• „Master of English vocabulary”
          • „Master of English vocabulary”

          • INNOWACJA NA LEKCJACH J.ANGIELSKIEGO

            Od września klasa Va, klasy VI oraz wszystkie klasy Gimnazjum przystąpiły do programu INSTALING, który jest częścią innowacji realizowanej w naszej szkole przez panią B.Piasecką oraz A.Kądziołkę, a w drugim półroczu kontynuowany przez panią B.Motak.
            Ideą tej innowacji jest chęć dostosowania nauczania do zmieniającego się świata i wyrównywania szans edukacyjnych u uczniów szkoły wiejskiej. Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie koniecznością. To okno na świat nie tylko w sensie technicznym, ale i intelektualnym. Uwzględniając fascynacje współczesnych uczniów, niniejsza innowacja jest odpowiedzią na połączenie nauki języka angielskiego z powszechnym hobby dzieci. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsi uczniowi to młodzi ludzie, którzy nie znają i nie wyobrażają sobie świata bez komputerów, wiadomości tekstowych, mailowych, wszechobecnego Internetu, smartfonów i tabletów. Nauczyciel powinien być otwarty na innowacje  w świecie technologii jak również w procesie nauczania by móc za potrzebami współczesnych uczniów podążać. Tym bardziej ważne jest by szkoła sprzyjała wdrażaniu nowych metod z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wierzymy jednak, że choćby „metodą małych kroków” ale należy podejmować próby wdrażania innowacyjnych rozwiązań w nauczaniu. 
            Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.
            Wszyscy wiedzą, że najlepsze rezultaty daje systematyczna praca. Nawet kilka minut na naukę przyniesie efekty, jeśli tylko będzie to codzienne kilka minut. 

             

        • Walentynki w Murowanej!
          • Walentynki w Murowanej!

          • Z okazji "walentynek" Samorząd Uczniowski PSP w Lipnicy Murowanej ogłosił konkurs

            na „NAJŁADNIEJSZĄ GAZETKĘ WALENTYNKOWĄ”.

            Jury w składzie: pani wicedyrektor Krystyna Gaża, pani Magdalena Malaga oraz pani Zofia Gaura oceniały: pomysłowość, estetykę wykonania i ogólne wrażenie artystyczne gazetki.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

             

            I MIEJSCE KLASA IVB oraz VIB – 29 pkt.

            II MIEJSCE KLASA VB – 25 pkt.

            III MIEJSCE KLASA VA – 24 pkt.

            IV MIEJSCE KLASA VIA – 17 pkt.

             

            Klasa IVB i klasa VIB w nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymały słodycze.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  gazetek w albumie fotograficznym.

            Wszystkim klasom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

             

                                                                                                                                            

            Opiekun S. U

            Edyta Strugała

        • Nowy plan lekcji!
          • Nowy plan lekcji!

          • Uwaga!

            W nowym półroczu będzie obowiązywał nieco zmieniony Plan Lekcji. Zapraszamy do obejrzenia nowego poodziału zajęć w zakładce: PLAN LEKCJI

             

          • Warto się uczyć w naszym Gimnazjum!

          • 18 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów gimnazjum z absolwentami, którzy w czerwcu bieżącego roku opuścili mury naszej placówki. Swoją obecnością zaszczyciło nas 11 uczniów  reprezentujących obecnie szkoły bocheńskie, m.in. I LO , II LO oraz tzw. Budowlankę i Mechanik. Głównym założeniem tego spotkania była obiektywna ocena pracy naszego gimnazjum – nasi byli uczniowie ocenili bowiem przydatność i zasób wiedzy i umiejętności, z którymi zakończyli III etap edukacyjny. Drugim - bardzo ważnym – aspektem było przedstawienie uczniom gimnazjum realiów nauki w różnych szkołach ponadgimnazjalnych. Przede wszystkim starsi koledzy starali się uświadomić uczestnikom spotkania, jak ważne jest, by solidnie przykładać się do nauki w gimnazjum. Wszyscy absolwenci zgodnie potwierdzali bowiem fakt, że to co zostało dobrze opanowane w gimnazjum procentuje w szkole średniej – świadczą o tym dobre i bardzo dobre oceny na półrocze (co nie jest celem łatwym do osiągnięcia). Ponadto niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć, że nasze lipnickie gimnazjum cieszy się nieodmiennie dobrą opinią wśród szkół bocheńskich nie tylko pod względem przygotowania do dalszej edukacji ale również dzięki wysokiej kulturze osobistej jego absolwentów.

            Poza tym, spotkaniu towarzyszyła fantastyczna atmosfera, którą w ogromnej mierze zawdzięczamy naszym Gościom. Spontaniczne wypowiedzi niejednokrotnie wywoływały oklaski i uśmiechy wszystkich obecnych – z panią dyrektor Danutą Szot na czele. Pani dyrektor i obecni nauczyciele z dumą słuchali o sukcesach byłych uczniów. Najważniejsze jednak dla nas zdanie padło na zakończenie spotkania:

             Można być dumnym z tego, że jest się uczniem gimnazjum w Lipnicy Murowanej!

            Czegóż chcieć więcej?

            Mamy ogromną nadzieję, że spotkanie z absolwentami pozwoliło uczniom gimnazjum spojrzeć krytycznie na swoje gimnazjalne osiągnięcia i wielu z nich zmotywuje się do wytężonej pracy. Dla nas nauczycieli było ono równie cenne – pozwoliło zobaczyć pracę w naszej szkole z innej perspektywy, wskazało kierunki dalszej pracy. Dziękując absolwentom za obecność wyrażam nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

            Małgorzata Wiśniowska

             

             

        • Dzień Babci i Dziadka w Górnej!
          • Dzień Babci i Dziadka w Górnej!

          • Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły dla wszystkich seniorów w naszych rodzinach. To dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości. Dnia 15.01.2016r. w szkole w Lipnicy Górnej odbyła się wspaniała uroczystość ku ich czci. Na wstępie imprezy pani dyrektor Danuta Szot przywitała wszystkich solenizantów a także gości: pana wójta Tomasza Gromalę, panią kierownik ZOSiP Annę Cempurę, księdza proboszcza Mariusza Jachymczaka.

            Następnie dzieci wystawiły bajkę pt. „Królowa śniegu”, potem złożyły babciom i dziadkom życzenia w formie najpiękniejszych wierszy, wreszcie zaprezentowały przepiękny utwór wykonany na instrumentach muzycznych. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości na słodki poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców.

            Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

             

            Dzień Babci i Dziadka przygotowali wychowawcy klas IIa, IIb i IIc

             

                 Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w Albumie (tym razem w roli fotoreportera wystąpiła p. Krystyna Gaża).

          • Małopolski Program Edukacji Zdrowotnej 2015/2016

             

                                W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Małopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej. Celem edukacji zdrowotnej, zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest udzielanie dzieciom i młodzieży pomocy w:

            •   poznawaniu siebie, śledzeniu przebiegu swojego rozwoju, identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych,

            •   zrozumieniu, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać,

            •   rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,

            •   wzmacnianiu poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,

            •   rozwijaniu umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,

            •   przygotowaniu się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej (edukacja zdrowotna jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej)

             

            Realizacja zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” w naszej placówce:

            •         „Dbaj o to, by utrzymywać prawidłową masę ciała” – w związku w tym zaleceniem w każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat zaburzeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Uczniowie starszych klas na zajęciach wychowania fizycznego mieli możliwość dokonania obliczeń wskaźnika BMI oraz interpretacji wyników. Na lekcjach religii omówiony został temat grzechu jakim jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. W związku z realizacją tego zalecenia 5 grudnia odbyło się spotkanie z  panią pielęgniarką, Stanisławą Mrożek na temat zdrowego stylu życia.

            •         „Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego, wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od dymu”- realizując to zalecenie wszystkie nasze działania skoncentrowane były na ukazaniu szkodliwego wpływu papierosów i dymu tytoniowego na organizm człowieka. Uczniowie najmłodszych klas przygotowali plakaty, starsi opracowali ulotki w dwóch językach, natomiast gimnazjaliści zobowiązani byli do przygotowania profilaktycznej prezentacji multimedialnej.  Przygotowane przez uczniów ulotki i plakaty zostały wykorzystane podczas zorganizowanego happeningu. Początkiem grudnia uczniowie wraz z opiekunami udali się do Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia. Spacerowali po drogach Lipnicy rozdając przechodniom przygotowane wcześniej ulotki, wykrzykując hasła zachęcali mieszkańców do życia bez papierosa.

