• Rekrutacja 2017/2018!
          • Rekrutacja 2017/2018!

          • Dyrektor Zespołu Szkół  w Lipnicy Murowanej informuje, że od 1 marca do 31 marca 2017 r. trwają zapisy dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły do klas pierwszych. Zapisując dziecko, należy wypełnić kartę zgłoszenia, którą można pobrać poniżej lub  w zakładce „Rekrutacja” albo w sekretariacie szkoły.

            Kandydaci zamieszkali poza obwodem Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, które będzie trwać od 1 kwietnia do 5 kwietnia 2017r. Należy wypełnić WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ na rok szkolny 2017/2018, który zawiera kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Wniosek należy pobrać z linku umieszczonego poniżej, z zakładki  „Rekrutacja” albo w sekretariacie szkoły.

            Załączniki do rekrutacji:

            Karta_zgloszenia_-rekrutacja_w_obwodzie_szkoly.docx

            Wniosek_-_rekrutacja_poza_obwodem.docx

            wniosek_o_przyjecie_szesciolatka.docx

        • Innowacja Baltie 2017!
          • Innowacja Baltie 2017!

          • Trwają działania w ramach innowacji pedagogicznej związanej z nauką programowania w środowisku Baltie.

            Ciekawą inicjatywą stała się wspólna nauka programu Baltie 3 przez uczniów klas III przyjeżdżających na zajęcia z Lipnicy Górnej z uczniami klas IV z Lipnicy Murowanej. Czwartacy w roli "nauczycieli" swoich młodszych koleżanek i kolegów wypadają znakomicie, są dodatkowo zmotywowani i robią wszystko aby sprostać nowemu zadaniu.Wszystko odbywa się pod czujnym okiem nauczycieli odpowiedzialnych za innowację: Pani Krystyny Gaża i Bogdana Struzika.

            W ubiegłym tygodniu przedstawiciele uczniów: Piotrek Kocjan, Artur Włodarczyk i Maciek Gaża razem wymienionymi wyżej opiekunami wzięli udział w niezwykłym seminarium w Tarnowie. Organizatorem spotkania było Kuratorium Małopolskie, które zaprosiło młodych adeptów programowania wraz z nauczycielami. Mogli razem uczestniczyć między innymi w lekcji pokazowej prowadzonej przez twórcę programu Baltie, Czecha z pochodzenia- Bohumila Soukopa. Nasi uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali się w czasie omawianej lekcji, byli aktywni realizując polecenia na własnych laptopach, zgłaszając się do odpowiedzi. Warto dodać, że środowisko programistyczne Baltie jako jedyne pozwala zapisywać polecenia przy użyciu inerfejsu graficznego, co znakomicie ułatwia pokonanie barier w zakresie kompetencji informatycznych. Powoduje, że naukę programowania mogą podjąć już 9- latkowie.

            Zapraszamy do Albumu Fotograficznego (między innymi zdjęcie z Panem Bohumilem Soukopem.

        • Zapustne Cygany wróciły!
          • Zapustne Cygany wróciły!

          • Jak co roku, od niepamiętnych czasów, nie ma Zapustów bez Cyganów. Tradycja bajecznie kolorowych korowodów wędrujących po Lipnicy, śpiewających cygańskie piosenki, smarujących twarze czarną sadzą, zbierających drobne datki na potrzeby szkoły trwa nieprzerwanie od dziesiątków lat i przypomina, że to już ostatnia pora na karnawałowe szaleństwa, że wkrótce nastanie czas Wielkiego Postu.
             

            Warto dodać, że grupy cygańskie zostały starannie przygotowane przez Panie: Halinę Burdak i Ewę Stachowicz- klasy III oraz Agnieszkę Pałkę i Urszulę Trojanowską - klasy IV i V (ta ostatnia grupa zajęła II miejsce w Gminnym Przeglądzie Grup Cygańskich Lipnica 2017).

            Do obejrzenia naszych Cyganów zapraszamy do Albumu Fotograficznego!

        • Kandydaci do Plebiscytu Uczeń Roku
          • Kandydaci do Plebiscytu Uczeń Roku

          • Publikujemy poniżej listę kandydatów do tytułu Uczeń Roku.

            IVa- Wiktoria Białka
            IVb- Nikola Tworzydło
            Va- Maksymilian Tworzydło
            Vb- Milena Morydz
            VIa- Ewelina Zych
            VIb- Julia Śliwa

            Wybory już w piątek na godzinie wychowawczej. Równocześnie będziemy głosować na Nauczyciela Roku.
            Zapraszamy do głosowania!

        • Plebiscyt- Uczeń Roku i Nauczyciel Roku
          • Plebiscyt- Uczeń Roku i Nauczyciel Roku

          • Organizatorem Plebiscytu jest Kapituła Samorządu Uczniowskiego powołana przez Zarząd Samorządu Uczniowskiego wybranego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Lipnicy Murowanej.
            Celem plebiscytu jest wyłonienie we wspólnej zabawie najlepszego nauczyciela i ucznia naszej Szkoły.
            Plebiscyt przeprowadzany jest zgodnie z własnym sumieniem i podpowiedziami serca. Nie jest to gra losowa lecz integrująca społeczność szkolną zabawa, która ma na celu uhonorować specjalnym wyróżnieniem  nauczyciela i ucznia naszej szkoły danego roku szkolnego.
            W plebiscycie na Ucznia Roku wychowawcy klas typują w porozumieniu z klasą ucznia, który cechuje się wysokim stopniem kultury osobistej, wyróżnia się talentem, rozwija swoje zainteresowania i pasje, służy pomocą innym lub szczególnie angażuje się w życie szkoły.
            Uczniowie typują nauczyciela, który jest nie tylko mistrzem, ale i przyjacielem, odznacza się poczuciem humoru i który nie tylko uczy swojego przedmiotu, ale również pomaga zrozumieć otaczający świat. Uczniowie wybierają nauczyciela, który naucza i przyjaźnie rozlicza z wiedzy. Wytypowany nauczyciel stosuje również i ciekawie wykorzystuje technologie informatycznych oraz innowacyjne metody nauczania.

        • Święto Patrona Szkoły- Kazimierza Brodzińskiego
          • Święto Patrona Szkoły- Kazimierza Brodzińskiego

          • Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie

            Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Brodzińskiego  w Lipnicy Murowanej

            mają zaszczyt zaprosić

            na uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły,

            które odbędą się 7 marca 2017r.

            w sali gimnastycznej naszej szkoły.

             

            Program uroczystości:

            8:45 – Przemarsz spod szkoły do kościoła parafialnego

            9:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Ap.

            10:00 – Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły

            10:30 – Podsumowanie konkursu na wiersz i portret patrona oraz wręczenie nagród

            10:40 – Podsumowanie konkursu „Uczeń Roku” i „Nauczyciel Roku”

            10:45 – Debata Samorządów Uczniowskich w ramach innowacji pedagogicznej „Aktywni w szkole – aktywni w regionie”

        • Walentynki w Murowanej
          • Walentynki w Murowanej

          • Z inicjatywy Samorządu Szkolnego PSP odbył sie w naszej szkole Dzień Zakochanych, czyli popularne od wielu lat walentynki. Przygotowano na tę okazję specjalną skrzynkę walentynkową, do której uczniowie mogli wrzucać swoje kartki skierowane do osób, które darzą sympatią. W czasie odczytywania nazwisk adresatów emocje sięgnęły szczytu. Gimnazjaliści natomiast chodzili z dumnie wypiętymi piersiami, na ktorych zawisły serduszka walentynkowe. Gratulujemy wszystkim zakochanym, życzymy szczęścia w miłości i tego, aby to uczucie nie przesłoniło im rzeczy równie ważnych, jak nauka i inne obowiązki.

            Zapraszamy do obejrzenia małej galerii zdjęć.                                  Redakcja strony.

        • Karnawał w Lipnicy Górnej
          • Karnawał w Lipnicy Górnej

          • W czwartek 26 I 2017r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy . Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas I- III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej uczniowie z  klas III  przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy.  Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Nauczyciele prowadzący urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani . W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć.

            Po godzinie 12.OO zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.

            Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy! – Mały Samorząd Szkolny.

        • Specjalne podziękowanie po Jasełkach!
          • Specjalne podziękowanie po Jasełkach!

          • Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie i zaangażowali się w organizację tego wielkiego teatralnego przedsięwzięcia. Pomysłów można mieć wiele, lecz bez tak wspaniałych i otwartych ludzi jak Wy, nie byłoby możliwe zrealizowanie zamierzonego celu. Dziękuję za to, że mogliśmy wspólnie w  atmosferze radości zrobić coś wielkiego dla naszej lokalnej społeczności i pochylić się wspólnie nad cudem narodzin. Jesteście wielcy!smiley

             Krystyna Gaża

        • Rewelacyjne Jasełka w Murowanej!
          • Rewelacyjne Jasełka w Murowanej!

          • Po raz czwarty z rzędu Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej wystawił z wielkim powodzeniem Jasełka Bożonarodzeniowe.

            Jak co roku, bożonarodzeniowe przedstawienie stało się okazją do integracji nauczycieli, rodziców i uczniów. Po wielu próbach efekty  kreatywności i zapału do pracy mogliśmy oglądać 6 stycznia 2017 r. Główne przesłanie spektaklu sprowadzało się do tego, że oprócz pięknej choinki, wspaniałych prezentów oraz zakupów w hipermarketach niemniej istotna jest sfera duchowa przeżywanych świąt. Spektakl ułatwił widzom zadanie sobie kilku istotnych pytań. W  jaki sposób przygotujemy się na przyjście Zbawiciela? Czy poświęcamy wtedy czas swoim bliskim, a szczególnie dzieciom? Czy w codziennym życiu dajemy się narodzić Jezusowi w sercach naszych i naszych bliskich? Chwile refleksji mieszały się z humorem i zabawą. Już w pierwszej scenie rozbawiły nas diabły. Pokazały nam, jak perfidnie potrafią mamić ludzi zdobyczami techniki i cywilizacji, aby zniszczyć MIŁOŚĆ. Aktorzy świetnie wcielili się w swoje „piekielnie” trudne role. Potem odwiedziliśmy typową polską rodzinę, która deklarowała chęć przyjęcia Maryi z Józefem, okazało się jednak, że w praktyce dnia codziennego zwyciężyły przyziemne potrzeby i egoistyczne plany (znakomite kreacje aktorów). Następnie mogliśmy zobaczyć emanujących ciepłem pastuszków, którzy wykazali się niebanalnym poczuciem humoru, a przede wszystkim troską o Boże Dzieciątko i chęcią dzielenia się swoim mało imponującym dobytkiem. Wszyscy poczuliśmy się naprawdę swojsko, co było niewątpliwie zasługą aktorów.

