Konkurs polonistyczny Najwięksi Twórcy Literatury Polskiej
czyli ,,Jeden z dziesięciu” w nowej odsłonie.
Trzeciego czerwca z w naszej szkole odbył się wielki turniej wiedzy o nowelach pozytywistycznych oraz życiu i twórczości Marii Konopnickiej (w tym roku w naszym kraju obchodzony jest Rok Twórczości tej popularnej autorki literatury dla dzieci i dorosłych), Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Rywalizacja obejmowała wszystkich uczniów naszej szkoły, ponieważ nauka języka polskiego jest realizowana przez wszystkie klasy na wszystkich poziomach nauczania.
Pierwszy etap składał się z dwóch serii pytań dotyczących życiorysu pisarzy. Z kolei drugi etap zawierał pytania dotyczące informacji zawartych w nowelach. Po tym fragmencie zmagań odbyły się eliminacje i do następnej rundy przeszło pięć najlepszych trzyosobowych zespołów klasowych. Każde z pytań było losowane, można też było wybierać pytania łatwiejsze niżej punktowane i trudniejsze za większą ilość punktów. Niektórzy przeceniali swoje możliwości, wybierali bardzo trudne, szczegółowe pytania i musieli polec na literackim polu bitwy.
Następnie drużyny klasowe losowały przygotowane wcześniej przez Pana Struzika rekwizyty rekwizyty i starały się rozpoznać z jaką lekturą są powiązane, do jakich sytuacji nawiązują. W czwartym etapie każda grupa otrzymała cytat z nowelki pozytywistycznej i miała za zadanie ustalić, z której lektury pochodzi i objaśnić sytuację bohaterów literackich.
W Wielkim Finale po zaciętych rozgrywkach wyłoniono trzy zwycięskie grupy: w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła klasa V B, w składzie której znaleźli się: Marek Hajduk, Łukasz Hajduk i Patrycja Barzycka. Drugie miejsce zajęła klasa IV A, z uczestnikami: Mateuszem Korogwiczem, Sebastianem Liszką i Dawidem Wojdakiem. Trzecie miejsce natomiast przyznano drugiej drużynie z klasy piątej B, reprezentowanej przez Lenę Włudykę, Aleksandrę Wnęk oraz Julię Nakielną.
Z kolei w podobnych zmaganiach uczniów klas VII i VIII wyłoniono następujących laureatów: I miejsce zajęła grupa z klasy VIII B, w której wystąpili Dawid Plewa, Tomasz Dragan oraz Bartosz Pałka. Na II miejscu znalazła się grupa z klasy ósmej A, w której skład wchodzili Urszula Kaczmarczyk, Dawid Chochliński i Magdalena Szpil. III miejsce zajęła grupa z klasy ósmej C, w której uczestniczyli: Justyna Przybyłko, Wiktoria Wnęk oraz Hubert Przybyłko. W ten sposób rozstrzygnięto kluczowy konkurs wiedzy o wspomnianych na początku wielkich twórcach literatury polskiej, luminarzach kultury i patriotach nie szczędzących wysiłków w kierunku odzyskania utraconej wolności narodowej. Pytania konkursowe przygotowane przez polonistów: P. Bożenę Piasecką, Agnieszkę Pałkę, a oceniane przez komplementarne jury z P. Agnieszką Żołna-ZdunekSylwią Biernat, P. Barbarą Czesak, P. Beatą Sową niejeden raz sprawiły kłopot startującym uczniom i tylko najlepsi mogli popisać się najwyższymi ocenami 2+1, świadczącymi o wyczerpujących pod względem formalnym i językowym odpowiedziach na bardzo trudne pytania.
Integralną częścią imprezy były konkursy towarzyszące. I tak, w konkursie za najlepsze tablo literackie wyłonione zostały trzy najlepsze prace w każdej grupie wiekowej. W kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła Aleksandra Groń, II miejsce zajęła Sylwia Osada, III miejsce Martyna Zagata.
W kategorii klas VII – VIII I miejsce zajął Bartosz Pałka, II miejsce Julita Liszka i III miejsce zajęła Lidia Trojanowska.
W konkursie plastycznym pod hasłem: „Portret pisarza” w formie płaskorzeźby przedstawiającej wybranego pozytywistę, wykonanej z lipnickiej, czerwonej gliny w przedziale klas IV – VI zostały wyróżnione trzy osoby: za I miejsce- Alicja Duśko, za II miejsce- Sebastian Liszka i za III miejsce: Marek Hajduk. W przedziale klas VII – VIII odpowiednio najwyższe miejsca zajęli: I Julia Fielek, II Borys Plewa i III - Szymon Dzięgiel. Wyróżnienia przyznano: Weronice Zdun z klasy VI i Szymonowi Jaworskiemu z klasy VIIb. Wykonane w lipnickim tworzywie naturalnym płaskorzeźby muszą przejść cały proces naturalnego wysychania, a najlepsze, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Stanisława Paproty i Pani Dyrektor GDK zostaną wypalone w specjalnym piecu. Wybrane prace będą stanowić ozdobę pracowni przedmiotów humanistycznych. Tradycyjnie już konkursy plastyczne to domena Pani Katarzyny Bazarnik. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że jej praca magisterska była wykonana właśnie z lipnickiej gliny i stanowiła witacz naszej miejscowości.
