawcze związane z obrzędowością wielu kultur i religii. Uczestnicy przekonali się, że podobieństwa w symbolice świątecznej są o wiele większe od różnic, a to co dzieli obrządki jest cenne z punktu widzenia różnorodności i oryginalności ich wyznawców.

                                Największą korzyścią, jaką wynieśli uczestnicy były nowe umiejętności wykonywania palm w różnych obrzędach, kolejną, zbliżenie kultur i wyznań, trzecią integracja uczestników. Wykonane palmy wszyscy zabrali do swoich domów i szkół, a na koniec przedsięwzięcia uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe czerwone korale-wizytówkę Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

                                                                   Serdecznie dziękujemy i gratulujemy organizatorom i uczestnikom.

                                                                                                 Redagowali: Renata Polek i Bogdan Struzik

                                                                              Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji w Albumie!

        • Dzień Patronów w PSP w Lipnicy Murowanej!
          • Dzień Patronów w PSP w Lipnicy Murowanej!

          • 9. marca nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Po raz pierwszy przyjęto nową formułę obchodów. W jednym dniu uczciliśmy pamięć zarówno patrona Publicznej Szkoły Podstawowej, Kazimierza Brodzińskiego, jak i patrona Publicznego Gimnazjum, ks. Stanisława Wiśniowskiego.

                  Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Andrzeja Ap., którą odprawili koncelebranci: ks. proboszcz Mariusz Jachymczak i wikary ks. Marek Kuczak. Ten ostatni w swojej homilii zwrócił uwagę na wspólny mianownik życiorysów obydwu patronów, którym było umiłowanie przykazania miłości do Boga i człowieka, natomiast proboszcz naszej parafii w swoim   przesłaniu zwrócił się do wszystkich uczniów o okazywanie należytego szacunku zarówno patronom naszych szkół, jak i kontynuatorom ich misji- obecnym nauczycielom i pedagogom.
                    Następnie wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przemaszerowali w szyku paradnym do szkoły, gdzie na Sali gimnastycznej odbył się okolicznościowy apel. Na wstępie wkroczyły obydwa poczty sztandarowe i odśpiewaliśmy hymn narodowy. Potem gospodarz szkoły- Pani dyrektor Danuta Szot powitała zaproszonych gości w osobach: Wójta Gminy Lipnica Murowana- Pana Tomasza Gromali, Przewodniczącego Rady Gminy- Pana Stanisława Włodarczyka i kierownika ZOSiP, Pani Anny Cempury. 
                    Z kolei zabrał głos Pan Wójt i zaprezentował w swoim wystąpieniu rolę sylwetek Patronów naszych szkół w kształtowaniu właściwych postaw  wychowanków. Zaznaczył, że w związku z wygasaniem gimnazjów należałoby w roku przyszłym, kiedy to postać ks. Stanisława po raz ostatni zostanie przedstawiona w roli Patrona lipnickiego gimnazjum (jubileusz 20-lecia!), stworzyć nową formę upamiętniania tej, jakże ciekawej postaci.

                 Potem  Pani dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych do obejrzenia części artystycznej, którą zaprezentowali uczniowie obydwu klas siódmych, przygotowani przez Panie: Agnieszkę Pałkę, Zofię Gaurę i Martę Olszowy.  Występy uczniów wspierał zespół wokalny pod kierunkiem muzycznym Pani Małgorzaty Wiśniowskiej. W role patronów naszych szkół wcielili się znakomicie uczniowie: Kacper Żołna (ks. Wiśniowski) i Olaf Plewa (K. Brodziński). Recytacje, opisy życiorysów i ciekawe dialogi toczone przez patronów (autorski tekst P. Agnieszki Pałki) były świetnie ilustrowane obrazami i filmami a także fragmentami muzycznymi. Wszystko to odbywało się w pięknej scenografii przygotowanej przez Pania Zofię Gaurę i Katarzynę Bazarnik.
                 Po zakończeniu występów Pani dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom i opiekunom, a następnie wręczyła puchary i dyplomy zwycięzcom w dorocznym plebiscycie uczniów na Nauczyciela Roku 2018 i Ucznia roku 2018. Jak się okazało Nauczycielem Roku w tm prestiżowym konkursie zorganizowanym przez samorząd PSP z Panią Renatą Polek na czele została Pani Marta Olszowy, natomiast Uczniem Roku Michał Krzyszkowski. Gratulujemy laureatom!