            Ostatnia scena ukazała jakże długo oczekiwane Narodzenie Jezusa. Kolejno dary składali pastuszkowie, Trzej Królowie, polska rodzina, odbyła się też walka diabła z aniołem o duszę chorego dziecka, którą ku uciesze widzów wygrał Archanioł  (występy anioła i diabła na wysokościach wymagały  iście kaskaderskich umiejętności i odwagi).

            Na koniec  znakomita para konferansjerów: Katarzyna Paprota i Miłosz Strugała odczytali nazwiska występujących aktorów oraz osób, które wspierały je na różne sposoby. Cytujemy obszerne fragmenty ich wystąpienia:

            "Dziękujemy Państwu za przybycie, za to że potrafiliście znaleźć ten jakże cenny czas na refleksję nad cudem narodzin.

            Mamy do państwa bardzo ważne pytanie: czy udało się wam ustalić tożsamość naszych aktorów? Czy padły jakieś zakłady?

            Napięcie rośnie, ale spokojnie w naszym programie nie zaplanowano żadnych przerw reklamowych. Nie trzymając już dłużej państwa w niepewności:

            W rolę najbardziej zapobiegliwego Lucyfera jakiego znam wcielił się Mariusz Borek.

            Jeżeli, ktoś kiedyś będzie próbował państwu wmówić, że szatan nie istnieje to będzie to Krzysztof Przybyłko, który bardzo dobrze wczuł się w rolę diabła.

            Najlepiej poinformowanym diabłem, prawdopodobnie z nielimitowanymi SMS-ami do strefy międzyzaświatowej był ks. Marek Kuczak.

            W rolę diabła- proroka wcielił się Jarosław Korogwicz.

            Teraz może dla kontrastu przedstawimy państwu grono naszych aniołów. Tych małych i tych troszkę większych.

            Prosimy o gorące brawa dla Dominiki Wójtowicz, Amelii Pluty, Julity Liszki, Kingi Ruszaj, oraz Justynki Paproty i Lidi Trojanowskiej.

            Nie mniej gorące brawa należą się również tym troszkę większym aniołom:

            Rolę Archanioła z bezbłędną orientacją w terenie zagrała Iwona Imiołek, za pewne sam Krzysztof Hołowczyc miałby problemy z tak dokładnym doprowadzeniem pasterzy do celu.

            Oraz pięknym aniołom : Monice Michałek oraz Bernadetcie Motak.

            Anioły i demony już za nami, teraz może czas na coś bardziej przyziemnego.

            W rolę nowoczesnej i perfekcyjnej pani domu wcieliła się niezastąpiona Karolina Strugała.

            A w rolę tradycyjnego męża- Jerzy Wnęk.

             Mały Jacuś – Igor Strugała

            Jeżeli ktoś z państwa chciałby zaczerpnąć wiedzy na temat góralskiej gwary i świetnego humoru to z pewnością pomogą w tym szczerzy pastuszkowie:

            Marta Wnęk, która wcieliła się w rolę Wojtka.

            Renata Krzyżak, która wcieliła się w rolę Maćka.

            Katarzyna Fielek, która wcieliła się w rolę Kuby.

            Agnieszka Pałka, która wcieliła się w rolę Stacha.

            Bogumiła Kowalczyk,  która wcieliła się w rolę Bartka,  mały Juhas to Bartosz Pałka

            Oraz Małgorzata Heród, która wcieliła się w rolę nieomylnego Bartosza.

            Jeżeli interesują państwa kulisy królewskiego życia to na wasze pytania chętnie odpowie Sławomir Wnęk, lepiej znany państwu jako król Kacper.

            Jeżeli potrzebujecie państwo niskoprocentowej pożyczki w złocie to tylko dziś może wam jej udzielić hojny król Melchior, w którego rolę wcielił się Mateusz Urbański.

            A najwięcej ciekawostek na temat mirry usłyszycie państwo od króla Baltazara, w którego wcielił się Jakub Machał.

            Jednak największym autorytetem w tym świecie nowoczesności niezmienna została tylko święta rodzina, prosimy o gorące brawa dla:

            Stanisława Paproty za odegranie roli Józefa.

            Oraz dla Marii Polkowskiej.

            W pozostałych rolach:

            Dziecko- Żaneta Włudyka.

            Osoba chora- Wiktoria Paprota.

            Głosu użyczył- Miłosz Strugała.

            Pragniemy złożyć podziękowania na ręce tych wszystkich cicho-ciemnych, bez których nie spotkalibyśmy się tu dziś w tak miłym gronie.

            Prosimy o gorące brawa dla:

            Małgorzaty Wiśniowskiej, takiego naszego szkolnego Hans'aZimmer'a za wspaniałe przygotowanie chóru.

            Katarzyny Bazarnik oraz Urszuli Trojanowskiej za dekoracje niczym z Hollywood-zkiego filmu.

            Bogdana Struzika i Wiktora Matlęgi, Kamila Ćwik, Adama Wnęk specjalistów od oświetlenia i nagłośnienia, za to że możemy się tak dobrze widzieć i słyszeć, a w szczególności Pani Dyrektor GDK za użyczenie potrzebnego sprzętu.

            Naszej wspaniałej orkiestrze, czyli naszym niezastąpionym uczniom.

            Ks. proboszczowi Mariuszowi Jachymczakowi za użyczenie sceny  oraz Urzędowi Gminy za jej rozłożenie oraz panu Ireneuszowi Strugała.

            Dziękujemy panu Ryszardowi  Grzesikowi za piękne, zielone choinki i panu Romanowi Budrakowi za rusztowanie, na które z taką odwagą wstąpił Anioł.

            Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Danucie Szot za wsparcie i miłe słowa.

            Dziękujemy naszym Rodzinom za czas poświęcony rodzinie gdy my spędzaliśmy czas na próbach.

            Na koniec jeszcze raz pragniemy podziękować państwu za przybycie i korzystając z okazji złożyć życzenia noworoczne.

            Życzymy państwu abyście potrafili cieszyć się z każdej chwili i niczego nigdy nie żałować, aby spełniły się państwa najskrytsze marzenia. Niech w Waszych sercach zawsze wygrywa dobro, bo tam znów rodzi się Bóg!”

            Oczywiście zapraszamy  do obejrzenia zdjęć w naszym Albumie Fotograficznym!

             

        • Zaproszenie
          • Zaproszenie

          • Serdecznie zapraszamy na coroczne  Bożonarodzeniowe Jasełka

            w wykonaniu rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły,

            które odbędą się 6 stycznia 2017 roku o godz.17.00

            na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej.

             

          • „Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy,

            co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił"

             Pasterze udali się też z pośpiechem

             i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.

            Ewangelia wg ś w . Łukasza 2 . 15-16

             

             

             

            W tę cichą i świętą Noc,

            w którą na świat przyszedł Książę Pokoju,

            Bóg który jest Miłością,

            Ten który niesie radość i nadzieję

            życzymy, by obfitość Jego darów

            spłynęła w Wasze serca

            i wypełniała każdą chwilę 2017 roku.

             

            Dyrekcja i Nauczyciele

             

             

             

        • Odwozy 22 grudnia!
          • Odwozy 22 grudnia!

          • Odwóz uczniów w dniu 22. 12. 2016r. tylko po 5 lekcji !!!

             

             

            Odwóz z Lipnicy Górnej po piątej lekcji bez zmian. Podany czas odwozu dotyczy uczniów ze szkoły w Lipnicy Murowanej.

            +/- 5 min.

            Autobus                                                      Bus

             

            12.25- Lipnica Górna                                  12.25- Granice + Działy

            12.35- Lipnica Dolna                                   12.40- Krasna Góra

            12.50- Borówna                                            12.55- Wyski Dział

             

        • Nasi uczniowie na Wigilii dla Samotnych w Dolnej.
          • Nasi uczniowie na Wigilii dla Samotnych w Dolnej.

          • W niedzielę 18.12.2016r. dzieci z klas III PSP w Lipnicy Górnej przedstawiały Jasełka Bożonarodzeniowe na Wigilii dla Samotnych zorganizowanej przez miejscowy GOPS. Impreza odbyła się w Domu Ludowym w  Lipnicy Dolnej. W spotkaniu wzięli udział w charakterze gości  wójt naszej gminy Tomasz Gromala i proboszcz naszej parafii ks. Mariusz Jachymczak.   Blisko 100 osób samotnych zgromadziła ta impreza, organizowana co roku dla mieszkańców całej gminy. Uczniowie pilnie przygotowali się do swojego przedstawienia pod czujnym okiem koordynatora-  siostry Joanny oraz wychowawczyń klas III: Haliny Burdak, Jolanty Gos i Ewy Stachowicz. Pięknie przebrani uczniowie przedstawili historię Bożego Narodzenia, zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, taneczne i muzyczne. Wszystko po to, aby zbliżające się święta nie zostawiły nikogo samotnym i opuszczonym.

        • Gimnazjalisci znów w więzieniu!
          • Gimnazjalisci znów w więzieniu!