            Już niedługo kolejne działania w ramach zaleceń Europejskiego Kodeksy Walki z Rakiem.Pamiętajmy o wartości naszego zdrowia i starajmy się tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu włączając się w przedsięwzięcia realizowane w naszej szkole.

             

             

            Koordynatorzy:

            Katarzyna Gromala

            Magdalena Malaga

            Elżbieta Czauderna

        • Jasełka w Murowanej!
          • Jasełka w Murowanej!

          • Jasełka w Murowanej!

            Nawet mniej uważni widzowie zauważyli, że Jasełka grane w naszym Zespole Szkół już po raz trzeci za każdym razem wyglądają inaczej. I rzeczywiście, każda inscenizacja misterium bożonarodzeniowego w lipnickiej szkole jest realizowana według innego scenariusza. Tym razem, o czym poinformowała widzów Pani dyrektor Danuta Szot na początku przedstawienia, motywem wiodącym było Zwiastowanie, gdyż bez niego nie byłoby zbawienia. Potem występujący aktorzy - nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły odegrali kolejne sceny: „Modlitwa proroka”, „Zwiastowanie”, „Ogłoszenie spisu ludności”, „Wędrówka do Betlejem”, „Pastuszkowie przy ognisku- Maciej czuwa…”, „W pałacu Heroda”, „W betlejemskiej stajence”.

            Od razu wszyscy widzowie zwrócili uwagę na przepiękne kostiumy i imponującą scenografię (dzieło siostrzanego duetu Katarzyny Bazarnik i Urszuli Trojanowskiej). Aktorzy nie pozostawali w tyle i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach w czasie licznych prób sceny wartko przemykały przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością. Rolę narratorów przyjęły na siebie Anioły (Jolanta Gos i Magdalena Malaga) a w postacie proroków wcielili się uczniowie Hubert Polek i Mateusz Piś. 
            W kluczowej scenie Zwiastowania ujrzeliśmy piękne kreacje Karoliny Strugały (Maryja) i Anioła.

            Potem przenieśliśmy się do miasteczka Nazaret, gdzie żołnierze Cezara (Kamil Gryz i Damian Skórka) obwieścili rozkaz imperatora. Chcąc nie chcąc Maryja z Józefem (Janusz Żołna), musieli udać się do Betlejem, gdzie spotkali niegościnnych gospodarzy (Dorota Więcław i Bogdan Struzik). Udali się więc do szopy. Tu przyjęli ich biedni, ale jakże gościnni pasterze- Maiek (Małgorzata Heród), Kuba (Katarzyna Gromala), Walek (Agnieszka Pałka) i Bartek (Edyta Strugała).

            Tymczasem nad świętą rodziną zbierają się czarne chmury. Na dworze Heroda (brawurowa kreacja ks. Marka Kuczaka- już same pojawienie się na scenie wywołało owację) przewagę zdobyły diabły, (Lucyfer- Mariusz Borek, diabły- Edyta Bazarnik i Barbara Czesak). Nie pomogły sprzeciwy żony Heroda (Renata Polek również zakończyła swój występ gromkimi brawami ukontentowanej publiki).

            Kiedy przebrała się miara zbrodni namiestnika Judei, na scenie pojawiła się Śmierć (Katarzyna Wojciechowska) i z pomocą diabłów strąciła go ku uciesze widzów do piekielnych czeluści. I tutaj pojawiły się kolejne ważne postacie (przecież przedstawienie grano w święto Trzech Króli) i ujrzeliśmy przepysznie wystrojonych mędrców ze Wschodu- Kacpra (Katarzyna Ligęza), Melchiora (Iwona Imiołek) i Baltazara (Jarosław Korogwicz). Dzięki ich mądrości zamiary wrogich sił zostały udaremnione. Jezus narodził się w stajence, a widzowie mogli odetchnąć i rozkoszować się ostatnią sceną, w której wszyscy przybyli do Dzieciątka z pokłonem i darami. Ujrzeliśmy też dzieci w strojach krakowskich (Kacper Żołna, Emilka Piś, Karolina Świątek, Milena Morydz), małe aniołki (Aleksandra Koczwara, Lena Krzyszkowska, Emilia Dychus, Justyna Paprota, Dominika Wójtowicz, Dominika Wojdak). Na finał wyszli wszyscy występujący na scenie i odśpiewali wraz z chórem pieśń pt. „Przekażmy sobie znak pokoju”, której treść oddaje najważniejsze przesłanie przedstawienia.

            Po długich oklaskach wyszła Pani dyrektor i przedstawiła imiennie wszystkich występujących (każdy otrzymał zasłużone brawa od publiczności, która była niezwykle zdyscyplinowana i nikt nie opuścił sali do samego końca). Podkreśliła wielki udział pomysłodawcy, reżysera i spiritus movens przedsięwzięcia- Krystyny Gaży. Podziękowała chórowi, który śpiewał na wysokościach pod przywództwem niezawodnej Małgorzaty Wiśniowskiej i Renaty Krzyżak oraz towarzyszącemu przedstawieniu  występowi zespołu „Nazaret”. Pani dyrektor wyraziła wdzieczność sponsorom imprezy: księdzu proboszczowi, który wypożyczył scenę, Państwu Barbarze i Ryszardowi Grzesikom za wypożyczenie pięknych, naturalnych choinek, dyrektorowi GDK za wypożyczenie sprzętu nagłośnieniowego i Panu Tomaszowi Plucie za wypożyczenie oświetlenia sceny. Padły też słowa podziękowania dla operatorów dźwięku- naszych uczniów: Adama Wnęka i Wiktora Matlęgi oraz absolwenta Kamila Ćwika. Na koniec zabrał jeszcze głos ksiądz proboszcz Mariusz Jachymczak , który zwrócił uwagę na doniosłość Zwiastowania w strategii zbawienia świata, podkreślił trud wszystkich wykonawców i organizatorów przedstawienia, zwrócił uwagę na jego walor obrazowy i podkreślił, że tak pięknych aniołków, jak w Lipnicy nie ma nigdzie na świecie.

            Na koniec tej relacji wypada dodać, że każda z osób, które przyczyniły się do tegorocznego sukcesu Jasełek w naszej szkole dała od siebie to, co najlepiej potrafi, że przygotowania i finał odbywały się w bardzo dobrej atmosferze, a przesłanie całej imprezy towarzyszyło wszystkim od początku do końca.

            Relacjonował: Bogdan Struzik

            Zapraszamy też do Albumu fotograficznego, gdzie znajdziecie relacje foto. Ze względu na dużą ilość materiału zdjęciowego, przedstawimy go w kilku odsłonach.

          • Spotkania z rodzicami!

          • Przypominamy, że spotkania wychowawców klas z rodzicami odbędą się:

            - z rodzicami uczniów klas I-III SP: 13 stycznia tj we środę o godz 16.00 w Lipnicy Górnej

            - z rodzicami uczniów klas VIa, VIb SP: 14 stycznia tj w czwartek o 16.00 w Lipnicy Murowanej

            - z rodzicami uczniów klas IV-V SP oraz I-III PG: 14 stycznia tj w czwartek o 17.00 w Lipnicy Murowanej.

            Serdecznie zapraszamy!

        • Wielkimi krokami zbliżają się !!!
          • Wielkimi krokami zbliżają się !!!

          • Z radością zawiadamiamy, że przygotowania do corocznych Jasełek w Zespole Szkół dobiegają końca! Już niedługo będziemy mieli zaszczyt zaprosić Państwa na przedstawienie, które odbędzie się 6 stycznia po Mszy św.o godz.16.00 (czyli o godz 17.00 w Zespole Szkół).

            Nauczyciele, Rodzice i Uczniowe biorący udział w przedstawieniu, z panią w-ce dyr Krystyną Gażą - pomysłodawcą i koorynatorem projektu :)

        • Konkurs na najpiękniejszą bombkę rozstrzygnięty!
          • Konkurs na najpiękniejszą bombkę rozstrzygnięty!