            W kolejnym punkcie programu znalazło sie pożegnanie wieloletniego pracownika naszej szkoły, Pani Lucyny Kucharskiej. Pani dyrektor Danuta Szot podziekowała jej za 35 lat ofiarnej pracy na stanowisku dyrektora, nauczyciela i nauczyciela-bibliotekarza.

                 Dzień Patronów był też świetną okazją do wręczenia nagród za najpiękniejsze makiety Zamku Hogwart, które uczniowie wykonali w ramach Tygodnia z Harrym Potterem. Organizatorzy w osobach: Pani Agnieszka Pałka i Barbara Czesak wręczyli je następującym uczniom:

            I miejsce: Magdalena Szpil, Joanna Jarosz, Urszula Kaczmarczyk, Faustyna Wnęk, Lena Krzyszkowska, Emilia Rogowska, Dominika Wójtowicz, Dominika Wojdak, Wiktoria Przybyłko.

            II miejsce: Dawid Lasota, Szymon Leszczyński, Dawid Chochliński, Kacper Jodłowski, Piotr Gromala.

            III miejsce: Szymon Rogowski, Małgorzata Dominik, Emilia Wyrwa, Paweł Paprota, Fabian Morydz, Piotr Klimas, Szymon Drąg.

             

            W kolejnym punkcie programu  uroczystości Pani dyrektor poinformowała, że w związku z potrzebą wykonania sztandaru dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego został ogłoszony konkurs plastyczny pod nazwą „Projekt graficzny sztandaru szkoły”.

            Głównym celem Konkursu było wyłonienie najciekawszego projektu sztandaru, który będzie wzorcem lub inspiracją do wykonania sztandaru szkolnego.

             Konkurs skierowany był do uczniów PSP i chętnych rodziców. Na Konkurs wpłynęło 12 prac. Komisja Konkursu biorąc pod uwagę warunki Konkursu i kryteria oceny prac, w tym najważniejszy zapis:„Projekt prezentuje wygląd dwóch stron przyszłego sztandaru  Publicznej  Szkoły Podstawowej  w Lipnicy Murowanej, którego tematyka będzie związana z  imieniem Kazimierza Brodzińskiego ma zawierać: AWERS – pełną nazwę szkoły, obraz graficzny związany z tematyką imienia, motto lub inny cytat związany z imieniem, REWERS – wzorzec urzędowy przyznała dwa równorzędne I miejsca, II miejsce i dwa wyróżnienia:
            I miejsce Emilia Trojanowska klasa V a, I miejsce Lidia Trojanowska klasa III b PSP ,
            II miejsce Maria Milas klasa VI a
            Wyróżnienie Natalia Liszka klasa V a
            Wyróżnienie Kinga Ruszaj klasa IV c

            Laureatom wręczyła nagrody główna organizatorka : Katarzyna Bazarnik.

                                                                 Relacjonował i fotografował: Bogdan Struzik, który zaprasza do lektury artykułu i obejrzenia relacji w Albumie

        • Spotkanie z podróżnikiem!
          • Spotkanie z podróżnikiem!