          • Grupa 20 gimnazjalistów z Lipnicy Murowanej po raz 12 trafiła przed swiętami Bożego Narodzenia do Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, aby zanieść radosną nowinę tam, gdzie najtrudniej w nią uwierzyć. Zanieśli ze sobą piękne pieśni i pastorałki, profesjonalnie zaprezentowaną poezję, pozdrowienie i wyciagniętą dłoń, na której znajduje się opłatek. Skazani z uwagą wysłuchali programu naszych uczniów i nagrodzili ich brawami oraz własnoręcznie wykonanym plakatem bożonarodzeniowym. W tym roku, jak zwykle gimnazjalistom towarzyszyła grupa opiekunów: p. Małgorzata Wiśniowska (strona muzyczna całego przedsięwzięcia), p. Bożena Piasecka (strona literacka) i Bogdan Struzik, który pisze te słowa i zaprasza do albumu fotograficznego, aby obejrzec miejsca, do których lepiej na dłużej nie trafiać.

        • Zakończenie realizacji projektu Lipnica Liczbami Murowana
          • Zakończenie realizacji projektu Lipnica Liczbami Murowana

          • Pytania uczniów, którymi w czwartkowe poranki atakowani byli nauczycieli matematyki „czy będzie dzisiaj mpotęga?” pomału przejdą do lamusa. A szkoda….

            Projekt zakładał, że uczniowie szkoły podstawowej zapoznają się z tematyką map, skali na mapach. Przyniósł jednak o wiele więcej korzyści niż pierwotnie zakładano.

            W ramach projektu odbywały się cykliczne spotkania warsztatowe prowadzone na przemian przez nauczycieli Krakowskiej Szkoły Matematyki Alfa oraz przez naszych nauczycieli matematyki. Spotkania te, przyjmowały różnorodną formę: od zajęć w salach lekcyjnych, w terenie , po zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej. Dzieci uczyły się min. określać położenia prostopadłe, równoległe, mierzyć odcinki i odległości różnymi przyrządami, przeliczać jednostki długości, odczytywać mapy, określać położenie obiektów na mapie i w terenie, szacować i przeliczać odległości na mapie i w rzeczywistości, projektować plany w różnych skalach.

            Zajęciom cyklicznym towarzyszyły spotkania z ciekawymi ludźmi w tym z geodetą i z pracownikami Urzędu Gminy. Spotkania te były skarbnicą wiedzy nie tylko teoretycznej ale i praktycznej.

            Inną ciekawą formą realizacji projektu były podchody matematyczne, w których polecenia i wskazówki były formułowane w języku matematycznym. Dobra zabawa sprzyjała nauce. Miło było widzieć entuzjazm uczniów biorących w nich udział.

            Niezależnie od spotkań dla uczniów szkoły podstawowej odbywały się zajęcia dla ich starszych kolegów tj. uczniów klas trzecich gimnazjum, których głównym zadaniem była pomoc w przygotowaniu makiety rynku.

            Z projektu skorzystali również rodzice, którzy mieli okazję wysłuchać prelekcji nt. trudności w uczeniu się matematyki.

            Projekt przyniósł zatem olbrzymie korzyści w postaci nabytej przez dzieci wiedzy i umiejętności, zacieśnienia więzi a nawet dobrej zabawy. Szkole udało się także pozyskać pomoce dydaktyczne tj. kompasy, taśmy miernicze, kalkulatory, cyrkle, klocki konstrukcyjne i liczne artykuły plastyczne.

            Dziś dziękujemy wszystkim, którzy wspierali realizację projektu. Paniom K. Ligęzie, D. Więcław i M. Wiśniowskiej, które pracę na rzecz projektu wykonywały nieodpłatnie. Dziękujemy panu T. Bukowiec za wykonanie i podarowanie szkole podstawy do makiety, pani K.Bazarnik za pomalowanie modeli brył stanowiących replikę budynków zabudowy lipnickiego rynku. Pani inspektor B.Pochopień i panu P.Bodurka, pracownikom Urzędu Gminy, dziękujemy serdecznie za nieodpłatne przeprowadzenie dla dzieci warsztatów. Dziękujemy za współpracę uczniom klas trzecich, w szczególności kl IIIa, za pomoc przy makiecie i planach, uczennicy klasy IIb, Emilce  za wykonanie zdjęć. Dziękujemy rodzicom za odwożenie dzieci po zajęciach i wielu innym osobom, które miały swój udział w tym projekcie.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Was, drogie dzieci, za czynny udział w projekcie. Jesteśmy  pełni podziwu dla wysokiej frekwencji i zaangażowania, mimo popołudniowego zmęczenia. Mamy nadzieję, że wspomnienia z tych różnych form zajęć realizowanych w ramach projektu zawsze będą przywoływać  szczery uśmiech na Waszych twarzach.

            K.Ligęza

        • Dzień Książki 2016!
          • Dzień Książki 2016!

          • Dnia 8 grudnia w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej został z wielkim rozmachem zorganizowany Dzień Książki. W związku z kończącym się Rokiem Sienkiewiczowskim najważniejszą częścią imprezy były konkursy wiedzy o życiu i twórczości naszego Noblisty w kategorii klas IV-V Publicznej Szkoły Podstawowej i  I-III Publicznego Gimnazjum. Konkursy w zamierzeniu organizatorów przybrały atrakcyjną formę teleturnieju „1 z 10”. W postać prowadzącego ten atrakcyjny program wcielił się P. Bogdan Struzik. W eliminacjach wzięli udział wszyscy uczniowie. Aby dobrze w nich wypaść musieli przeczytać materiał o życiu i twórczości Sienkiewicza opracowany przez organizatora  oraz kilka pozycji lekturowych: „Janko Muzykant”, „W pustyni i w puszczy” i „Krzyżacy”-w kategorii klas IV-VI oraz „Latarnik”, „ Potop”, „Quo vadis” w kategorii klas I-III gimnazjum.

            Finał konkursu „1 z 10” zgromadził rekordową liczbę uczestników. Wystartowało przed licznie zgromadzoną publicznością aż 12 trzyosobowych drużyn reprezentujących wszystkie klasy szkoły podstawowej w Lipnicy Murowanej. Trudne pytania autorstwa członków  jury: p. Agnieszki Pałki,
            p. Bożeny Piaseckiej i p. Eweliny Osady, zadawane przez prowadzącego ze studia telewizyjnego (imitacja) lokalnej Telewizji TV MUR eliminowały kolejne drużyny. Szanse, których nie należało utracić symbolizowały mandarynki, poprawność odpowiedzi potwierdzały specjalne sygnały dźwiękowe (tzw. dżingle). Zmagania były wyświetlane w powiększeniu na dużym ekranie za pośrednictwem kamery cyfrowej i rzutnika multimedialnego. Niespodziewanie, ale zasłużenia wygrała drużyna klasy IVa przed dwiema drużynami klasy VI b. W nagrodę p. Dyrektor wraz zaproszonymi gośćmi wręczyli książki (oczywiście H. Sienkiewicza), słodycze i dyplomy.

            W czasie przerwy każdy mógł degustować przepyszne wyroby cukiernicze i domowe ciasta upieczone przez nauczycieli a serwowane przez Gospodę pod Lutym Turem (kooperacja sklepiku uczniowskiego i kółka gastronomicznego).

            Na koniec w szranki konkursu „1 z 10” stanęli indywidualnie gimnazjaliści. O tym, jak wysoki poziom towarzyszył ich zmaganiom świadczy fakt, że organizatorom zabrakło w ostatniej fazie pytań i musieli się posiłkować dodatkowym zestawem. Ostatecznie wygrała Zuzanna Borek przed Maciejem Piotrowskim i Łukaszem Bagińskim. Nagrody, podobne jak w poprzedniej edycji: książki Sienkiewicza (Trylogia), słodycze i dyplomy, a przede wszystkim uznanie nauczycieli i uczniów. Sponsorami imprezy była Rada Rodziców i sklepik uczniowski.

            Osoby posiadające talenty plastyczne wzięły udział w konkursie na najlepszy projekt okładki utworu Henryka Sienkiewicza. Konkurs przeprowadzony został przez p. Katarzynę Bazarnik, autorkę imponującej dekoracji przedstawiającej autora „Trylogii” na tle herbu Sienkiewiczów- Oszyk  w otoczeniu herbów rycerstwa spod Grunwaldu, tak pięknie opisanego w powieści „Krzyżacy”.

            W następnej odsłonie Dnia Książki w Lipnicy Murowanej uczniowie czytali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza w ramach akcji „Dzieci czytają dorosłym”, która znakomicie koresponduje z podobną, ogólnopolską akcją „Dorośli czytają dzieciom”. A wszystko po to, aby dzieci i młodzież zrozumiała, że czytanie książek jest najbardziej pożytecznym zajęciem spośród tych, które wymyślił człowiek.

            W ostatniej części spotkania główny organizator imprezy p. Bogdan Struzik podsumował działania towarzyszące Dniowi Książki, które odbywały się w tygodniu poprzedzającym finał projektu. Były to: akcja o nazwie „Ukryte pytania”, działanie pod nazwą „Czy jakoś tak…” oraz szkolny „Flash mob”.
            W ramach wymienionych zajęć uczniowie w grupach poszukiwali ukrytych kopert, odpowiadali na zawarte w nich pytania wykonywali zadania związane z poprawianiem celowo przekształconych tekstów, czytali książki Sienkiewicza w nietypowych miejscach np. na strychu, w sklepiku czy kuchni.

            Publiczność utożsamiła się w dużym stopniu z bohaterami sienkiewiczowskich powieści przebierając się na bohaterów powieściowych. Konkurs na najlepiej przebraną klasę wygrała zdecydowanie klasa Vb, która wraz z wychowawcą p. Renatą Polek wystąpiła na środek sceny i pozowała do zdjęć.