          • Konkurs , którego autorem jest pani Katarzyna Bazarnik przysporzył Komisji Konkursowej wielkiego kłopotu :) ,gdyż każda z bombek choinkowych była arcydziełem godnym I miejsca. Prace wymagały nie tylko solidnej, żmudnej, czasochłonnej pracy ale również znakomitych i niepowtarzalnych pomysłów. Zachęcamy gorąco do obejrzenia prac w albumie fotograficznym.

            A oto zajęte lokaty:

            Szkoła Podstawowa

            I miejsce – Koniczna Karolina, kl VIa

            II miejsce – Marek Merecik, kl Va

            III miejsce – Kacper Zdun,  kl Vb

            Gimnazjum

            I miejsce – Małgorzata Kaczor, kl Ia

            II miejsce – Bagiński Łukasz, kl Ia

            III miejsce – Aleksandra Urbańska, kl III.

        • Konkurs Kolęd w Zespole Szkół
          • Konkurs Kolęd w Zespole Szkół

          • 22 grudnia. Powietrze w Lipnicy Murowanej przepełnione było wiosną a śpiew ptaków zastąpiło szkolne....kolędowanie!  Do corocznego konkursu kolęd, którego inicjatorem jest pani Katarzyna Bazarnik, klasy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowywali się od kilku tygodni. Na tle pięknej, świątecznej dekoracji, we wspaniałych strojach, przy akompaniamencie instrumentów klasy prezentowały przygotowaną przez siebie kolędę. Na widowni, wśród publiczności, obradowało jury, które poza poprawnością śpiewu i ogólnym wrażeniom artystycznym oceniało m.in. ilość śpiewanych zwrotek, stroje artystów, zaangażowanie całej klasy. Dodatkowym atutem mogła być gra na instrumencie, układ choreograficzny itp.  Wyniki konkursu ogłoszone zostały w dwóch kategoriach:

            Szkoła Podstawowa

            I miejsce – klasa IVa

            II miejsce – klasa VIa

            III miejsce – klasa IVb

            oraz Gimnazjum

            I miejsce – klasa Ia

            II miejsce – klasa III

            III miejsce – klasa Ib.

            Zwycięzcom zostały wręczone świąteczne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wartość konkursu dla wszystkich jego  uczestników  jest nie do przecenienia. Uczniowie, którzy przez sześć kolejnych lat wykonują śpiew całych kolęd (wszystkich jej zwrotek) nie tylko głoszą radosną nowinę o Narodzeniu Pana, ale podtrzymują tak cenną, zwłaszcza w kulturze polskiej,  tradycję kolędowania.

        • Wesołych Świąt!
          • Wesołych Świąt!

          • Redakcja strony internetowej życzy wszystkim członkom naszej szkolnej społeczności, rodzicom i wszystkim sympatykom zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowo Narodzony opromieni Wasze życie i pozwoli spełnić wszystkie plany i zamierzenia na następny Nowy Rok.

        • Jasełka Bożonarodzeniowe w Górnej!
          • Jasełka Bożonarodzeniowe w Górnej!

          • W Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbyły się po raz kolejny Jasełka Bożonarodzeniowe.
            W tym roku wystąpili w nich uczniowie klasy IIIAi IIIB pod kierunkiemPań: Grażyny Gorczycy, Iwony Wnęk i siostry Joanny.
            Idea tegorocznego misterium nawiązywała do przesłania narodzin miłości i czynienia dobra, które promieniuje na cały świat z szopki betlejemskiej. Stąd też akcenty misyjne i egzotyczne nawiązyjące do kolędy, która ogarnia  ludzi wszystkich kontynentów, wyznań, ras i  narodów. W finale kolędnicy porwali gości zasiadających na sali do wspólnego tańca i pokłonu Nowo Narodzonemu.

            Zapraszamy serdecznie do obejrzenia w Albumie fotografii z tego pięknego i wzruszającego wydarzenia.

        • Spotkanie Policjanta z uczniami Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej
          • Spotkanie Policjanta z uczniami Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej

          • 18 grudnia uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej uczestniczyli w spotkaniu z aspirantem sztabowym Leszkiem Machajem z Komendy Powiatowej w Bochni oraz starszym aspirantem Piotrem Jacewiczem- policjantem Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu

            Spotkania zostały podzielone na trzy bloki: dla klas najmłodszych, uczniów klas IV-VI oraz gimnazjalistów.

            W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

            Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

            Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

            Kolejne spotkania przeznaczone dla uczniów klas IV-VI i gimnazjum. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pan Leszek Machaj poruszył także temat tzw. Cyberprzemoc i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

            Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. 

            Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

                           

        • Malowanie pierników świątecznych w PSP w Lipnicy Górnej
          • Malowanie pierników świątecznych w PSP w Lipnicy Górnej

          • Dnia 16 grudnia 2015r. uczniowie klas: IA ,IB, IIA, IIB, IIC, jak wymaga tego tradycja malowali pierniki, którymi później udekorowali choinki. Jest to jedna z tradycji świąt Bożego Narodzenia.

            Relacja: Ewa Stachowicz
            W Albumie fotograficznym relacja foto.

        • Co gimnazjaliści robią w więzieniu?!
          • Co gimnazjaliści robią w więzieniu?!

          • Oczywiście nie odbywają kary pozbawienia wolności.Ci, którzy pojechali w dniu 17 grudnia br. do zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu nie zasługują na karę, ale na nagrody. Zawieźli ze swojej wolnościowej szkoły przesłanie pokoju, nadziei i kolejnego Bożego Narodzenia tym, którzy spędzą święta za kratkami i z dala od bliskich. Oczywiście oni sami sobie zgotowali taki los, ale my jako chrześcijanie winniśmy im pomoc w naprawie, co najlepiej dostrzegał nasz Papież Karol Wojtyła, mówiąc do więźniów:" Każdy z was, który odbywa karę za popełnione przestępstwo nie przestał być przecież człowiekiem, obciążonym co prawda słabością, zagrożeniem i grzechem, ale nie pozbawionym również tej wspaniałej możliwości, jaką jest poprawa, powrót do siebie, jaką jest nawrócenie człowieka, odnowienie w sobie obrazu Bożego." 

            Nasz zespół wokalny pod kierunkiem p. Małgorzaty Wiśniowskiej dał koncert kolęd i pastorałek w więziennej kaplicy już po raz jedenasty. To już tradycja że w pobliskim zakładzie karnym  nasza grupa jest oczekiwana a po występie nagradzana rzęsistymi brawami. Jest też tradycyjny stroik, podarunek naszej szkoły dla szkoły więziennej, w której skazani uzupełniają braki wykształceniu na pozomie gimnazjum, szkół zawodowych a nawet liceum dla pracujących. Od kilku lat po kolędach naszych uczniów następuje wspólne z publicznością odśpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd. W tym roku w kolędzie wystąpił jako lektor p. Bogdan Struzik, który przedstawił wiersze bożonarodzeniowe ks. Jana Twardowskiego, Adama Asnyka, Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida.

            Oby tradycja lipnickiego kolędowania w Nowym Wiśnivczu przetrwała jeszcze wiele lat!

            Relacjonował Wasz koresondent Bogdan Struzik już z wolności. Zaprasza także do obejrzenia ciekawej relacji fotograficznej w Albumie.

        • Zakończenie projektu "Cudze chwalcie, swoje kochajcie"
          • Zakończenie projektu "Cudze chwalcie, swoje kochajcie"

          • 10 listopada bm. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie projektu "Cudze chwalcie, swoje kochajcie". Wkrótce zamieścimy w Wiadomościach pełną relację z wydarzenia, tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Albumie.

        •  Wiadomości sportowe
          •  Wiadomości sportowe

          •                                                           

            To już za nami...

                        Pierwszego października nad zalewem w Łapanowie odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe. Zawody rozegrano w 8 kategoriach wiekowych, osobno dla chłopców i dziewcząt. Czterech uczniów naszego Zespołu Szkól wywalczyło awans do zawodów wojewódzkich, zajmując odpowiednio miejsca :

            Piotr Leszczyński - II m-ce ( v-ce mistrz powiatu klas IV)

            Agnieszka Kopeć- VIII m-ce

            Marek Bagiński - III m-ce ( brązowy medalista powiatu klas II)

            Mirosław Klimas  -V m-ce

            Gratulujemy również pozostałym naszym reprezentantom, którzy dzielnie walczyli na swoich trasach.

