„Do nauczania i uczenia się
te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:
po pierwsze – książki,
po drugie – książki,
po trzecie – książki,
bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki.”
Stanisław Konarski
W Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej. przeprowadzona została innowacja „Poczytaj mi kolego”. Przeznaczona była dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej a realizowana od listopada 2016r. do końca maja 2017r. Autorami innowacji były: Aleksandra Kępa, Elżbieta Czauderna, Grażyna Bielewicz – Gorczyca, Iwona Wnęk, Halina Burdak, Ewa Stachowicz i Jolanta Gos.
Celem innowacji było rozbudzenie w dziecku postawy czytelniczej, uwrażliwienie na piękno literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni oraz wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów.
Nasze działania rozpoczęły się od zorganizowania kącików czytelniczych w klasach, gabinecie logopedy, bibliotece oraz korytarzu szkolnym. Zgromadzono tam ciekawe książki, które uczniowie mogli czytać innym uczniom oraz czekającym tam pluszakom. W ten sposób powstały „Kluby Czytających Uczniów”.
W czasie trwania innowacji uczniowie realizowali działania zaplanowane na poszczególne miesiące.
W listopadzie z okazji Święta Niepodległości uczniowie czytali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu ulubione misie naszych uczniów odwiedziły szkołę. Dzieci miały wiele radości czytając swoim pluszakom.
W grudniu uczniowie o imieniu Mikołaj czytali uczniom klasy pierwszej wiersze i teksty o Św. Mikołaju. Czytane utwory pobudziły wyobraźnię uczniów. Wykonali oni prace plastyczne przedstawiające postać Św. Mikołaja. Uczniowie zapoznali się też ze zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia.
Dzień Babci i Dziadka zainspirował uczniów nie tylko do czytania tekstów o babciach i dziadkach, ale także do własnej twórczości literackiej. Uczniowie pisali rymowanki, wiersze, krótkie teksty o swoich babciach i dziadkach. Drugoklasiści czytali swoje utwory uczniom z klasy pierwszej.
W lutym uczniowie samodzielnie wybierali książkę do czytania. Wykonywali ilustracje oraz opowiadali fragment, który najbardziej ich zainteresował.
W ramach innowacji przybliżono uczniom postać Jana Brzechwy. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wystąpić na forum klasy i zaprezentować piękne czytanie wiersza. Chętni uczniowie wykonali ilustrację do wybranego utworu Jana Brzechwy. Humor zawarty w wierszach tego poety zachęcił uczniów do przygotowania krótkich inscenizacji.
W kwietniu w XII rocznicę śmierci papieża Św. Jana Pawła II chłopcy o imieniu Karol głośno czytali teksty związane z tą wybitną postacią. W ten sposób uczniowie poznali życie Jana Pawła II w okresie jego dzieciństwa i młodości.
W maju miało miejsce wspólne czytanie książki „Nasza mama czarodziejka” oraz opowiadanie najciekawszych przygód. Adresaci innowacji pisali wiersze, rymowanki oraz krótkie teksty o swoich mamach. Rysowali też ich portrety. W każdej klasie wybrano także „Mistrza czytania”.
W wyniku intensywnych działań zauważono znaczny wzrost zainteresowania czytaniem książek. Uczniowie spontanicznie podejmują rozmowy na temat przeczytanych pozycji, polecają sobie nawzajem ciekawe książki. Z zainteresowaniem słuchają, czytają i opowiadają przygody bohaterów. Dzięki poświęceniu większej uwagi i przeznaczeniu dodatkowego
czasu na czytanie i omawianie książek, uczniowie mieli szansę odczuć satysfakcję, radość i przyjemność z czytania. Wzrosła też u uczniów umiejętność zapisywania swoich myśli i spostrzeżeń, a lektura książek rozbudziła wyobraźnię dzieci.
Należy stwierdzić, iż w wyniku realizacji innowacji nastąpił wzrost zainteresowań i kompetencji czytelniczych uczniów klas I-III, a głośne czytanie będzie priorytetem dla uczniów i ich opiekunów.
Aleksandra Kępa, Elżbieta Czauderna