            Pani Dyrektor Danuta Szot podsumowując całość dokonań zwróciła uwagę na jej pożyteczność, masowy udział uczniów i wielkie zaangażowanie nauczycieli, którzy dołożyli wszelkich starań, aby udowodnić, że czytelnictwo ich podopiecznych leży im ogromnie na sercu.

            P.S. Wielu obecnych oceniło imprezę na 5 z +                                                      Relacja: Bogdan Struzik

            Zapraszamy do Albumu! Fotorelacja w naszym serwisie- debiut Emilki Jamróz.

        • Lubella inspiruje i edukuje
          • Lubella inspiruje i edukuje

          • Nasi uczniowie w programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje”

            Gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej pod opieką nauczycielki Zofii Gaura biorą udział w ogólnopolskiej akcji poświęconej znaczeniu produktów zbożowych w codziennej diecie oraz zdrowemu odżywianiu.

            Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu konieczna jest zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy energii do przyswajania wiedzy, wysiłku fizycznego, realizowania pasji, czy spotkań z przyjaciółmi. Bardzo ważnym elementem piramidy żywieniowej oprócz warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej, są produkty zbożowe. Program „Lubella inspiruje i edukuje” pomaga gimnazjalistom zrozumieć, dlaczego mają one tak istotne znaczenie w codziennej diecie, a także pokazuje jak komponować ciekawe posiłki bazujące na produktach zbożowych.

            Nie mogło w nim zabraknąć również uczniów z naszej szkoły. Gimnazjaliści pod opieką nauczycielki Zofii Gaura korzystając z kompletu scenariuszy przygotowanych przez organizatorów zdobywają kompleksową wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych oraz jak powinien wyglądać odpowiednio skomponowany posiłek, który dostarczy im wartościowych składników, wspierających prawidłowy rozwój.

            Pomaga w tym prezentacja z piramidą żywienia, unikalna gra szkolna oraz wspólne gotowanie, które kończy cykl zajęć.

            Cel akcji „Lubella inspiruje i edukuje” spotkał się z uznaniem prestiżowych instytucji. Została ona objęta patronatem kuratoriów oświaty, Koła Naukowego Dietetyków Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

        • "Poczytaj mi kolego"-Pluszowy Miś w Górnej!
          • "Poczytaj mi kolego"-Pluszowy Miś w Górnej!

          • W ramach innowacji pedagogicznej „Poczytaj mi kolego” dzień 25 XI ogłoszono w naszej szkole „Dniem Pluszowego Misia”. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki, którym czytali wybrane przez siebie opowiadania lub wiersze. Dzieci mogły podziwiać umiejętności czytelnicze swoich rówieśników,jak również motywować siebie do doskonalenia techniki czytania. Wydarzenie to stało się też okazją do integracji społeczności uczniowskiej.

        • "Dziady"- w kościółku św. Leonarda!
          • "Dziady"- w kościółku św. Leonarda!

          • Dnia 20 listopada odbyły się ,,Wypominki Narodowe”. Klasa lll b Publicznego Gimnazjum, przygotowywana przez panią magister Agnieszkę Pałkę oraz panią magister Edytę Bazarnik, przedstawiła inscenizację ll części dramatu  Adama Mickiewicza pt. ,,Dziady”. Oprócz trafnego wystroju, tajemniczości dodawało również miejsce występu, którym był kościół świętego Leonarda. Oddanie czasów VII wieku umożliwiła także wyrafinowana oprawa muzyczna. Uczniowie idealnie wcielili się w odgrywane przez siebie role i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wyrecytowali również wiersze o tematyce przemijania, życia i śmierci. Następnie mogliśmy obejrzeć wzruszającą prezentację dotyczącą zmarłych osób, które były bliskie naszym sercom. Na zakończenie przemówił ksiądz proboszcz – Mariusz Jachymczak– dziękując za przepiękne przypomnienie staropolskich zwyczajów i tradycji, po czym nastąpiła wspólna modlitwa.

            Przybyli na wstęp mieszkańcy byli zachwyceni spektaklem i deklarowali swoją obecność na  następnych przedstawieniach.

             

                                                                                         Redagowała Agnieszka Kopeć

                                         W Albumie relacja foto.

        • Powoli zbliża się koniec …
          • Powoli zbliża się koniec …

          • Realizacja projektu Lipnica Liczbami Murowana małymi kroczkami zbliża się ku końcowi. We czwartek odbyły się ostatnie warsztaty dla dzieci prowadzone przez szkołę matematyki Alfa (z siedzibą w Krakowie). Pracy było co niemiara, gdyż uczniowie mieli sporządzić plany Lipnickiego rynku w różnych skalach. Uczestnicy spotkania zostali podzieli na ośmioosobowe grupy a każda z nich wykonywała inny plan. W efekcie powstały mapy w skalach: 1:250, 1:225, 1:200, 1:175, 1:150, 1:125 oraz dwa plany 1:100 (jeden pod makietę). Praca dzieci polegała na ustaleniu wymiarów rysowanych budynków na podstawie planu wykonanego w innej skali. W rezultacie uczestnicy warsztatów zauważyli, że wystarczy znaleźć odpowiedni współczynnik, który będzie służył do przeliczania odległości z jednej mapy na drugą. Po ustaleniu wszystkich wymiarów, budynków, placu i ulic dzieci przystąpiły do rysowania i opisywania obiektów. Pracę swą wykonały solidnie a jej efekty będziemy mogli oglądać w dniu uroczystego zakończenia projektu, który planujemy w dniu 9 grudnia. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

            K.Ligęza

        • W poszukiwaniu skarbów…
          • W poszukiwaniu skarbów…

          • Środową pogodę złapaliśmy za fraki w ostatnim momencie by w przepiękne, słoneczne południe rozegrać …. podchody matematyczne. Ta, nieco zapomniana w ostatnich latach gra terenowa niosła za sobą nie tylko ogrom entuzjazmu ale i nauki. Polecenia i wskazówki były bowiem zredagowane w języku matematycznym…..

            Cały spisek uknuły matematyczki tj. panie: K. Ligęza i D. Więcław. Drużyną chowającą fanty (cyrkle) była klasa Vb, która wykazała się wielką pomysłowością nie tylko w wymyślaniu miejsc ale także łamigłówek i zadań mających doprowadzić równoległą klasę do fantów. Polecenia formułowane były przy użyciu pojęć matematycznych, często z podaną precyzyjnie odległością. Obie bowiem drużyny miały na wyposażeniu taśmy miernicze, zakupione w ramach projektu, którymi się posługiwały. Zawodnikami, czyli grupą poszukującą była klasa Va. Trudno opisać euforię i zaangażowanie z jakim Ci uczniowie odnajdowali kolejne „skarby”. Kto przechodził wówczas lipnickim rynkiem z pewnością pamięta okrzyki radości, grupę dzieci biegającą z prędkością światła i opiekuna, który ledwo dysząc gonił ich w ogonku krzycząc gromko: zaczekajcie! Trudno było poskromić entuzjazm uczniów, którzy zwolnili dopiero po półgodzinnej gonitwie…. . Udało się odnaleźć 11 na 12 schowanych cyrkli, ale w tej rozgrywce obie drużyny poczuły się zwycięsko!

            Dobra zabawa sprzyjała nauce ukrytej w kolejnych łamigłówkach i zadaniach. Obie klasy pytały: „czy jutro też mogą być podchody….”?

            K.Ligęza

        • Mamy laureatki!
          • Mamy laureatki!

          • Trzy uczennice naszego gimnazjum zostały laureatkami XI Międzygimnazjalnego Konkursu Poetycko-Fotograficznego "Moje myśli, moje uczucia, moje życie..." zorganizowanego po raz kolejny przez Publivczne Gimnazjum w Iwkowej. Są to: Agnieszka Kopeć, Anita Kopeć i Zuzanna Borek. Wystąpią w specjalnej gali, która odbędzie się 23 listopada 2016 roku Przypominamy, że podczas której każdy uczestnik recytuje swój wiersz, biorąc udział w konkursie na najciekawszą recytację. Gratulujemy, życzymy sukcesu w finale konkursu i publikujemy nagrodzone prace. Warto dodać, że opiekunem dziewcząt była P. Agnieszka Pałka.

            Poniżej publikujemy jeden z wierszy- utwór Zuzanny Borek oraz dwie fotografie: Agnieszki Kopeć i Anity Kopeć.

            Dlaczego kłamiesz?

            Dlaczego kłamiesz,
            Że będziesz, gdy zapragnę?
            Że nie odpuścisz, gdy ja odpuszczę?
            Że złapiesz, gdy się potknę?
            Że uciekniemy, gdy nikt nie będzie patrzył?
            Że poprowadzisz, gdy zabłądzę?
            Że nie odejdziesz, gdy zamknę oczy?
            Że przytulisz, gdy będzie zimno?
            Że otrzesz łzę, gdy spłynie po policzku?
            Że rozśmieszysz, gdy smutek zawita na twarzy?

            Dlaczego kłamiesz,
            Że kochasz?

             

        • „Góra Grosza – Góra serc dla małej Blanki”
          • „Góra Grosza – Góra serc dla małej Blanki”

          • Samorząd Uczniowski PSP ogłasza akcję charytatywną pod nazwą

            „Góra Grosza – Góra serc dla małej Blanki”. 

            Blanka Gałecka to ciężko chora dziewczynka z Kamionki Małej gmina Laskowa.  Nasza szkoła chce pomóc w leczeniu tej kilkumiesięcznej małej osoby już tak doświadczonej przez los. Przyłącz się i Ty do naszej akcji. Zbiórkę „grosików” będziemy kontynuować do 09 grudnia 2016r.

            Nie zwlekaj!

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA  – 25 LISTOPADA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25 LISTOPADA

          • Samorząd Uczniowski PSP

            ogłasza 25 listopada tj. piątek - Dniem Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie, którzy przyniosą do szkoły  „pluszaka” będą mogli obejrzeć film o tematyce niedźwiedziej na godzinie wychowawczej.

            Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

            Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

            Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaczki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

        • „Aktywni w szkole – aktywni w regionie” -  innowacja pedagogiczna
          • „Aktywni w szkole – aktywni w regionie” -  innowacja pedagogiczna

          • Samorząd Uczniowski powinien łączyć społeczność szkolną, wytwarzać więź grupową, kształtować poczucie wspólnoty, budować atmosferę szkoły, wzbogacać tradycje szkolne, a także zaspokajać potrzeby uczniów, ponadto swoimi działaniami powinien wychodzić szerzej do społeczności lokalnej bliższej i dalszej. Działania SU w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Murowanej, które chcemy wprowadzić będą  miały na celu uwidocznienie roli samorządu w szkole i poza nią, podniesienie jego wpływu na kształt i jakość dnia codziennego oraz organizację aktywnego i efektywnego życia szkolnego przy współpracy zbiorowości szkolnej i środowiskowej. Dlatego też powstał zamysł wprowadzenia innowacji pedagogicznej pod nazwą „Aktywni w szkole – aktywni w regionie”, w której małe i duże inicjatywy SU mające różny charakter, od czysto rozrywkowych, przełamujących szkolną rutynę, poprzez obchody świąt i wydarzeń okolicznościowych aż do akcji profilaktycznych, edukacyjnych, wychowawczych i charytatywnych a także po współpracę SU o szerszym zasięgu z sąsiednimi gminami. Najpierw skupimy się  by uświadomić wszystkim, że SU to nie tylko garstka wybrańców do pracy, ale wszyscy uczniowie szkoły. Do działania angażować będziemy uczniów – przewodniczących klas i pozostałych przedstawicieli trójek klasowych, potem liderów aktywności z poszczególnych klas, następnie chętnych uczniów z rozmaitymi możliwościami i talentami, a w końcu całe klasy i ich wychowawców oraz rodziców. Naszym nadrzędnym celem innowacji będzie przede wszystkim współpraca z Samorządami Uczniowskimi sąsiednich gmin, które zaprosimy do realizacji kilku wspólnych działań. Będziemy pracować nad dobrą komunikacją w zespołach,  sprawnym przepływem informacji między zaangażowanymi stronami oraz promowaniem w środowiskach naszych działań.  Przez cały czas trwania innowacji będziemy aktywnie prowadzić własną gazetkę ścienną, na stronie internetowej szkoły - zakładkę SU, na którą serdecznie zapraszamy (www.zslipnica.edupage.org), a także informacje w prasie lokalnej, apele informacyjne, debaty klasowe, ogólnoszkolne i międzyszkolne oraz wyjście z działaniami do środowiska lokalnego, które będą mieć na celu kultywowanie tradycji, rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, kształtowanie umiejętności planowania zadań i ich urzeczywistniania a także ukształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie (liczenie się z potrzebami innych, gotowość wzajemnej pomocy, tolerancja, podporządkowanie się interesom zbiorowym, ofiarność dla zespołu).Od początku naszej inicjatywy należy stwierdzić iż, spotykamy się z wielką  akceptacją naszych pomysłów przez dyrekcję szkoły i przychylność nauczycieli. Podsumowaniem innowacji będzie wspólna debata SU współpracujących ze sobą na koniec roku szkolnego pod hasłem: „Jak  aktywnie, wspólnie działać w  szerszym środowisku?”.

        • Konkurs na najlepszą prezentację o Sienkiewiczu!
          • Konkurs na najlepszą prezentację o Sienkiewiczu!

          • Organizatorzy Dnia Książki (8 grudnia 2016r.) zapraszają wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną pt. "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza w 100 rocznicę śmieci". Program komputerowy- Power Point lub Prezi, liczba slajdów nie większa niż 50. Termin składania prezentacji do 6 grudnia u p. Bogdana Struzika. Nagrody- przedstawienie prezentacji na forum szkoły, najwyższa ocena z informatyki, pamiątkowy dyplom i sława. Zapraszamy!

        • Uwaga zwiastun!
          • Uwaga zwiastun!

          • Dnia 8 grudnia w naszym zespole szkół zostanie zorganizowany Dzień Książki. W związku z kończącym się Rokiem Sienkiewiczowskim najważniejszą częścią cyklu imprez będą konkursy wiedzy o życiu i twórczości naszego Noblisty w kategorii klas IV-V Publicznej Szkoły Podstawowej i  I-III Publicznego Gimnazjum. Konkursy w zamierzeniu organizatorów mają przybrać atrakcyjną formę teleturnieju. W eliminacjach mogą wziąć udział wszyscy uczniowie. Aby dobrze w nich wypaść trzeba przeczytać materiał o życiu i twórczości Sienkiewicza opracowany przez organizatora  oraz kilka pozycji lekturowych: „Janko Muzykant”, „W pustyni i w puszczy” (rozdz. XXX-XXXI), „Krzyżacy”(rozdz. II) -w kategorii klas IV-VI oraz „Latarnik”, „ Potop”(t. I), „Quo vadis”(fragm.) w kategorii klas I-III gimnazjum. Zapraszamy też osoby posiadające talenty plastyczne do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy projekt okładki utworu Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do lektury i projektowania! Do zobaczenia 8 grudnia!

        • Małopolski Konkurs Kuratoryjny Baltie 2017
          • Małopolski Konkurs Kuratoryjny Baltie 2017

          • Baltie- syn Baltazara to główny bohater popularnego programu komputerowego, dzieło czeskiego informatyka Bohumila Soukopa. To również nazwa znanego w 7 krajach Europy środowiska programistycznego, w którym wykorzystuje się przyjazny dla dzieci i młodzieży interfejs graficzny do wydawania komputerowi poleceń. 

            Od kilku tygodni rozpoczęły w naszej szkole działalność grupy w ramach zajęć ponadobowiązkowych, które wykorzystują program Baltie 3 do nauki programowania. W kategorii klas I-III zajęcia prowadzi mgr Krystyna Gaża, w kategorii klas IV-VI mgr Bogdan Struzik. Realizują oni innowację pedagogiczną pt. "Myślę, tworzę, programuję z Baltiem". Jak dotychczas spotkania z małym czarodziejem cieszą sie wielkim powodzeniem a członków grup ciągle przybywa, co świadczy o ich atrakcyjności. 

            W ramach działalności grupa z klasy IV postanowiła już na tak wczesnym etapie zmierzyć się z rówiesnikami z innych szkół i 16 uczniów wystartowało 17 listopada br.w Małpoplskim Konkursie Kuratoryjnym Baltie 2017. Zadania realizowali przy komputerach programując sceny przedstawione jako wzory w dokumentach w formacie pdf. Rozwiazania zostały wysłane na platformę konkursową. Nie spodziewamy sie na razie nadzwyczajnych wyników, bo uczymy się z Baltiem dopiero drugi miesiąc, ale kierowanie komputerem i oglądanie wyników swoich własnych poleceń w jezyku programowania to ogromna frajda- powiedział po konkursie jeden z młodych uczestników. Życzymy młodym zapaleńcom wytrwałości i wielu wspaniałych przeżyć w świecie Baltiego.

             

        • Galapagos 3D i Muzeum Inżynierii Miejskiej
          • Galapagos 3D i Muzeum Inżynierii Miejskiej

          • Bogata programowo wycieczka klas Va,Vb,VIa i VIb PSP odpowiednio z wychowawcami: p.K.Ligęzą, p.R.Polek, p.E.Strugałą i p.D.Więcław odbyła się we czwartek, 17 listopada.

            Rozpoczęliśmy ją wspaniałą lekcją przyrody tj. od projekcji filmu "Galapagos 3D. Cud natury". Film nie tylko odsłaniał unikatową florę i faunę wysp (legwan morski, pingwin galapagoski, pajęczak amblypygid, kormoran nielotny, żółw słoniowy i wile innych), ale także obrazował proces ich powstania oraz wpływ wiatru (prądów morskich) na pojawienie się na nich roślin i zwierząt. W te obszerne bloki tematyczne wplecione zostały inne ciekawe wątki tj. zależność między wiekiem wyspy a jej wyglądem, przeobrażenia organizmów w drodze przystosowania się do zastanych warunków. 

            Po filmie, wyruszyliśmy w kierunku Muzeum Inżynierii, gdzie czekały na nas liczne wystawy: stałe i czasowe.

            Interaktywna wystawa „Wokół koła” okazała się „strzałem w dziesiątkę” i wydaje się, że to ona najbardziej zaciekawiała uczniów spośród wszystkich ekspozycji. Dzieci nie tylko poznały różne fakty towarzyszące tematyce koła, w tym jego wykorzystanie w różnych sprzętach użytkowych ale przede wszystkim miały okazję przeprowadzić różnorodne doświadczenia matematyczno-fizyczne.

            Wystawa „Motokultura” poświęcona była tematyce motoryzacyjnej. Oprócz pojazdów (Warszawa, Syrena, Polonez. Mikrus, Fiat, WSK,WFM, Junak, SHL i wiele innych) prezentowane były inne obiekty, obrazujące rozwój motoryzacji i ewolucje rozwiązań. Wystawa została bogato zilustrowana fotografiami i materiałami filmowymi, pokazującymi -  oprócz technicznych i historycznych -  także społeczne aspekty rozwoju motoryzacji.

            Wystawę „Inżynieryjny Portret Miasta” rozpoczęliśmy od historii sieci wodnych, elektrycznych i gazowych. Uczniowie mieli okazję wysłuchać i zobaczyć jak utwardzano ulice, jakie przejeżdżały po nich autobusy i tramwaje, a nawet zobaczyć pokrywy kanałów ściekowych z różnych epok. Na wystawie zaprezentowano rozwój wybranych obszarów inżynierii miejskiej Krakowa od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Sporą część wystawy obejmowały sprzęty AGD i RTV, jakimi zapewne posługiwali się rodzice i dziadkowie uczniów. Oryginalne rekwizyty, archiwalne fotografie, artykuły prasowe, jak również filmy zachęcały do refleksji nad związkiem pomiędzy rozwiązaniami inżynieryjnymi a jakością życia.