                        Tydzień później odbyły się wojewódzkie indywidualne biegi przełajowe. Tym razem udaliśmy się do Nowego Targu na to wielkie sportowe wydarzenie. Najlepsi biegacze z powiatów dopisali przez co w każdej kategorii wiekowej na starcie stawiło się ponad stu zawodników.  Naszym najlepszym biegaczem okazał się Marek Bagiński , który wśród swoich rówieśników z Małopolski zajął 23 miejsce. Pozostali nasi reprezentanci tj. Agnieszka, Piotrek i Mirek uplasowali się w połowie grupy, z czego jesteśmy dumni

                        Za nami tez gminne zawody w halowej piłce nożnej, które odbyły się w połowie października w Rajbrocie. W związku z wprowadzeniem zakazu udziału w tych rozgrywkach uczniów posiadających licencję piłki nożnej, w zawodach wzięły udział tylko reprezentacje dziewcząt. Gimnazjalistki jak i uczennice szkoły podstawowej przegrały z koleżankami z Rajbrotu, które to w tym roku reprezentowały gminę na zawodach powiatowych.

                        Ostatnim wydarzeniem sportowym jakie miało miejsce w naszej szkole był „Szkolny Turniej Szachowy”, który odbył się 20 listopada. Do zawodów zgłosiło się 9 sympatyków tej „królewskiej gry”. Wyniki końcowe:

             I m-ce Piotr Przybyłko

            II m-ce Katarzyna Paprota

            III m-ce Mateusz Leszczyński 

             

            Wszystkim gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań sportowych!!!

            Relacja: Katarzyna Gromala

          • Andrzejkowe czary, mary...

          •  

             

            Uczniowie klas IV- VI PSP w Lipnicy Murowanej w piątkowy poranek 27 listopada sięgnęli do tradycji andrzejkowych wróżb. Prawdopodobnie tradycja ta wywodzi się ze starożytnej Grecji. W Polsce pierwsze informacje na temat tego święta  pojawiły się pod koniec XVI wieku. „Andrzejki” to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada, to wigilia św. Andrzeja, od którego wzięła się nazwa. Według dawnych wierzeń nocy tej towarzyszyła tajemnicza aura a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości, miały tajemniczą moc. W tym roku nasi uczniowie poprzez wylosowanie cukierka z wróżbą mieli szansę dowiedzieć się co ich czeka w najbliższej przyszłości. Chłopcy i dziewczęta przekłuwając czerwone, papierowe serca, sprawdzali jakie imię będzie miała ich wybranka lub wymarzony chłopak. Najbardziej powszechna i znana wróżba, lanie wosku do wody przez klucz, została zaproponowana w formie zadania domowego do wykonania z rodzicami.

            Wszystkim nauczycielom i uczniom Samorząd Uczniowski PSP życzy spełnienia wszelkich wróżb i marzeń.

            Opiekun SU

            Edyta Strugała

            Zapraszamy do Albumu fotograficznego na fotorelację.
            Po raz czwarty  foto w wykonaniu redakcyjnego fotografa Kasi Wojciechowskiej

        • Uczniowie listy piszą
          • Uczniowie listy piszą

          •  

             

                                                                                                                                                                                             

             W październiku kl.IIc PSP w Lipnicy Górnej rozpoczęła akcję pisania listów, mająca na celu zachęcić i zmotywować dzieci do pisania tradycyjnego oraz dać im możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania czegoś  nowego (bo dla nich tradycyjne listy są czymś niecodziennym) i odkrywania świata. Dotyczy to dzieci, które dopiero uczą się pisać listy. Dobrze jeśli każda umiejętność, którą nabywa nasze dziecko ma jakieś praktyczne zastosowanie, jakiś sens dla młodego człowieka. Jednym z nich może być nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni drogą listową. Myślę, że moim uczniom sprawia radość wysyłanie prawdziwych listów i otrzymywanie odpowiedzi od nowych przyjaciół. Pisanie, przede wszystkim pomoże rozwijać umiejętność pisania ręcznego. No i… może powróci zwyczaj pisania i wysyłania listów.
            Kiedyś takie listy były normą.

             My nawiązaliśmy kontakt z uczniami kl.II w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz z uczniami kl.I z Warszawy. Otrzymaliśmy już odpowiedzi z tych szkół. Czytanie listów zwrotnych sprawiły uczniom niesamowitą radość. Wychowawcy przysłali nam również swoje zdjęcia, które dołączam do foto galerii. Można również oglądnąć tam listy pisane przez nas jak również te, które otrzymaliśmy. Teraz jesteśmy w trakcie wykonywania kartek świątecznych, które wraz życzeniami zamierzamy wysłać do naszych przyjaciół z okazji zbliżających się świat. ☺

            Wychowawca kl.IIc

            Jolanta Gos

             

        • "Książki naszych marzeń"
          • "Książki naszych marzeń"

          • -Ludzie! Koniec świata! Kolejka do biblioteki! –krzyknął jeden z uczniów wracających z pierwszego piętra w czasie długiej przerwy w piątkowy, pochmurny dzień 20 listopada.            
                    I rzeczywiście uważny obserwator dostrzegł szybko zmianę w obyczajach  naszej lipnickiej wszechnicy. Zaraz po dzwonku przed drzwiami biblioteki ustawił się długi ogonek chętnych do pożyczenia wybranej wcześniej i zarezerwowanej książki.  Kilkadziesiąt egzemplarzy najciekawszych nowości wydawniczych zakupiono niedawno w ramach kampanii czytelniczej „Książki naszych marzeń”, której to akcji patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej a na terenie naszej placówki realizują bibliotekarze i poloniści. Beneficjentem są wszyscy uczniowie, którzy wypożyczają po jednej książce na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie wybrane przez siebie, ulubione książki. Warto dodać, że wybór przeznaczonych do zakupu hitów wydawniczych poprzedziły konsultacje z uczniami i nauczycielami. Znalazły się wśród nich m.in. popularne serie wydawnicze pt. Baśniobór”, „Jeżycjada”, „Przygody Tomka”, „Miętowa Seria”, „Magiczne drzewo” i inne.
                      W ramach akcji odbyły się prelekcje dla rodziców w czasie których bibliotekarze Lucyna Kucharska i piszący te słowa przekonywali rodziców o potrzebie czytania ich dzieci, wykorzystując prezentację pt. „12 powodów dla których warto czytać książki”.
                      Ponadto nasi poloniści Agnieszka Pałka oraz Barbara Czesak wystawili dla rodziców i dla uczniów przedstawienie będące adaptacją mickiewiczowskich ballad „Świteź” i „Świtezianka”. O szczegółach dotyczących tego wydarzenia poinformujemy w osobnym artykule.

            Wracając do sensacyjnego wzrostu zainteresowania czytelnictwem trzeba dodać, że wystawę w bibliotece szkolnej zatytułowaną „Książki naszych marzeń „obejrzała w ramach lekcji bibliotecznych większość uczniów naszej szkoły. Na koniec wypada wyrazić nadzieję, aby przełom czytelniczy stał się stałym elementem naszego życia szkolnego, zwłaszcza teraz, kiedy nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory. Wyłączmy na jakiś czas telewizję i komputer, zaszyjmy się w przytulnym kąciku na poddaszu i powędrujmy do cudownej Krainy  Wyobraźni. Szczerze zachęcam.
                                                                  Wasz Bibliotekarz Bogdan Struzik

            W Albumie Fotograficznym relacja foto.

        • Konkurs DYNIA HALLOWEEN dla klas 1-3 PSP
          • Konkurs DYNIA HALLOWEEN dla klas 1-3 PSP

          • Konkurs dla klas 1-3 PSP na najpiękniejszą dynię Halloweenową już rozstrzygnięty!

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            1. kategoria - "wydrążona dynia - lampion":

              - 1. miejsce - Igor Strugała (kl. 2c)

              - 2. miejsce - Hubert Michałek (kl. 2c) 

                                  Karol Przybyłko (kl. 2b)

              - 3. miejsce - Wojciech Konieczny (kl. 3a)

                                  Bartosz Dzięgiel (kl. 1b)

                                  Nikodem Mocię (kl. 3b)

              - wyróżnieni: Jakub Korogwicz (kl. 2b), Wiktoria Włudyka (kl. 1b), Emilia Przybyłko (kl. 1a), Mikołaj Widlarz (kl. 3a), Bartosz Pałka (kl. 2b), Paweł Paprota (kl. 2a), Emilia Dychus (kl. 2b), Emilia Wyrwa (kl. 2a), Zuzanna Kleszcz (kl. 1a), Julia Heród (kl. 3a).

