19 maja 2015r. zaszczyciła nas swoją obecnością sędzia Anna Maria Wesołowska. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz przedszkolaki czekali na spotkanie z niecierpliwością i ogromnym zainteresowaniem. Zorganizowanych zostało cztery spotkania z naszym gościem, trzy dla uczniów i przedszkolaków i jedno dla rodziców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji oraz mieszkańców Lipnicy.
„Dlaczego spotykam się z dziećmi i młodzieżą?”- zapytała sędzia. –„Dlatego, że nie mogę się pogodzić z tym, że coraz więcej młodych ludzi zasiada zamiast w ławkach szkolnych, na ławach oskarżonych”.
Podczas spotkań zostało poruszonych bardzo wiele ważnych i trudnych tematów, które bezpośrednio dotyczą naszych dzieci.
Najmłodsze dzieci podczas spotkania dowiedziały się „Jak żyć bezpiecznie”, ze starszymi uczniami omówione zostały zagrożenia współczesnego świata, konsekwencje wielu nieprzemyślanych zachowań młodzieży z doskonałymi i bardzo wymownymi przykładami historii ze sali sądowej. Pani Anna Maria Wesołowska zwróciła uwagę, że granica pomiędzy dobrym zachowaniem a wykroczeniem może być niewielka. Często młodzież popełnia przestępstwa, których do końca nie jest świadoma. Sędzia opowiadała uczniom na czym polega wykroczenie oraz co ważniejsze, uświadomiła młodzieży jakie konsekwencje niosą źle podjęte decyzje. Podczas spotkań omawiała z uczniami historie młodych ludzi, którzy w rozprawach brali udział jako winni- sprawcy. Jak twierdzi Sędzia, wiele osób nawet nie wie, że błahe popchnięcie kolegi jest już wykroczeniem.
- Młodzież w Polsce ma bardzo poważny problem. Granice między tym, co jest wygłupem a przestępstwem naszym dzieciakom coraz bardziej się zatracają. Nie da się w dzisiejszych czasach żyć bez edukacji prawnej, ponieważ powrotem do świata wartości jest właśnie edukacja prawna. To kodeks karny mówi nie nękaj nikogo, nie krzywdź, nie zabieraj, nie bij, nie obgaduj, nie plotkuj. Myślę, że jak zaczniemy mówić o prawie to pewne złe zachowania uda się nam wyeliminować, powstrzymać- mówi Sędzia Anna Maria Wesołowska.
Spotkania miały na celu nauczenie młodzieży jednej podstawowej zasady, która nakazuje każdemu zastanowić się przed podjęciem jakiegokolwiek działania. Czasami zwykłe policzenie do dziesięciu, pozwoli uniknąć decyzji, których będzie się żałowało do końca życia.
Zachęciła nas wszystkich do założenia „Kącików prawnych”, które mają na celu pomagać młodzieży w trudnych sytuacjach oraz skrzynki korczakowskiej. Usilnie namawiała do rozmowy i zauważenia drugiego człowieka, spotkań oderwania od zdobywania kolejnych poziomów w grach, które są na telefonach, tabletach, komputerach.
Podczas popołudniowego spotkania dla rodziców, nauczycieli i mieszkańców Sędzia mówiła o wadze negatywnych skutków zaniedbań wychowawczych, które zostawiają piętno na naszych dzieciach. Podczas spotkania poruszyła tematykę: przemocy, agresji, cyberprzemocy i wczesnej inicjacji seksualnej. Zwróciła rodzicom uwagę jak ważne jest, aby z dzieckiem rozmawiać, słuchać go, obserwować aby w odpowiednim czasie wychwycić moment w którym dziecko zaczyna mieć problemy, a często o nich nie mówi. Radziła i nawoływała rodziców do współpracy ze szkołą, do interesowania się tym co dzieci robią po szkole, do tego co robią w „sieci”. Zwróciła uwagę, że postępując zgodnie z wszystkim znaną zasadą „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe” – przemoc, agresja, odrzucenie, nie będą miały miejsca we współczesnych szkołach, a co za tym idzie w życiu dorosłym.
Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.
Magdalena Malaga i Elżbieta Czauderna