            Kolejne wystawy „Drukarstwo Krakowskie…” i „Więcej światła” miały już mniej zagorzałych zwolenników, co zpewne wynikało z pojawiającego się zmęczenia i nadmiaru wrażeń.

            Wycieczkę zakończyliśmy równie wartościowym pod względem edukacyjnym, spacerem Bulwarem Wiślanym.

            K.Ligęza

             

        • Ostatni raz na basen!
          • Ostatni raz na basen!

          • Relacja z nauki pływania na basenie w Bochni

            Dobiegł końca projekt edukacyjny skierowany do uczniów klas IV PSP pod hasłem: „Już pływam”. Wzięło w nim udział 29 uczniów z klasy IV a i IV b PSP. W ciągu 2 miesięcy odbyło się  8 wyjazdów na krytą pływalnię w Bochni. Zajęcia odbywały się z wykwalifikowanymi ratownikami w 4 grupach zaawansowania. Każdy uczestnik mógł nauczyć się  pływać lub doskonalić umiejętność  pływania. Poza tym kontakt z wodą  na basenie, w jacuzzi  lub zjazd  zjeżdżalnią to doskonały sposób na relaks i wypoczynek po lekcjach w szkole. Wszyscy uczestnicy są zadowoleni z tej formy spędzania wolnego czasu. Radość sprawiały im różne formy zabawy z piłką, skoki do wody i rywalizacja w konkurencjach: wyławianie z dna basenu krążków i zjeżdżanie rynną na czas. W poszczególnych konkurencjach byli rekordziści. W  kategorii wyławianie krążków najlepsze wyniki osiągnęli: Jakub Piech wśród chłopców, a Paulina Leszczyńska wśród dziewcząt. Najszybciej zjeżdżali: Włudyka Żaneta, Tworzydło Nikola, Leszczyńska Paulina, Klimek Justyna, Heród Julia, Piech Jakub i Zając Krystian. Wszyscy zgodnie stwierdzili: „szkoda, że to już koniec”. W najbliższym czasie będą mogli uczestniczyć w II edycji innego projektu „Uczę się zjeżdżać na nartach”. Do zobaczenia na stokach Kamionna – Laskowa.

                                                                                                                                                         Z. Gaura i K. Bazarnik

        • Uroczystości w Lipnicy Górnej 11 listopada 2016r., czyli Gminny Dzień Niepodległości.
          • Uroczystości w Lipnicy Górnej 11 listopada 2016r., czyli Gminny Dzień Niepodległości.

          •                          11 listopada odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości ze znaczącym udziałem reprezentacji naszego Zespołu Szkół.

                                     Po uroczystej mszy św. W kościele św. Andrzeja Ap. uczestnicy przemaszerowali w szyku paradnym spod Domu Ludowego do Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej, gdzie zgromadzili się przed tablicą upamiętniającą pobyt legionistów pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego. Okazało się, że uroczystość zgromadziła aż 11 pocztów sztandarowych z okolicznych instytucji i organizacji. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą.

                                      Kolejnym punktem uroczystości był występ orkiestry pod batutą Pana Adama Sowy, która wykonała utwory patriotyczne.  
                                     Pani Krystyna Gaża powitała wszystkich zebranych, między innymi: wicestarostę Józefa Mroczka, wójta gminy Tomasza Gromalę i przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Włodarczyka, , komendanta powiatowego policji Mariusza Dymurę, kombatantów Armii Krajowej ze Stanisławem Wieciechem, Teofilem Wojciechowskim i Franciszkiem Kubalą na czele.

                                     Pani wicedyrektor wyraziła też radość z powodu tego, że to właśnie Józef Piłsudski jest patronem naszej szkoły podstawowej i udziela kolejnym pokoleniom lekcji patriotyzmu, która została wyrażona słowami innego wielkiego Polaka tamtych czasów, Romana Dmowskiego: ”Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.

            Potem dokonano wręczenia orderów, po czym zabierali głos kolejno: Pan Wójt Tomasz Gromala, Pan Stanisław Wieciech oraz inni kombatanci.

                                     Kolejnym punktem programu był występ uczniów klas drugich PSP w Lipnicy Górnej, którzy przedstawili pięknie historię walki Polaków o niepodległość. Były recytacje, pieśni patriotyczne, występy młodych muzyków, transparenty z datami wydarzeń a całość występu przygotowały Panie: Aleksandra Kępa, Iwona Wnęk i Urszula Trojanowska.

                                     Na koniec wystąpił chór reprezentujący Uniwersytet III Wieku z wiązanką pieśni legionowych a całość imprezy zakończyła podziękowaniami Pani Krystyna Gaża. Nikt z obecnych nie żałował, że przybył na tak pięknie przygotowaną, pełną pokrzepiających i budujących treści uroczystość. Dzięki niej duch patriotyzmu przetrwa na długo w naszych sercach i umysłach.

                                                                                                   Relacja: Krystyna Gaża i Bogdan Struzik
                                                                                                        Wkrótce relacja fotogr. W Albumie.

        • Święto Niepodległości w Lipnicy Górnej.
          • Święto Niepodległości w Lipnicy Górnej.

          • Obchody Dnia Niepodległości w PSP im. Józefa Piłsudskiego w  Lipnicy Górnej miały w tym roku szczególny charakter. W szkole tej zorganizowano bowiem gminne obchody rocznicowe odzyskania nieodległości. W czwartek 10 listopada odbyła się akademia szkolna przygotowana przez uczniów klas drugich, na którą zaproszono Dyrekcję Zespołu Szkół. Młodzi wykonawcy zaprezentowali dzieje walki o niepodległość od momentu jej utraty w 1795 do odzyskania wolności w 1918 roku. Historia ilustrowana była tekstami literackimi, piosenkami wykonywanymi spontanicznie przez uczniów, występami najmłodszych muzyków  (skrzypce i perkusja) a nawet ilustrowana pięknie wykonanymi transparentami.  Po występie odbyło się rozstrzygnięcie tradycyjnego konkursu plastycznego, w ramach którego uczniowie wykonują rysunki przedstawiające sylwetkę patrona szkoły Józefa Piłsudskiego. Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy laureatom i uczestnikom konkursu i podziękowała opiekunom całego przedsięwzięcia: Paniom: Aleksandrze Kępie,  Iwonie Wnęk oraz Urszuli Trojanowskiej. Oprócz tradycyjnej scenografii na sali wyeksponowano gazetki z materiałami pokazującymi związki Lipnicy z Legionami i ich wodzem- Józefem Piłsudskim. Zapraszamy do obejrzenia materiału zdjęciowego w Albumie.

                                                                                                                                             Relacja: Bogdan Struzik

        • Uroczyste obchody  Święta Niepodległości w ZS w Lipnicy Murowanej
          • Uroczyste obchody Święta Niepodległości w ZS w Lipnicy Murowanej

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole miały w tym roku szczególnie uroczysty charakter. Centralnym punktem stała się akademia okolicznościowa na sali gimnastycznej, która zgromadziła Dyrekcję, Nauczycieli i wszystkich uczniów. Elementem, który odróżnia tę uroczystość od wszystkich innych w ciągu roku były biało-czerwone kotyliony zatknięte na stroju galowym każdego uczestnika. Szczególnego znaczenia nabrała też paradna musztra pocztów sztandarowych oraz odśpiewanie hymnu narodowego. W ten sposób uczczono godło, barwy narodowe i hymn państwowy. W częśći artystycznej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali wzruszający iskłaniający do zadumy montaż słowno- muzyczny, w którym słowa: "Polska", "Ojczyzna" i "Niepodległość" zabrzmiały w sosób dobitny, uroczysty i piękny a fragment wiersza Noblistki, Wisławy Szymborskiej: "Można nie kochać Cię i żyć, ale nie można owocować" mógłby stanowić motto całej imprezy.  Zespół wokalny pięknie przypomniał uczestnikom wiele utworów, w których pobrzmiewa nuta patriotyczna. Młodym artystom towarzyszyła  utrzymana w palecie barw narodowych scenografia. Pani Dyrektor podziękowała na koniec wszystkim wykonawcom i ich opiekunom- Paniom: Edycie Bazarnik, Agnieszce Pałce i Małgorzaacie Wiśniowskiej za wspaniałą lekcję patrotyzmu i zaprosiła uczniów szkoły podstawowej na niespodziankę przygotowaną przez samorząd uczniowski. Zaprosiła też w imieniu organizatorów na gminne obchody Dnia Niepodległości w Lipnicy Górnej dnia 11 listopada br. Nasi najmłodsi uczniowie obejrzeli w chwilę później dwa filmy, z których pierwszy przedstawiał historię godła, flagi i hymnu narodowego Polaków, a drugi w formie ciekawego filmu animowanego - najważniejsze kartki z historii naszego narodu. Ku zaskoczeniu samorządowych organizatorów, po projekcjach rozległy się oklaski. Widać patriotyczny zapał udzielił się szczególnie młodym widzom!