            2. kategoria - praca plastyczna:

              - 1. miejsce - Lidia Trojanowska (kl. 1b)

              - 2. miejsce - Bartłomiej Sotoła (kl. 1b)

              - 3. miejsce - Aleksandra Plewa (kl. 2a)

              - wyróżnienie - Julia Fielek (kl. 1a).

            Wszystkim serdecznie gratuluję i jednocześnie dziękuję za zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie tak pięknych prac konkursowych.

            Zapraszam do oglądnięcia fotorelacji z tego wydarzenia w Albumie Fotograficznym :)

            I. Imiołek

                

        • Święto Niepodległości w naszej szkole
          • Święto Niepodległości w naszej szkole

          • „Drogi Polaków do wolności” – tak brzmiało tegoroczne motto uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Odpowiedni nastrój wprowadzała dekoracja: orzeł z czerwono-białymi rozpiętymi skrzydłami oraz skruszone łańcuchy niewoli. Duży zapalony znicz przypominał zebranym o hołdzie dla pokoleń walczących o niepodległość. Młodzież Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, prężnie działająca  w kole teatralnym pod opieką p. Edyty Bazarnik, p. Agnieszki Pałki i p. Barbary Czesak, przedstawiła po krótce dzieje naszego narodu niemalże od początków jego istnienia. Stało się to możliwe dzięki animacji komputerowej, wyświetlanej na wstępie programu artystycznego. Wzruszenie i dumę rozpalały w sercach publiczności poruszające utwory poetyckie o tematyce patriotycznej. Wspominano tych, którym dziś zawdzięczamy wolność:

            „To rodzic, który był przykładem dla swoich dzieci,

            To nauczyciel, który uczył polskiego, mimo zakazów zaborców,

            To ksiądz, który bronił wiary chrześcijańskiej,

            To żołnierz, który musiał służyć armii carskiej, ale pamiętał, że jest Polakiem.

            To wszystko było dla nich skarbem narodowym. Polska wykreślona z mapy Europy istniała w ich sercach.”

            Uroczystość uświetnił swym repertuarem chór pod przewodnictwem p. Małgorzaty Wiśniowskiej, który został nagrodzony gromkimi brawami. Zakończeniem był dialog z publicznością, prezentujący słowa znanego wszystkim „Katechizmu polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy.

        • Jestem SMART!
          • Jestem SMART!

          • Zgłosiliśmy swój udział w Ogólnopolskim konkursie „Jestem SMART”, który jest skierowany do uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów.

            Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do wykorzystywania internetu i urządzeń mobilnych w sposób świadomy i praktyczny oraz promocja nowoczesnych metod nauczania wśród nauczycieli.

            Konkurs ma uświadomić uczestnikom możliwości płynące z bezpiecznego korzystania z internetu i pokazać, w jaki sposób można wykorzystać urządzenia mobilne w różnych sytuacjach – nie tylko do zabawy.

            Promujemy wykorzystywanie smartfonów, tabletów, laptopów i internetu w celu poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności oraz ciekawego i aktywnego spędzania czasu.

            O tym, jak wyglądała akcja Jestem Smart w naszej szkole, przekonasz się oglądając specjalny fotoreportaż w Albumie Fotograficznym.

        • Korona Lipnicy zdobyta przez IVa!
          • Korona Lipnicy zdobyta przez IVa!

          •  

            23.10.2015r. to  szczęśliwa data dla klasy IVa, która tego dnia została wylosowana do nagrody głównej, a mianowicie pieszej wycieczki po okolicznych wzniesieniach ze znanym lokalnym podróżnikiem p. Jackiem Piotrowskim. Wychowawczyni tejże klasy – p. Katarzyna Ligęza – zaprosiła do współudziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu klasę IVb wraz
            z wychowawczynią – p. Barbarą Czesak oraz p. Bogdana Struzika.

            Tydzień później, tj. 30.10.2015r. cała grupa śmiałków gotowych na każde wyzwanie ochoczo wyruszyła, by napawać się widokiem swego, nie zaś cudze chwalićJ Zbiórka
            z przekazaniem najważniejszych informacji dotyczących marszu miała miejsce pod budynkiem przedszkola w Lipnicy Dolnej. Stamtąd młodzi wędrowcy ruszyli na podbój lipnickich szczytów. Pomimo, iż droga prowadziła wciąż pod górę nie dało się słyszeć narzekań, a wręcz przeciwnie – dopisywały humory. Nie mogło być inaczej, gdyż przewodnik grupy opowiadał barwne legendy i historie związane z tamtejszymi miejscami. Naszych dzielnych czwartoklasistów nie była w stanie wystraszyć nawet opowieść związana z Duchową Górą. Odważnie deklarowali chęć noclegu w pobliżu tajemniczych głazów. Błotniste trasy i  zarośla nie stanowiły przeszkody w zdobyciu Piekarskiej Góry. Panorama, którą można było zobaczyć na szczycie rekompensowała wszelki trud. Zaraz potem p. Jacek zademonstrował techniki rozpalania ogniska w warunkach leśnych oraz zaparzania herbaty. Gorący trunek smakował wybornie z ciastem drożdżowym, który z myślą o wycieczkowiczach upiekła p. Kasia. Dla lubiących wyzwania przygotowane zostało ciekawe zadanie, które polegało na odnalezieniu wśród liści siedmiu jednogroszówek. Znaleziono wszystkie.

            Droga powrotna upłynęła o wiele szybciej, gdyż prowadziła jedynie w dół. Nieco zmęczenie, ale bardzo zadowoleni uczestnicy wędrówki dotarli do rynku, gdzie mogli podziękować
            p. Jackowi Piotrowskiemu za organizację tej niezapomnianej wyprawy. 

             

        • Dyskoteka w Podstawówce!
          • Dyskoteka w Podstawówce!

          • Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w środę 28 października bawili się wspólnie na długo wyczekiwanej dyskotece. Migoczące, kolorowe światła i świetna muzyka naszych szkolnych disc-jockejów ( A. Wnęka, W. Matlęgi, J. Kuca oraz gościnnie absolwenta naszej szkoły K. Ćwika) zachęcała wszystkich do tanecznych pląsów.

            Celem dyskoteki zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski była dobra zabawa oraz integracja uczniów a przede wszystkim charytatywna zbiórka pieniędzy dla bezdomnych zwierząt mieszkających w schroniskach. Zebrano kwotę 104 złotych, które zostaną wpłacone na konto schroniska w Krakowie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom dyskoteki i starszym kolegom z gimnazjum za udział i pomoc w organizacji zabawy. Nauczycielom, Pani Dorocie Więcław, Katarzynie Bazarnik, Barbarze Czesak dziękujemy serdecznie za opiekę, wspólną zabawę i poświęcony czas.

                                                                                                                                  Opiekun S.U

                                                                                                                                  Edyta Strugała

             

        • Niestrudzony Podróżnik Jacek Piotrowski w naszej szkole
          • Niestrudzony Podróżnik Jacek Piotrowski w naszej szkole

          • Tym razem w piątkowy poranek na zaproszenie Pani Krystyny Gaży i Edyty Strugały zagościł w naszej szkole niezwykły gość- Pan Jacek Piotrowski, niestrudzony podróżnik krain bliskich i dalekich. Obieżyświat, który przewędrował ze swym plecakiem pół świata, podzielił się swoją wiedzą z naszymi uczniami. Każdy mógł dotknąć ultralekkich tytanowych garnuszków, rozłożyć talerz z kawałka folii, położyć na magicznym materacu, ktory sam się może napełnić powietrzem. Z pomocą Pana Jacka odbyliśmy wirtualną podróż po okolicach Lipnicy Murowanej, bo najlepiej zacząć podróżowanie od miejsc, które są najbliżej. Niejeden młody uczestnik został zarażony bakcylem miłości do gór, którą tak pięknie wyraził poeta-wędrownik Jerzy Harasymowicz:
            "W górach jest wszystko co kocham
            I wszystkie wiersze są w bukach 
            I zawsze kiedy tam wracam 
            Biorą mnie klony za wnuka."