Nasz reporter przeprowadził po konkursie wywiad z naszą Panią polonistką, Bożeną Piasecką. Oto co odpowiedziała na pytanie o pierwsze wrażenia po naszych szkolnych konkursach literackich:
- Konkurs literacki to wyzwanie dla polonisty. Samodzielnie jest go trudno przygotować i przeprowadzić, nadać całości odpowiedniego kolorytu. Jednak w naszej szkole to cykliczne wydarzenie przygotowujemy zespołowo, dlatego też jest ono złożeniem różnych pojedynczych działań, składających się na ostateczny kształt zmagań konkursowych. Uczestniczą w nich zatem: poloniści, plastycy, historycy i inni humaniści a przygotowanie i selekcja pytań za jeden albo dwa punkty, to też trudne zadanie. Gdy nauczyciel musi wcielić się w rolę uczestnika i możliwości grupy, która startuje, niejeden raz zadrży jego pedagogiczne sumienie. Dla mnie, jako nauczyciela, najbardziej fascynującą częścią jest dogłębne poznawanie życiorysów pisarzy, gdyż kryje się tam mnóstwo niespodzianek.
Z drugiej strony nasza wspólna impreza to wyzwanie organizacyjne. Tegoroczna edycja pokazała, jak uczniowie po czasach izolacji covidowej są spragnieni samej rywalizacji i prezentacji swoich talentów. Niektórzy uczestnicy, co jeszcze bardziej cieszy mnie jako nauczyciela, wystąpili w konkursie wiedzy, przygotowali tablo o pisarzu, podjęli trud wykonania medalionu z gliny, a także pokusili się o ciekawe przebranie za postać z wybranego tekstu literackiego. Z radością odnotowaliśmy fakt, że niektóre klasy wystawiły po kilka drużyn.
Najgorszą rzeczą jest ocenianie biorących udział w rywalizacji, gdyż mamy świadomość, że niektórzy z nich mają dużą wiedzę o przedmiocie, poświęcili sporo czasu na przygotowanie, ale „ zjadł” ich stres. Tak było w przypadku najmłodszych uczniów z klas IV, choć jedna z drużyn tej grupy wiekowej zdobyła nawet drugie miejsce. Dla nich to dopiero oswajanie się z rywalizacją, występem, prezentacją siebie i swojej wiedzy. Konkurs na pewno będzie organizowany cyklicznie, choć mamy nadzieję, że nadamy mu większą rangę i chcemy uczynić z niego rywalizacje międzyszkolną.
Relacje powyższą łączymy z wypowiedzią jednej z uczestniczek konkursu- Julii Fielek z klasy VIIa:
-Przygotowując się na konkurs, przede wszystkim chciałam zapamiętać jak najwięcej informacji. Początkowo nie odczuwałam stresu, lecz z każdym kolejnym dniem zadawałam sobie coraz więcej pytań. Czy mi się uda? Czy nie zrobię z siebie głupca? Czy to wszystko , co już umiem wystarczy? Doszło do tego, że chciałam zrezygnować z udziału. Jednak zależało mi na mojej końcowej ocenie, więc stwierdziłam: trudno, co będzie, to będzie. Jedne nowelki mi sprzyjały, a inne, nie. W dniu konkursu stresowałam się niemiłosiernie, A będąc na sali odczuwałam podwójny stres. Jedyne o czym wtedy myślałam, to jak najlepiej się pokazać w oczach jury. Konkurs przebiegł bardzo dobrze. W pewnym momencie poczułam pewność siebie, co pomogło mi na lepsze zrozumienie sensu pytań. Ogólna atmosfera była bardzo miła, a jury oceniało sprawiedliwie, zgodnie z poziomem wypowiedzi uczestników. Niestety, nie udało mi się dostać na podium, ale pomimo tego jestem z siebie dumna. Oczywiście z moich partnerek grupowych też. Uważam, że bardzo dobrze się przygotowały i miło było z nimi odpowiadać. Dowiedziałam się wielu informacji na temat pisarzy. Podobał mi się wygląd sali i rozkład prac przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Łatwo można było dostrzec, że włożono w te rzeczy wiele wysiłku i przygotowań.
Taka forma konkursu bardzo przypadła do gustu wszystkim uczniom, jak i nauczycielom, więc mamy nadzieję, że niebawem możemy liczyć na więcej podobnych rywalizacji.
Tekst redagowali uczestnicy konkursu:
Eliza Zawadzka (VIIIb), Szymon Drąg (VIIIc), Bartosz Pałka (VIIIB)