                                                                    Jak zwykle zapraszamy do Albumu fotograficznego na relację foto. Relacja i zdjęcia: Bogdan Struzik

        • Lipnica Liczbami Murowana ciąg dalszy
          • Lipnica Liczbami Murowana ciąg dalszy

          • Kolejne spotkanie w ramach projektu finansowanego z programu mpotęga odbyło się z podziałem na grupy. I tak, Ananasy (kl.Va,Vb) oraz Janusze (VIa), pozostali w budynku szkolnym. Na zajęciach warsztatowych obie grupy balansowały wokół wiadomości i umiejętności związanych z mapą i skalą. Pierwsza z wymienionych grup przeliczała odległości rzeczywiste na odległości na planie i odwrotnie, druga tworzyła plan Lipnickiego rynku w skali 1:250. W przerwie obie grupy zajmowały się przywiezionymi przez firmę Alfa łamigłówkami logicznymi, od których ciężko było oderwać zainteresowanych uczniów. Niezwykle inspirujące okazały się być zajęcia trzeciej z grup, prowadzone w terenie. Zadaniem Koksów (kl.VIb) było zmierzenie wysokości każdego z budynków zabudowy Lipnickiego rynku. W pomiarach tych, grupa miała uwzględnić wysokość schodów, ścian frontowych (kondygnacji) oraz samego dachu. Pomiar wykorzystywał metodę proporcji. Uczniowie mierzyli z dużej odległości wybranego kolegę i wysokość budynku. Na podstawie rzeczywistego wzrostu „statysty” obliczali współczynnik proporcjonalności, przez który mnożyli wysokość budynku „odłożoną” na linijce otrzymując rzeczywistą wysokość budynku. Biorąc pod uwagę ilość dokonanych pomiarów i koniecznych obliczeń trzeba przyznać, że Koksy mistrzowsko wykonały swoje zadanie. Praca tej grupy pomogła zebrać wszystkie brakujące dane do stworzenia makiety rynku. Pozostałe grupy przygotowały się do sporządzenia planów centrum Lipnicy w różnych skalach na kolejnych warsztatach.

            K.Ligęza

        • MCIZ w naszym Gimnazjum
          • MCIZ w naszym Gimnazjum

          • W czwartek gościliśmy pracowników Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z siedzibą w Tarnowie, którzy na zaproszenie p. pedagog Magdaleny Malagi poprowadzili zajęcia dla gimnazjalistów kończących w tym roku szkolnym edukację w naszej szkole. Celem spotkania było wsparcie młodzieży stojącej przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia. Trzecioklasiści mieli okazję skonfrontować swoje zainteresowania z listą potencjalnie wybranych zawodów. Test predyspozycji zawodowych pomógł każdemu uczestnikowi zawęzić swoje poszukiwania do odpowiednich grup. Gimnazjaliści poznali również wpływ innych czynników na wybór ścieżki kariery, w tym czynników zdrowotnych, ekonomicznych, zapotrzebowania na rynku pracy. Uczniowie poznali struktury szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Otrzymali cenne wskazówki gdzie szukać pomocy w razie dalszych wątpliwości oraz poznali zakres usług Młodzieżowego Centrum Kariery (np. w Bochni).

            K.Ligęza

        • Zbiórka zniczy!
          • Zbiórka zniczy!

          • Samorząd Uczniowski PSP ogłasza zbiórkę zniczy na opuszczone groby żołnierzy poległych w czasie wojen. Znicze należy przynosić do czwartku 27 października do opiekuna SU. Zebrane lampiony zostaną umieszczone na grobach 28 października przez przedstawicieli  SU. Uczniowie, którzy odpowiedzą na akcję otrzymają punkty dodatkowe z zachowania.

             

        • Wart było, warto...   Wycieczka "na" Lego i film przyrodniczy 3D
          • Wart było, warto... Wycieczka "na" Lego i film przyrodniczy 3D

          • Zapraszamy na bogatą relację zdjęciową z wycieczki do Krakowa klas IVa, IVb i Va wraz z opiekunami, paniami: K.Ligęza, E.Strugała, K. Bazarnik, B.Motak. Do planowanych atrakcji tj. prześlicznego filmu 3D "Pod taflą oceanu" oraz bardzo inspirującej, największej w Polsce "Wystawą budowli z klocków Lego" doszło jeszcze wiele innych. Fotografie zdradzą jakich... :)

            K.Ligęza

        • Spotkanie z geodetą w ramach projektu
          • Spotkanie z geodetą w ramach projektu

          • Kolejne czwartkowe spotkanie w ramach projektu Lipnica Liczbami Murowana pozwoliło gościć w naszych progach pana geodetę. Pan Tomasz Kokoszka przybył do nas z Bochni, gdzie prowadzi swoją firmę geodezyjno - kartograficzną Pro-Geo.

            W pierwszej części spotkania, która odbyła się w Domu Kultury, pan Kokoszka rzetelnie opowiedział uczestnikom projektu o pracy geodety, zarówno tej w terenie jak i tej w biurze, obecnie w dużej mierze przed ekranem komputera. Objaśnił ścieżkę kariery geodety od szkoły średniej np. technikum geodezyjnego, poprzez studia na kierunku geodezja i kartografia, trzyletnią praktykę zawodową, egzamin państwowy, by wreszcie móc prowadzić samodzielną działalność. Liczne pytania dzieci dotyczyły min. zarobków geodety, bezpieczeństwa wykonywania zawodu czy przedmiotów,  z których trzeba się wykazać aby do nauki zawodu przystąpić.  Zaproszony gość opowiedział uczniom również o niezbędnych atrybutach geodety: matematyczno-logiczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, dokładność, cierpliwość, dobra kondycja fizyczna. Pan Kokoszka wyjaśnił uczniom możliwości zatrudnienia geodety: w firmach zajmujących się budownictwem, wyspecjalizowanych firmach, wykonujących pomiary, sporządzających wyrysy z map do ksiąg wieczystych i do innych celów, w wydawnictwach kartograficznych, w urzędach,  w wybranych jednostkach administracji państwowej,  a nawet w firmach górniczych i poszukiwawczych, w tym w kopalniach. Ciekawie i zajmująco omówił warsztat pracy geodety, czyli niezbędne oprogramowanie komputerowe oraz przyrządy do pracy w terenie. Zaprezentował dwa z nich: dalmierz laserowy oraz geodezyjny odbiornik GPS (wart 50 000zł !). Wyjaśnił jak się z nich korzysta i zaprosił do pomiarów na zewnątrz co przewidywała druga część spotkania.

            Na rynku nastąpił podział na cztery drużyny, których zadaniem było dokonanie pomiarów za pomocą taśmy mierniczej wskazanych przez geodetę. Każda grupa otrzymała do zmierzenia inny „odcinek”, który równocześnie mierzył pan geodeta za pomocą odbiornika GPS. W konkurencji tej wygrywała drużyna, która pomiaru dokonała najdokładniej. Ogłoszenie zwycięzcy i podsumowanie spotkania nastąpiło w Domu Kultury, gdzie pan geodeta obdarował nas mapami mierzonego ternu. Przypomniał uczniom o skali i możliwości sprawdzenia w domu pomiarów na podstawie map. Ze szkolnymi matematykami pan geodeta podzielił się obserwacją i swoim zaskoczeniem, że dzieci uczestniczące w spotkaniu „sprawnie czytają mapy ze zrozumieniem, wiedzą co oznaczają naniesione na nich obiekty, rozróżniają mapy co do ich rodzajów i skali”. „To pocieszające, że tak szybko widać efekty min. poprzednich warsztatów z pracownikami Urzędu Gminy”, skomentowały panie i dodały „czasem wydaje nam się, że dzieci w trakcie tych spotkań, które z założenia mają być formą nauki przez zabawę, są mało skupione, a po jakimś czasie jesteśmy pozytywnie zaskoczeni nabytą przez nie wiedzą czy umiejętnościami”.

            Na koniec dzieci podziękowały panu Kokoszce za rzetelne i inspirujące zajęcia.

            K.Ligęza

        • XVI Dzień Papieski w naszej szkole
          • XVI Dzień Papieski w naszej szkole

          • Piątkowa godzina wychowawcza zgromadziła szkolną młodzież i dzieci na sali gimnastycznej. W pięknej scenerii autorstwa pani Katarzyny Bazarnik, u stóp obrazu Świętego Jana Pawła II po raz kolejny nastąpił czas refleksji i zadumy nad jego życiem a w szczególności pontyfikatem. Montaż słowno- muzyczny przygotowała na tą okazję pani Małgorzata Wiśniowska, która wraz ze szkolnym chórem zapewniła zebranym chwile zadumy, za które serdecznie dziękujemy!

            Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej!

            K.Ligęza

        • Były kwiaty, oda, nawet tort i .... łzy wzruszenia
          • Były kwiaty, oda, nawet tort i .... łzy wzruszenia

          • Pani Edyta Duśko - ciepła, radosna i życzliwa - ciepło, mniej radośnie ale życzliwie - była dziś żegnanana przez swoich uczniów. Okres zastępstwa dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy za pracę i współpracę w naszej szkole!

            K.Ligęza

        • Wzorowa łazienka- konkurs!
          • Wzorowa łazienka- konkurs!

          •   Drodzy Rodzice i Uczniowie, bierzemy udział w konkursowej zabawie „WZOROWA ŁAZIENKA- zmień szkolną toaletę na wzorową łazienkę”. Zachęcamy do wsparcia podczas głosowania. Możemy wygrać remont szkolnej łazienki o wartości 30 tys. zł. lub roczny zapas środków czystości firmy „Domestos”.Wystarczy kliknąć w link: 

                                               https://www.wzorowalazienka.pl/lista-galerii

            i oddać głosy, im więcej tym lepiej :)

            Głosowanie internautów:
            12 września – 30 listopada 2016 r.

            Ogłoszenie wyników:
            6 grudnia 2016 r.

            KAŻDY GŁOS JEST WAŻNY I CENNY !!!  ZAANGAŻUJCIE RODZINY I  ZNAJOMYCH !!!
            GŁOSUJCIE CODZIENNIE!!!