            Dziękujemy bardzo Panie Jacku, spotkamy sie w górach, tym bardziej, że klasa IVa została wylosowana do odbycia z Panem wycieczki po najbliższej okolicy.

            Relacja foto jak zwykle w Albumie fotograficznym.

          • Statuty na stronie

          • Zachęcamy do zapoznania się ze Statutami: Zespołu Szkół, Publicznej Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum oraz Regulaminem korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych zamieszczonymi w zakładce Dokumenty w lewym panelu!

        • Dzień Papieski w ZS w Lipnicy Murowanej
          • Dzień Papieski w ZS w Lipnicy Murowanej

          • „Ideały są jak gwiazdy – jeśli nie można ich dosięgnąć, to należy się nimi kierować”

             

            16 października to wyjątkowa data, upamiętniająca wydarzenia sprzed trzydziestu siedmiu lat, kiedy to Polak – kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Ten dzień pozostanie na zawsze w sercach ludzi, którzy mieli możliwość korzystać z nauk Jana Pawła II jeszcze za jego życia. Młode pokolenie jednak nie dostąpiło zaszczytu spotkania z Ojcem Świętym czy wysłuchania na żywo cennych rad kierowanych również pod ich adresem, dlatego, by pamięć o tak wielkim autorytecie była zawsze żywa co roku w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej organizowany jest Dzień Papieski.

            Tegoroczna akademia została wykonana przez młodzież szkolnego kółka teatralnego prowadzonego przez p. Agnieszkę Pałkę, p. Edytę Bazarnik oraz p. Barbarę Czesak, a jej tematem była droga, jaką przebył Karol Wojtyła, by móc służyć wsparciem, słowem i modlitwą młodym na całym świecie. Wśród wzruszających utworów poetyckich nie zabrakło wiersza autorstwa samego Jana Pawła II pt. „Dzieci”, w którym skłania nas on do refleksji, pytając:

            „To co w Was się zaczęło czy potraficie nie zepsuć?

            Czy będziecie zawsze oddzielać dobro i zło?”

            Zarówno fragmenty poezji jak i życiorysu Ojca Świętego wzbogacone zostały chwytającymi za serce prezentacjami multimedialnymi oraz utworami muzycznymi w wykonaniu szkolnego chóru pod opieką p. Małgorzaty Wiśniowskiej. Nie zabrakło najsłynniejszych pieśni związanych z postacią świętego (w tym jego ukochanej „Barki”) oraz pamiętnych przemówień, jak np. tego, gdzie nauczał, że „każdy ma w życiu swoje Westerplatte”. Całość programu zakończona została hymnem zbliżających się Dni Młodzieży, których gospodarzem w następnym roku jest miasto Kraków.

        • Dni wolne w roku szkolnym 2015/2016
          • Dni wolne w roku szkolnym 2015/2016

          • Dni wolne ustawowo:

            • Wszystkich Świętych – 1 listopada 2015 r.,
            • Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2015 r.,
            • Boże Narodzenie – 25–26 grudnia 2015 r.,
            • Nowy Rok – 1 stycznia 2016 r.,
            • Trzech Króli – 6 stycznia 2016 r.,
            • Poniedziałek Wielkanocny – 28 marca 2016 r.,
            • Święto Pracy – 1 maja 2016 r.,
            • Święto Konstytucji 3 Maja – 3 maja 2016 r.,
            • Boże Ciało – 26 maja 2016 r.

             

            Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

            • 14 październik 2015 r.,    /środa, Dzień Edukacji Narodowej/              
            • 5 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl IV-V SP    / środa, sprawdzian PSP/
            • 18 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-II PG    /poniedziałek, egzamin PG/
            • 19 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-II PG     /wtorek, egzamin PG/
            • 20 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl IV-VI SP i uczniów kl I-II PG     /środa, egzamin PG /
            • 4 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-III, którzy obowiązkowo uczestniczą w obchodach święta Patrona                / poniedziałek, Święto Patrona PG/
            • 2 maj 2016 r.,    / poniedziałek przed 3 maja/
            • 27 maj 2016 r.,    /piątek po Bożym Ciele/

             

            Przerwa Bożonarodzeniowa: 23 grudnia 2015 r.-1 stycznia 2016r.,

            Ferie zimowe: 16-31 stycznia 2016 r.,

            Przerwa Wielkanocna: 24-29 marzec2016 r..

             

        • Dzień Nauczyciela w Murowanej!
          • Dzień Nauczyciela w Murowanej!

          • Jak co roku szkolnej tradycji stało się zadość i obchodziliśmy w naszym Zespole Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela.W związku ze świętem lipnickich pracowników oświaty odbyła się we wtorek uroczysta akademia przygotowana tym razem przez Samorząd Szkoły Podstawowej kierowany przez Panie Edytę Strugałę i Barbarę Czesak.Pani Dyrektor Zespołu Szkół Danuta Szot dziękując za przygotowanie akademii przekazała pedagogom i innym pracownikom szkoły życzenia siły i wytrwałości w realizacji tego trudnego zawodu. 

            W Albumie Fotograficznym relacja zdjęciowa z tego wydarzenia.

        • Ślubowali w Górnej!
          • Ślubowali w Górnej!

          • Dnia 09 października 2015 roku 31 Uczniów w Szkole Filialnej w Lipnicy Górnej zostało przyjętych w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

            Na uroczystość przybyli: Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, Wójt Gminy Lipnica Murowana, przewodnicząca Rady Rodziców, ks. Proboszcz Rodzice pierwszoklasistów oraz uczniowie i wychowawcy klas II-III.

            Pierwszoklasiści w ramach sprawdzianu wiadomości i umiejętności odwiedzili trzy krainy: „Krainę mądrości”, „Krainę wiedzy” i „Krainę śpiewu”, gdzie prezentowali wiersze, pięknie śpiewali piosenki, grali na fletach i rozwiązywali różne zagadki. Po wykonaniu wszystkich zadań otrzymali klucze wiedzy, mądrości i śpiewu. Następnie odbyło się ślubowanie. Uczniowie przyrzekli kochać Ojczyznę, być dobrymi i pilnymi uczniami, oraz dbać o dobre imię swojej Szkoły. Swoje obietnice przypieczętowali odbiciem palca w Kronice Szkolnej.

            Ciepłe słowa do uczniów skierowali: Pani Dyrektor, Wójt Gminy i ks. Proboszcz.

            Pierwszoklasiści otrzymali upominki od Rady Rodziców, legitymacje szkolne, znaczki odblaskowe i zakładki do książek od uczniów klas II i III, a Rodzice przygotowali dzieciom słodką niespodziankę.

            Ten dzień na długo w pamięci uczniów klas pierwszych i ich wychowawców.

            Aleksandra Kępa

            Lucyna Kucharska

            W Albumie Fotograficznym znajdziecie relację foto tego ciekawego wydarzenia.

        • Sprzątali Świat w Górnej!
          • Sprzątali Świat w Górnej!

          •  

            SPRAWOZDANIE Z AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

             

             

            Dnia 18 września, uczniowie klas I ,II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej, jak co roku przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata”.

            Tego dnia wszystkie klasy pod opieką swoich wychowawców, dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny.

            Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

                               Wychowawcy i uczniowie PSP w Lipnicy Górnej

        • Sprzątanie Świata 2015!
          • Sprzątanie Świata 2015!

          • Tegoroczna  akcja  „ Sprzątanie Świata” odbywa się pod hasłem „Wyprawa-Poprawa”. Biorą w niej  udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni życiowej. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej w dniu 18.09.2015 roku przygotowani przez nauczycieli wzięli czynny udział we wspomnianych przedsięwzięciach poprzez przygotowanie plakatów oraz ulotek informacyjnych o zagrożeniach dla przyrody ze strony człowieka. Uczniowie klasy V b w formie montażu słowno- muzycznego przedstawili całej społeczności uczniowskiej naszego Zespołu Szkół podstawowe informacje o sposobach dbania o środowisko. Przypomnieli, że data Sprzątania Świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety, wielu turystów nie szanuje miejsc, w których spędza swój urlop, widać to również  w naszej gminie. Śmiecą nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

            Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

            „Ziemia to Matka wszystkiego żywego, a człowiek – choć mądry, najbardziej ją zniszczył. Zabiera, rabuje ,wykorzystuje bez końca. Jeżeli nie zmieni się ludzkie myślenie, niedługo nie będzie wokoło zieleni, a Ziemia zamieni się w wielką pustynię. Więc pomyśl o tym co czynisz człowieku, by Ziemia przetrwała jeszcze wiele wieków!”