          • Wizyta podróżnika

            W naszej szkole w dniu 2 marca 2018 roku odbyło się spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask. Został zaprezentowany azjatycki kraj leżący na Półwyspie Dekan:  Indie. Trasa podróży  przebiegała przez wielomilionowe miasto Mumbaj, Waranasi ( ośrodek kultu hinduizmu i buddyzmu), stan Radżastan,  stolicę New Delhi po Himalaje. Uczestnicy spotkania słuchali opowieści   i oglądali zdjęcia słynnych zabytków lub atrakcji turystycznych min. Alabastrowy Pałac – grobowiec siedzibę maharadżów, Świątynię Rat Temple zwaną Świątynią Szczurów, Amristar Golden Temple (złotą świątynię  – główne miejsce kultu i sanktuarium wyznawców sikhizmu w Indiach , krajobrazy stoków Himkalajów,  Radżastankrainę baśniowych pałaców, potężnych fortów i złotego piasku pustyni Thar oraz wędrówkę na wielbłądach baktrianach przez piaski pustyni. Poznali sposoby sprzątania śmieci na ulicach wielkich miast(wykorzystanie świń), dowiedzieli się dlaczego krowy w Indiach są uważane za święte, w jaki sposób odbywa się pochówek zmarłych, dlaczego Ganges jest nazywany świętą rzeką Hindusów. Indie to kraj kontrastów, gdzie obok siebie żyją bogacze i biedacy, geniusze i analfabeci. Życie mieszkańców płynie w rytmie monsunu zimowego i letniego. Kraj wspaniałych alabastrowych, marmurowych pałaców, świątyń buddyjskich. Każde miasto ma swoje bazary, na których można kupić wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do życia. Dziewczęta miały okazję ubrać się w tradycyjny strój indyjski sari, natomiast chłopcy w dhoti lub przymierzyć tradycyjne nakrycie głowy fez. Takie spotkania poszerzają wiedzę o krajach i zwyczajach ludzi w innych częściach świata. Dziękujemy za spotkanie. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                     Relacja: Zofia Gaura

                                                                                                        Zapraszamy do Albumu fotograficznego!

        • Konkurs Wiedzy Pożarniczej!
          • Konkurs Wiedzy Pożarniczej!

          • SZKOLNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

            „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

             

            Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

            W eliminacjach szkolnych, które odbyły się 5 lutego br., wzięło udział 49 uczestników, w tym: w grupie I (klasy IV – VI) : 29 osób, w grupie II (klasy VII i klasy II-III gimnazjum): 20 osób.

            Uczniowie rozwiązywali  test  jednokrotnego wyboru, składającego  się                              z 30 pytań dla uczniów klas IV-VI PSP i test jednokrotnego wyboru składającego  się z 40 pytań dla uczniów klas VII PSP i klas II-III gimnazjum, zawierający zagadnienia z zakresu:

            1. Tradycja i historia straży pożarnych.

            2.  Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa.

            3.  Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej.

            4.  Organizacja i zadania OSP oraz ich Związku.

            5.  Przyczyny oraz okoliczności powstania i rozprzestrzeniania się pożarów.

            6.  Organizacja i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem.

            7.  Sprzęt ratowniczo – gaśniczy.

            8.  Instalacje i urządzenia przeciwpożarowe.

            9.  Zabezpieczenia przeciwpożarowe.

            -  budynków,

            -  lasów,

            -  zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych,

            -  substancji niebezpiecznych,

            10.  Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru.

            11.  Zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

             

            Jury eliminacji szkolnych w składzie:

            Bogdan Struzik, Marta Olszowy i Katarzyna Bazarnik,  po dokonaniu oceny prac pisemnych i po dogrywce przyznało  

            w I grupie:

            I miejsce - Emilia Trojanowska klasa V a (27/30 pkt.)

            II miejsce – Justyna Przybyłko klasa IV c (22/30 pkt.)

            III miejsce – Maria Milas klasa VI a (19/30 pkt.)

             

            w II grupie:

            I miejsce – Zuzanna Borek klasa III a (26/40 pkt.)

            II miejsce – Sebastian Fielek klasa VII b (25/40 pkt.)