        • Dzień Nauczyciela
          • Dzień Nauczyciela

          • "Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy.."- to hasło widniało na scenie będącej tłem pięknej uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej godnie uczcili święto swoich wychowawców i nauczycieli. Ci ostatni wielokrotnie nagradzali oklaskami swoich wychowanków. Zaprezentowali oni scenki z życia szkoły, rewię mody nauczycielskiej (w tym kreacje Pani od Historii, Języka Polskiego, Matematyki oraz Biblioteki), rozstrzygnięto cieszący się niebywałym rozgłosem konkurs samorządowy "Rozpoznaj swojego nauczyciela", recytowali wiersze o wszystkich nauczycielach i śpiewali szlagiery piosenkarskie z ułożonymi specjalnie na tę okazję tekstami. Całość wyreżyserowała Pani Agnieszka Pałka i Pani Edyta Bazarnik oraz opiekunowie samorządu: Pani Renata Polek i ksiądz Marek Kuczak a także Pani Małgorzata Wiśniowska, która czuwała nad pięknym śpiewem chóru. Piękną scenografię przygotowała Pani Renata Polek.
            Na koniec uroczystości wręczono wszystkim nauczycielom kwiaty a Pani Dyrektor złożyła im życzenia zdrowia i wytrwałości w pracy zawodowej oraz szczęscia w życiu osobistym.

            Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w Albumie!

          • „Szukać prawdy, kochać piękno

            Chcieć dobra, czynić najlepsze –

            To zadanie i cel człowieka”.

            M. Mendelssohn

             

             

            Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Oświaty

            życzymy takich myśli i marzeń,

            które dają się urzeczywistnić,

            pięknych i szlachetnych pomysłów,

            które podszeptuje serce,

            cierpliwości i wytrwałości,

            aby służba nam i całemu środowisku

            zrodziła wiele szlachetnych owoców.

                                                              Samorząd Uczniowski

            Ana_gazetke_zyczenia.pdf

        • Ślubowanie w Górnej!
          • Ślubowanie w Górnej!

          •  13 października 2016 roku 24 kandydatów  z Lipnicy Górnej zostało przyjętych w poczet uczniów. Na uroczystość przybyli goście: Pan Tomasz Gromala Wójt Gminy Lipnica Murowana, Pani Danuta Szot Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, ks. Proboszcz, przewodnicząca Rady Rodziców,  rodzice pierwszoklasistów oraz uczniowie i wychowawcy klas II-III.

                       Uczniowie klas starszych powitali pierwszoklasistów piosenkami, wierszami oraz gromkimi brawami dodając im otuchy i odwagi, a wesoły Duszek Aplauz zachęcił do występu.

            Pierwszoklasiści recytowali wiersze,  śpiewali piosenki, pili czarodziejski napój (po spożyciu którego wszyscy mieli bardzo kwaśne miny).  Po części artystycznej, odbyło się ślubowanie. Uczniowie przyrzekli kochać Ojczyznę, być dobrymi i pilnymi uczniami, oraz dbać o dobre imię swojej szkoły. Swoje obietnice przypieczętowali odbiciem palca w Kronice Szkolnej. Uczennica klasy pierwszej w imieniu wszystkich uczniów odczytała list do rodziców, który każdy pierwszak wręczył swojej mamie i tacie. 

                  Ciepłe słowa do uczniów skierowali: Pani Dyrektor, Wójt Gminy i ks. Proboszcz.

            Pierwszoklasiści otrzymali upominki od Rady Rodziców, legitymacje szkolne,  pióra  od uczniów klas II i III, a Rodzice przygotowali dzieciom słodką niespodziankę.

            Ten dzień pozostanie na długo w pamięci uczniów klas pierwszych.

                                                                                                                    

                                                                                               wych. Grażyna Bielewicz-Gorczyca

             

             

            W Albumie Fotograficznym znajdziecie relację foto tego ciekawego wydarzenia

        • Warsztaty w ramach projektu w Urzędzie Gminy
          • Warsztaty w ramach projektu w Urzędzie Gminy

          • 7 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Lipnica liczbami Murowana”. Było to spotkanie z pracownikami Urzędu Gminy panią Beatą Pochopień - inspektorem wydziału IWE i GP oraz panem Pawłem Bodurką, którzy w sposób bardzo ciekawy i przystępny przybliżyli uczniom klas piątych i szóstych rodzaje, sposób powstawania oraz wykorzystania map znajdujących się w Urzędzie Gminy.

            Uczniowie dowiedzieli się ,że mapy zasadnicze to mapy sytuacyjno- wysokościowe, które podlegają bieżącej i okresowej aktualizacji. Mapy te służą do opracowywania projektów wszystkich branż min. planowania przestrzennego miast i osiedli, rolnictwa i leśnictwa, inwestycji budowlanych i inżynierskich. Mapy zasadnicze są przygotowywane w unormowanej formie graficznej i formacie arkuszy. Przepisy prawa przewidują wykonanie mapy w różnych skalach. Uczniowie mogli porównywać wielkość odnajdywanych obiektów znajdujących się na terenie Lipnicy Murowanej w różnych skalach.1:500,       1: 2000 ( dla osiedli miejskich i terenów rolnych o rozdrobnionym podziale gruntu na działki) oraz          1: 5000 dla pozostałych terenów rolnych i leśnych należących do gminy. Odnajdywali budowle i budynki, drogi, tereny rekreacji, zabaw, cmentarze. Zainteresowali się opisami informacyjnymi związanymi z treścią mapy dostrzegali kontury klasyfikacji gruntów i ich oznaczenie oraz numery działek zgodne z ewidencją gruntu.

            Szczególne zainteresowanie wzbudziła mapa katastralna z 1905 roku przedstawiająca ówczesne tereny Lipnicy Murowanej oraz ortofotomapy. Mapa katastralna stanowi materiał kartograficzny wykorzystywany do rozstrzygania sporów o granice działek oraz różnorodnych potrzeb gospodarki a w szczególności gospodarki ziemią, planowania przestrzennego, projektowania lokalizacji inwestycji itd.

            Ortofotomapa jest obrazem terenu powstałym ze zdjęć lotniczych przetworzonych do jednolitej skali w założonym odwzorowaniu kartograficznym. Uczniowie próbowali zlokalizować tereny i obiekty przedstawione na tych mapach.

            Nawiązując do innych dziedzin wiedzy: geografii, historii, przyrody uzyskaliśmy zainteresowanie uczniów i podkreśliliśmy, że wiadomości zdobywane można ze sobą łączyć i korzystać z całej posiadanej wiedzy.

            Zauważyliśmy, że uczniowie najlepiej radzą sobie z tym, co mogą wykorzystać w praktyce. Dzięki mapom, skalom, mierzeniu różnymi przyrządami mierniczymi ,od tych najprostszych (mierzenie za pomocą stóp, kroków, rozstawem ramion), po te bardziej skomplikowane, uczniowie nauczyli się szacować odległości. Lepiej zrozumieli pojęcie odległości, więc zadania szkolne ( nie tylko związane ze zmianą jednostek) przestaną być czystą abstrakcją, bo nawiązywać będą do czegoś znajomego.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy za owocną współpracę i zapraszamy na relację zdjęciową.

            Dorota Więcław

        • Wycieczka do Niepołomic!
          • Wycieczka do Niepołomic!

          •  

            W dniu 07.10.2016 roku w cyklu „Wycieczki przedmiotowe” klasy pierwsze PG udały się w ramach realizacji podstawy programowej z geografii, muzyki  i fizyki do Niepołomic. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu astronomii. W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym zobaczyli odległe galaktyki, poznali ich kształty oraz procesy prowadzące do powstania nowych gwiazd. Dowiedzieli się w jaki sposób astronomowie prowadzą obserwacje Wszechświata i co obecnie nauka wie na ten temat. W drugiej części obserwowali na sklepieniu niebieskim  pozorną wędrówkę Słońca i gwiazd nad Niepołomicami w ciągu roku, ze szczególnym omówieniem lata i zimy. Zobaczyli wybrane gwiazdozbiory i poznali ich nazwy. W kolejnym punkcie wycieczki z wykorzystaniem planu miasta udali się na Zamek Królewski w Niepołomicach, gdzie mieli możliwość obserwacji architektury zamku z zewnątrz i od strony dziedzińca. Obserwowali charakterystyczne dla renesansu krużganki. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w muzeum fonografii. Pani przewodnik opowiedziała i pokazała w jaki sposób rozpoczęła się historia rejestrowania dźwięków, począwszy od fonografu przez gramofon, radio, magnetofon, telewizor po odtwarzacz. Wędrując przez poszczególne sale można było poznać dokonania człowieka w tej dziedzinie począwszy od końca XIX wieku  po  lata osiemdziesiąte XX wieku. Każda sala była wyposażona w urządzenia i meble z danego okresu. Mam nadzieję, że zdobyta w ten sposób wiedza uczniów zapisze się w ich umysłach na dłużej.

            Relacja: Z. Gaura

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w naszym Albumie!

        • Tego jeszcze nie było!
          • Tego jeszcze nie było!

          • „Wesołe czytanie-dobre nauczanie”- pod takim hasłem startuje tegoroczna akcja czytelnicza w naszej szkole. Pierwszym przedsięwzięciem będzie bookcrossing, czyli wspólne czytanie przyniesionych przez siebie wydawnictw- książek, czasopism i multimediów. W Sali Pod Przewiązką, która gromadzi w czasie długiej przerwy największą ilość uczniów, umieściliśmy dwa regały na bookcrossingowe woluminy. Zachęcamy do przyniesienia już na piątek przeczytanych książek i wydawnictw. Spotykamy się na piątkowej długiej przerwie. Może na otwarciu pojawią się jakieś niespodzianki!

             

            W Albumie relacja z długiej przerwy!

            Wasz Bibliotekarz- B. Struzik

             

        • Dzień Chłopaka- Dniem Krawata!
          • Dzień Chłopaka- Dniem Krawata!

          • W bezprecedensowy sprosób obchodziła nasza szkoła Dzień Chłopaka. Inicjatywa Samorządu Uczniowskiego podbiła serca dziewcząt i zaowocowała niecodziennymi kreacjami, co możecie stwierdzić oglądając fotorelację w Albumie fotograficznym. 

             

             

        • Dyskoteka Samorządu PSP
          • Dyskoteka Samorządu PSP

          • W dniu 5 października odbyła się w naszej szkole dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski PSP. Relacja fotograficzna z wydarzenia w Albumie fotograficznym. Zapraszamy do obejrzenia!

             

             

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Facebook