                        Takie to mądre myśli przedstawiły w swoim programie dzieci, a czy my dorośli robimy wszystko, aby wokół było czysto? Warto się zastanowić, jak mądrze gospodarować, nie niszcząc środowiska. Czy nie lepiej byłoby, gdy surowce wtórne skupowały sklepy, w których nabywamy produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu?

            Wędrując po centrum i okolicy Lipnicy Murowanej, Dolnej i Górnej dzieci i młodzież naszej szkoły zebrały 62 worki śmieci, w tym 16 - szkła, 15 –opakowań plastikowych, 10 –odpadów z  metalu, 21 – odpadów mieszanych.

             Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za wkład pracy na rzecz czystości naszego wspólnego środowiska, w  którym żyjemy. Zapraszamy za rok.

                                                                                                                                    

            Zofia Gaura i Edyta Strugała- organizatorki akcji.

            Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w Albumie!

                       

        • Dowozy w roku szkolnym 2015/2016
          • Dowozy w roku szkolnym 2015/2016

          • Rozkład jazdy autobusu i busa szkolnego znajdziecie Państwo w zakładce "Dowóz Uczniów" w lewym panelu menu.

            Uwaga!

            W dniu 01.09.2015r obowiązuje rozkład zamieszczony w poprzedniej wiadomości (patrz niżej).

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

          • Z początkiem nowego roku szkolnego 2015/2016 mamy dla uczniów dwie wiadomości: to co dobre szybko się kończy, dlatego wakacyjna beztroska już za nami, lecz ku pokrzepieniu serc dodać należy, że te najlepsze wakacje wciąż mogą być jeszcze przed nami.

            Rozpoczęcie dziesięciu miesięcy wytężonej pracy uczciliśmy jak co roku przy płycie pamięci żołnierzy AK, następnie Mszą Świętą, by ostatecznie spotkać się w budynku ZS i tam obejrzeć program przygotowany przez uczniów klas Vb i VIb. Scenariusz uroczystości nawiązywał do siedemdziesiątej szóstej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a swą uwagę kierował przede wszystkim na ówczesną sytuację dzieci i młodzieży.

             Głównym punktem programu artystycznego było krótkie przedstawienie obrazujące jedną z tajnych lekcji ciężkiego czasu okupacji. Zgromadzona na sali publiczność oprócz fragmentów wierszy nawiązujących do września 1939 roku, mogła usłyszeć oryginalny komunikat informujący o początku wojny i nawołujący do walki. Nie zabrakło również poezji w wersji muzycznej. W hołdzie polskim dzieciom, których dzieciństwo przypadło na lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku zabrzmiała niezwykle wzruszająca piosenka Edmunda Fettinga pt. ”Dzieci wojny”. Jej puentą były głębokie słowa:

            „Oni wszyscy, życiem swoim

            okupili czas pokoju,

            ich męczeństwa gorzka pamięć,

            w ludzkich sercach pozostanie.

            Nie zagaśnie przez stulecia,

            cześć i chwała wojny dzieciom.

            Cześć i chwała polskim dzieciom.”

            Podsumowanie zaś całego przekazu stanowił utwór Anny Marii Jopek pt. „Dzieci po to są”:

            One są. Mają niespokojną przystań u każdego z nas.

            One są demonami wojny, która tutaj wiecznie trwa.

            Każde wojnę toczy swoją prawie od pierwszego dnia.

            Nie umiemy ich oswoić póki mamy na to czas.

            Wielu wie, że co damy dziecku tysiąckrotnie zwróci się.

            Czemu więc nie uczymy ich miłości, zanim pojmą,

            że przegrywamy każdą wojnę kiedy zaczynamy ją.

            A ci, którzy przyjdą po nas już nie wiedzą, o co szło...

            Kto to wie czy szaleństwo nasze miałoby rozmiary swe,

            gdyby człowiek zapamiętał, że dzieci są, by kochać je.

             

            Z religii każdej to w pamięci zawsze miej,

            że małe dzieci po to są, by kochać je.

            A z najmądrzejszych ksiąg zachowaj tylko te,

            co mówią, że dzieci po to są, by kochać je.

                                                               Sprawozdanie: Barbara Czesak

            Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w naszym Albumie

        • Wyprawka szkolna dla uczniów kl III SP
          • Wyprawka szkolna dla uczniów kl III SP

          • Rodzice uczniów klas III Szkoły Podstawowej mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2015/2016. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły w godzinach od 7.00 do 15.00. 
            Załączony wniosek można wypełnić i dostarczyć do sekretariatu.

            Wzór wniosku do pobrania: wniosek_o_wyprawke_szkolna.doc

        • Były łzy wzruszenia, podziękowania, kwiaty i świadomość, że to koniec...
          • Były łzy wzruszenia, podziękowania, kwiaty i świadomość, że to koniec...

          • Po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2014/2015 w naszym Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej. Uroczystość na sali gimnastycznej, poprzedzona mszą św. w kościele św. Andrzeja Ap. zgromadziła zaproszonych gości, w tym Pana Wójta Tomasza Gromalę, Panią Kierownik ZOSiP Annę Cempurę, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich nauczycieli, uczniów a wśród nich asolwentów naszego gimnazjum, rodziców i pracowników szkoły. W części oficjalnej Pani Dyrektor Danuta Szot powitała wszystkich obecnych, dokonała podsumowania dobiegającego końca roku szkolnego i zaprosiła Pana Wójta oraz przedstawiciela Rady Rodziców do wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom wyróżnionych, najlepszych uczniów naszej szkoły. Później wręczono świadectwa, nagrody, dyplomy dla szczególnie wyróżniających sie uczniów w dziedzinie nauki, sportu i aktywności na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. W części artystycznej uroczystości wystąpiła opuszczająca mury naszej szkoły klasa III gimnazjum prezentując wzruszający do łez (również ze śmiechu) program. Relację fotograficzną, która przybliża przeźyte wtedy chwile prezentujemy na forum Albumu Fotograficznego. Zapraszamy!

        • „Zielona szkoła” – Ustronie Morskie 2015
          • „Zielona szkoła” – Ustronie Morskie 2015

          •  W dniach 08.06.-14.06.2015r. uczniowie klas: II oraz pojedyncze osoby z klas I, III i IV szkoły podstawowej z Lipnicy Górnej i Lipnicy Murowanej przebywały na „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim. Program pobytu był bardzo bogaty. Mali turyści dokładnie poznali Ustronie Morskie i okolice. Byli na wycieczce w odległej Gdyni, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, gdzie zwiedzili port, Oceanarium, statek „Dar Pomorza”, płynęli statkiem „Pirat” po morzu, zwiedzili latarnię morską w Kołobrzegu oraz muzeum minerałów. Spacerowali po 395 metrowym molo w Międzyzdrojach jak również zwiedzili Muzeum figur woskowych i Aleję Gwiazd. W Akwarium Morskim w Gdyni oglądali przebogaty świat morskiej przyrody, żywą rafę koralową i bajeczne kolorowe ryby tropikalne. Natomiast na statku „Dar Pomorza” dzieciaki mogły pomyszkować po maszynowni i magazynie żagli, zajrzeli do mesy oficerskiej, salonu komendanta, szpitala okrętowego, kabiny nawigacyjnej. Odwiedzili wioskę turystyczną Trzęsacz gdzie zwiedzali ruiny kościoła na skraju urwiska. Podczas pobytu w Ustroniu Morskim dzieci poznały faunę i florę oraz walory zdrowotne terenów nadmorskich, obserwowały zachód słońca, zbierały muszelki oraz bursztyny. Codziennie zdobywały nowe wiadomości dotyczące morza podczas zajęć prowadzonych przez nauczycieli zarówno w ośrodku, jak i w terenie. Rywalizowały o tytuł najlepszego strzelca w zawodach strzeleckich z karabinka pneumatycznego pod okiem przeszkolonych instruktorów na strzelnicy miejskiej. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w tych zawodach. Korzystając z pięknej pogody uczestnicy „zielonej szkoły” chętnie chodzili na plażę. Tam tworzyli rzeźby z piasku, zażywali kąpieli słonecznych i morskich oraz uczestniczyli w zabawach rekreacyjnych. Uatrakcyjnieniem pobytu były różnorodne konkursy tematyczne z licznymi nagrodami, dyskoteka i ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Miłym przeżyciem był przejazd kolejką „BANA EXPRESS” do Gąsek .W ostatnim dniu wszystkie dzieci otrzymały dyplom zdobycia I stopnia Wilka Morskiego .Pobyt na „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim pozostanie wszystkim na długo w pamięci a niektórzy uczniowie już teraz rezerwują sobie miejsca na wyjazd w następnym roku.

