Bogata programowo wycieczka klas Va,Vb,VIa i VIb PSP odpowiednio z wychowawcami: p.K.Ligęzą, p.R.Polek, p.E.Strugałą i p.D.Więcław odbyła się we czwartek, 17 listopada.
Rozpoczęliśmy ją wspaniałą lekcją przyrody tj. od projekcji filmu "Galapagos 3D. Cud natury". Film nie tylko odsłaniał unikatową florę i faunę wysp (legwan morski, pingwin galapagoski, pajęczak amblypygid, kormoran nielotny, żółw słoniowy i wile innych), ale także obrazował proces ich powstania oraz wpływ wiatru (prądów morskich) na pojawienie się na nich roślin i zwierząt. W te obszerne bloki tematyczne wplecione zostały inne ciekawe wątki tj. zależność między wiekiem wyspy a jej wyglądem, przeobrażenia organizmów w drodze przystosowania się do zastanych warunków.
Po filmie, wyruszyliśmy w kierunku Muzeum Inżynierii, gdzie czekały na nas liczne wystawy: stałe i czasowe.
Interaktywna wystawa „Wokół koła” okazała się „strzałem w dziesiątkę” i wydaje się, że to ona najbardziej zaciekawiała uczniów spośród wszystkich ekspozycji. Dzieci nie tylko poznały różne fakty towarzyszące tematyce koła, w tym jego wykorzystanie w różnych sprzętach użytkowych ale przede wszystkim miały okazję przeprowadzić różnorodne doświadczenia matematyczno-fizyczne.
Wystawa „Motokultura” poświęcona była tematyce motoryzacyjnej. Oprócz pojazdów (Warszawa, Syrena, Polonez. Mikrus, Fiat, WSK,WFM, Junak, SHL i wiele innych) prezentowane były inne obiekty, obrazujące rozwój motoryzacji i ewolucje rozwiązań. Wystawa została bogato zilustrowana fotografiami i materiałami filmowymi, pokazującymi - oprócz technicznych i historycznych - także społeczne aspekty rozwoju motoryzacji.
Wystawę „Inżynieryjny Portret Miasta” rozpoczęliśmy od historii sieci wodnych, elektrycznych i gazowych. Uczniowie mieli okazję wysłuchać i zobaczyć jak utwardzano ulice, jakie przejeżdżały po nich autobusy i tramwaje, a nawet zobaczyć pokrywy kanałów ściekowych z różnych epok. Na wystawie zaprezentowano rozwój wybranych obszarów inżynierii miejskiej Krakowa od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Sporą część wystawy obejmowały sprzęty AGD i RTV, jakimi zapewne posługiwali się rodzice i dziadkowie uczniów. Oryginalne rekwizyty, archiwalne fotografie, artykuły prasowe, jak również filmy zachęcały do refleksji nad związkiem pomiędzy rozwiązaniami inżynieryjnymi a jakością życia.
Kolejne wystawy „Drukarstwo Krakowskie…” i „Więcej światła” miały już mniej zagorzałych zwolenników, co zpewne wynikało z pojawiającego się zmęczenia i nadmiaru wrażeń.
Wycieczkę zakończyliśmy równie wartościowym pod względem edukacyjnym, spacerem Bulwarem Wiślanym.
K.Ligęza