            III miejsce – Karolina Topolska klasa III a (22/40 pkt.)

             

                         Kolejnym  etapem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej był udział wyróżnionych uczniów w eliminacjach  gminnych. Z powodu wyjazdu uczniów na zorganizowany wcześniej Euroweek, szkolna  komisja  wyznaczyła do  eliminacji gminnych  uczniów w zmienionym składzie:

             

            Grupa I:  

            Justyna Przybyłko- klasa IV c, Małgorzata Zdun-klasa IV b, Karol Strugała –klasa VI b.

             

             

            Grupa II:

            Zuzanna Borek-klasa III a, Sebastian Fielek-klasa VII b, Kacper Zdun-klasa VII b.

                       

            W  Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej w dniu 1 marca 2018 roku               Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej wspólnie z Zarządem Oddziału Gminnego związku OSP RP w Lipnicy Murowanej zorganizował Turniej Wiedzy Pożarniczej                  „Młodzież zapobiega pożarom”, pod patronatem Wójta Gminy Lipnica Murowana Pana Tomasza Gromali.

             W  Turnieju udział wzięło ogółem 12 uczestników ze Szkół Podstawowych                  i Gimnazjum z terenu gminy.

            Zgodnie z regulaminem młodzież uczestniczyła w II grupach:

            I grupa wiekowa (10-13 lat)

            II grupa wiekowa (14-16 lat)

            Turniej składał się z dwóch części – testu jednokrotnego wyboru składającego się                        z 35 pytań oraz finału ustnego.

             

             Komisja Turnieju w składzie:

            Przewodniczący-   Pan Tomasz Przybyłko – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP a zarazem Naczelnik OSP Lipnica Górna, 

            Sekretarz: Pani  Krystyna Łukasik - Sekretarz ZOG ZOSP RP,

            Członek: Pan Andrzej Wąsik – Komendant Gminny ZOSP RP a zarazem Naczelnik OSP Lipnica Murowana,

            po dokonaniu oceny prac pisemnych do kolejnego etapu  zakwalifikowała pięciu  (z sześciu) uczniów naszej szkoły:

             

            I grupa - Justyna Przybyłko, Małgorzata Zdun, Karol Strugała   

            II grupa - Zuzanna Borek i Kacper Zdun

             

             po eliminacjach ustnych  przyznała:

            I grupa:

            I miejsce: Małgorzata  Zdun

            II miejsce:  Karol Strugała 

                        IV miejsce: Justyna Przybyłko

            II grupa:

                         I miejsce: Zuzanna Borek

                         III miejsce: Kacper Zdun

             

            W eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w 2018 roku Gminę Lipnica Murowana reprezentować będą:

             Małgorzata Zdun  - I grupa wiekowa
             Zuzanna Borek   -  II grupa  wiekowa      

             

                        Wójt Gminy Pan Tomasz Gromala   gratulował wszystkim uczestnikom Turnieju wręczając pamiątkowe dyplomy i piękne nagrody.
            Zachęcał  do dalszego pogłębiania wiedzy  z zakresu ochrony przeciwpożarowej, uczestnictwa w kolejnych etapach  a następnie do wstępowania w szeregi OSP.
             Podziękowania otrzymali również nauczyciele którzy przygotowywali uczniów do Turnieju

                                                                                                                                     Katarzyna Bazarnik

        • Lipniccy uczniowie na EUROWEEKU!
          • Lipniccy uczniowie na EUROWEEKU!

          • W dniach 26. lutego - 2. marca 2018 r. 23 uczniów z klas V-VII PSP w Lipnicy Murowanej przebywało wraz z opiekunami: p. I. Imiołek oraz p. J. Gos na ogólnopolskim obozie językowym "Euroweek - Szkoła Liderów" w miejscowości Różanka k. Międzylesia w woj. dolnośląskim. Nasza szkoła po raz pierwszy zdecydowała się uczestniczyć w projekcie, który jest współfinansowany przez Unię Europejską i ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.

            W trakcie 5-dniowego pobytu uczniowie aktywnie spędzali czas na zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych krajów w tym m.in. Indii, Indonezji i Nepalu. Poznawali kulturę tych krajów, uczyli się tańców innych narodowości m.in. tańca belgijskiego i indonezyjskiego. Brali udział w warsztatach, w trakcie których opracowywali i przedstawiali prezentacje dotyczące m.in. krajów Ameryki Południowej i Azji, tworzyli okładkę magazynu TIME, wymyślali własnego Super Bohatera, prowadzili wywiady z przedstawicielami różnych narodowości, nagrywali krótkie filmiki, układali i przedstawiali scenki, pisali piosenki, śpiewali karaoke w języku angielskim, dokonywali autoprezentacji, brali udział w Talent Show oraz w Mission Impossible, w trakcie której okazało się, że zadania niemożliwe są jednak do wykonania.

            Miłym akcentem obozu była wycieczka do pobliskich miejscowości. W Bystrzycy Kłodzkiej uczniowie zwiedzili Muzeum Filumenistyczne, Basztę Kłodzką oraz ratusz, następnie w Kłodzku wolontariuszka z Indonezji oprowadziła uczniów po rynku opowiadając w języku angielskim lokalne legendy.

             

            Należy dodać także, iż w trakcie licznych zajęć uczniowie mieli możliwość nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie bowiem w obozie uczestniczyli również uczniowie ze szkół w Milanówku, Bystrzycy Górnej oraz Świętochłowic. Szczególne pozdrowienia ślemy dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach.

             

            Podsumowując, udział w Euroweeku umożliwił naszym uczniom poznanie ludzi pochodzących z różnych krajów i kultur, doskonalenie umięjętności językowych, zawarcie nowych znajomości, a wszystko to w niesamowicie przyjaznej i miłej atmosferze. Wszyscy czekamy na następne spotkanie.

            Zapraszamy do albumu fotograficznego! 

             

            Organizator:

            Iwona Imiołek

             

        • Finały koszykówki w powiecie!
          • Finały koszykówki w powiecie!

          • Drużyna chłopców z naszej szkoły 9 lutego reprezentowała gminę w  powiatowych zawodach koszykówki w Bochni. Zawody zostały rozegrane systemem „każdy z każdym” , 2 x 8 minut. Skład drużyny: Szymon Chmura, Kacper Chochliński, Piotr Fielek, Igor Florek, Michał Krzyszkowski, Jakub Lis, Mateusz Leszczyński i Jakub Leszczyński. Do rywalizacji przystąpiło 5 szkół.

            Wyniki:    
            1.PSP 1 Bochnia – Lipnica Murowana                   29:5
            2. PSP 7 Bochnia – Proszówki                                  8:6
            3. Łapanów – Lipnica Murowana                             16:2
            4.Proszówki – PSP1 Bochnia                                    4:25
            5. Łapanów – PSP 7 Bochnia                                  13:16
            6.Lipnica Murowana – Proszówki                              12:8
            7. PSP 1 Bochnia – Łapanów                                   33:10
            8. Lipnica Murowana – PSP 7 Bochnia                    17:12
            9. Proszówki  - Łapanów                                             1:17
            10. PSP 7 Bochnia - PSP1 Bochnia                          10:17

             

            Po zaciętych meczach, w których nie brakowało emocji zwyciężyła drużyna Chłopców z  PSP 1 w Bochni, uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego. Nasz team wywalczył czwarte miejsce.                     

                                                                                                            Relacja: Krzysztof Janiczek

                                                                                                    Zapraszamy do Albumu fotograficznego!

        • Ogłoszenie o nowym konkursie!
          • Ogłoszenie o nowym konkursie!

          • Regulamin konkursu plastycznego „Projekt graficzny sztandaru szkoły”

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            „ PUBLICZNA  SZKOŁA PODSTAWOWA IM. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej

            Od teraz będziemy starać się realizować działania związane z  wykonaniem sztandaru dla Publicznej  Szkoły Podstawowej.

             

            Dlatego ogłaszamy konkurs na projekt graficzny sztandaru szkoły.

             

             

             

             

            1.organizatorzy :  Publiczna  Szkoła Podstawowa

             

            1. CEL KONKURSU:

             

            A)Wyłonienie najciekawszego uczniowskiego projektu sztandaru szkoły, zawierającego dokładny opis dwóch stron wyglądu sztandaru (po stronie rewersu i awersu), który będzie wzorcem lub inspiracją do wyhaftowania sztandaru szkolnego.

             

            B)Prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości uczniów i chętnych rodziców.

             

            1. Rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych.

             

            1. Rozbudzenie fantazji i wyobraźni twórczej.

             

            1. Umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu.

             

             

             

            1. UCZESTNICY:

             

            Konkurs skierowany jest do uczniów  Publicznej  Szkoły Podstawowej.

             i ich chętnych rodziców.

             

             

             

            1. WARUNKI KONKURSU:

             

            Tematem konkursu jest projekt dwóch stron przyszłego sztandaru  Publicznej  Szkoły Podstawowej. w Lipnicy Murowanej

            1. , którego tematyka będzie związana z  imieniem Kazimierza Brodzińskiego

             

            1. Projekt powinien uwzględniać następujące elementy:

             

            • AWERS – pełną nazwę szkoły, obraz graficzny związany z tematyką imienia, motto lub inny cytat związany z imieniem,

             

            • REWERS – wzorzec urzędowy;

             

            C)Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.

             

            D)Technika wykonania pracy plastycznej: dowolna

             

            E)Prace konkursowe powinny być wykonane w formacie A3 lub A4.

             

            F)Każda zgłoszona praca plastyczna powinna zawierać dołączony na oddzielnej karcie słowny opis wyglądu zaprojektowanego sztandaru, zarówno po stronie rewersu jak i awersu.

             

            G)Każda zgłoszona do konkursu praca powinna zawierać na odwrocie następujące informacje: imię i nazwisko autora i klasę

             

            1. KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH:

             

            • zgodność z tematem,

             

            • interpretacja własna tematu,

             

            • walory artystyczne, kompozycja,

             

             

            1. Termin konkursu:

             

            1. Czas trwania konkursu: 1 lutego- 2 marca 2018r.

             

            1. Prace należy składać organizatorów konkursu.

             

             

             

            1. Do dnia 3 marca 2018r. Komisja Konkursowa rozstrzygnie konkurs

             

            wyłaniając zwycięzców.

             

            1. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas apelu szkolnego.

             

            1. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

             

            1. Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody.

             

            7. Ocena prac:

             

            A)Komisja Konkursowa dokona wyboru pracy, która posłuży do wykonania sztandaru dla szkoły oraz wyróżni najlepsze prace.

             

            B)Komisja zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w projektach lub wykorzystania więcej jak jednego projektu.

             

            C)Nagrodą w konkursie jest niewątpliwie satysfakcja z tego, że projekt zostanie zrealizowany, a sztandar będzie przez wiele lat towarzyszył wszystkim oficjalnym uroczystościom szkolnym zgodnie z ceremoniałem. Przewidziane są również nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.

             

            UWAGA!

             

            Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora oraz wyrażeniem zgody na ich publikację w całości lub we fragmentach. Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzcy i przyznania nagrody.

             

            Poprzez podanie danych osobowych uczestnik wyraża zgodę na opublikowanie jego nazwiska w materiałach pokonkursowych i na stronie internetowej organizatora.

             

             

             

             

            Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie.

             

             

             

             

             

            Organizatorzy

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Facebook