             

          • Po raz ostatni zadzwoni dzwonek.....

          • Uczniom, rodzicom, pracownikom oświaty i przyjaciołom naszej placówki przypominamy, że Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 rozpoczyna Msza św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym. Po niej, ok. godz. 9.00 na sali gimnastycznej, rozpocznie się inscenizacja programu na zakończenie roku, a następnie w klasach odbędą się spotkania z wychowawcami, w czasie których nastąpi rozdanie świadectw szkolnych. 

            Serdecznie zapraszamy!

        • "Ratujemy i uczymy ratować"
          • "Ratujemy i uczymy ratować"

          • Przez cały rok szkolny 2014/2015 uczniowie klas I – III brali udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczyli się co robić zanim przyjedzie pogotowie oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Pomagał im w tym doktor Kręciołek. Dzieci uczyły się sprawdzać, czy osoba jest przytomna, jak wezwać pomoc, sprawdzić oddech, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonać oddechy ratownicze i uciskać klatkę piersiową. Dzięki manekinom otrzymanym od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczyli się tego praktycznie.

            Pamiętaj nigdy nie wiesz, kiedy i Ty możesz uratować komuś życie.

             

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

        • "Mój ulubiony owoc- moje ulubione warzywo"
          • "Mój ulubiony owoc- moje ulubione warzywo"

          • Konkurs „Mój ulubiony owoc – moje ulubione warzywo” ROZSTRZYGNIĘTY

            Uczniowie klas I – III przez cały rok szkolny 2014/2015 brali udział w programie „ Owoce w szkole”, w ramach którego spożywali porcje owoców i warzyw. O tym jak ważne są one w codziennej diecie nie trzeba nikogo przekonywać. Nasi uczniowie wiedzą o tym. Dzieci rysowały swoje ulubione owoce lub warzywa oraz układały o nich krótką rymowankę. W konkursie udział wzięła ponad połowa uczniów. Poziom prac był wysoki. Jury miało ogromne trudności z wyłonieniem zwycięzców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali „słodkie” marchewki - przytulanki oraz koszyczki zabawkowych owoców i warzyw. Sponsorem nagród był nasz dostawca –  Firma Handlowa „ATA” Tomasz Mizioł Małgorzata Mizioł, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom gratuluję. Pamiętajcie, że tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ zjadając pyszne owoce i warzywa będziecie zdrowi. A oto nagrodzeni uczniowie:

            I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

            Franciszek Marzec – kl. IIa

            Klaudia Trojan – kl. IIIa

            II miejsce – Wiktoria Przybyłko – kl. Ia

            Julia Heród – kl. IIa

            Piotr Leszczyński – kl. IIIb

            III miejsce – Justyna Paprota – kl. Ib

            Emilia Horyń – kl. IIb

            Paweł Cempura – kl. IIIa

            Wyróżnienie – Milena Wnęk – kl. IIIb

            Emilia Piś – kl. IIIb

        • "Jak dbasz o zęby"
          • "Jak dbasz o zęby"

          • W ramach programu profilaktyki uczniowie klas I –III wzięli udział w konkursie „Jak dbasz o zęby”. Po ilości i jakości prac widać, że uczniowie wiedzą co robić, aby mieć zdrowe zęby. Pomysłowość naszych uczniów jest wielka. Widać również ich zdolności plastyczne. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Tak trzymać. A oto nagrodzeni uczniowie:

            I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

            Jakub Piech – kl. IIa

            Emilia Piś – kl. IIIb

            Milena Wnęk – kl. IIIb

            II miejsce – Joanna Jarosz – kl. Ia

            Nikola Tworzydło – kl. IIb

            Wiktoria Plewa – kl. IIIa

            III miejsce – Emilia Rogowska – kl. Ia

            Dominika Wojdak – kl. Ia

            Karol Strugała – kl. IIIb

            Jakub Kulas – kl. IIIb

        • Wielki finał innowacji pedagogicznej w II b!
          • Wielki finał innowacji pedagogicznej w II b!

          • Kilkutygodniowe przygotowania nie poszły na marne i 19 .06.2015r. mogliśmy w sali multimedialnej naszego gimnazjum obejrzeć prezentację projektu pt. ,,Zachowanie przy stole dawniej i dziś – obyczajowość i jej obraz w literaturze i historii Polski’’.  Został on zgłoszony do kuratorium oświaty jako innowacja pedagogiczna. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, widowisko przedstawiono dwukrotnie a licznie zgromadzeni widzowie mogli go oglądać w dwóch odsłonach. Doszło też później do zwiedzania przygotowanych w ogromnej ilości cennych eksponatów przez uczniów wielu klas, które przerodziło się w spotkania z historią obyczajowości i sztuki użytkowej trzech epok: średniowiecza, doby stanisławowskiej
             i współczesności.

            Wszyscy bez wyjątku uczniowie naszej IIb, przebrani w stroje historyczne, prezentowali trudne teksty literackie traktujące o zawiłościach zachowania się przy stole dawniej i dziś. Inni pokazywali w krótkich scenkach, jak wyglądało biesiadowanie przed wielu laty oraz jak powinno wyglądać współcześnie. Na koniec, kiedy przebrzmiały zasłużone oklaski, aktorzy i zaproszeni rodzice oraz nauczyciele, Pani dyrektor oraz Pani kierownik ZOSiPU zasiedli do przygotowanego na tę okazję słodkiego posiłku. Popijając kawę i herbatę uczniowie dyskutowali o projekcie i mogli w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności kulturalnego zachowania przy stole. Warto podkreślić osobiste zaangażowanie opiekunów projektu: Pani Katarzyny Ligęzy i Agnieszki Pałki, które włożyły wraz ze swymi podopiecznymi bardzo wiele pracy w stworzenie tego niezwykle pięknego i pożytecznego spektaklu.

            Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć w Galerii fotograficznej, aby chociaż w części zrozumieć doniosłość i rangę  przedsięwzięcia. 

        • Rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Najlepszego Ekologa Szkoły” w roku szkolnym 2014/2015
          • Rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Najlepszego Ekologa Szkoły” w roku szkolnym 2014/2015

          • Kolejna edycja  konkursu ekologicznego, który trwa cały rok szkolny dobiegła końca. Uczniowie zbierają surowce wtórne :  ( makulaturę, zakrętki, baterie, kardidże, tonery i telefony komórkowe). Każdy uczestnik konkursu otrzymuje dodatnie punkty do zachowania oraz walczy o miejsce na podium i nagrody rzeczowe.

            W tym roku szkolnym uczniowie SP i PG zebrali łącznie: , 1150 kg makulatury,  220 kg zakrętek,            74 kg baterii.

             

            Wyniki konkursu w PSP                                                  Wyniki konkursu w gimnazjum

             

            Kategoria: „Makulatura”                                                   Kategoria ogólna

            I miejsce: Radosław Kowalik                                           I miejsce: Monika Machał

            II miejsce: Bartłomiej Przybyłko                                      II miejsce: Alicja Kaczor

            III miejsc: Małgorzata Kaczor                                          III miejsce: Sławomir Wnęk

             

            Kategoria: „ Baterie”                                                         Kategoria: „ Baterie

             I miejsce: Olaf Plewa                                                       I miejsce: Rafał Wójcik

             

            Kategoria: „Zakrętki”                                                        Kategoria: „ Zakrętki”

            I miejsce: Karol Smosna                                                    I miejsce: Aleksandra Śliwa

            II miejsce: Julia Śliwa

            III miejsce: Igor Florek                                                      Kategoria: „Makulatura”

                                                                                   Wyróżnienie:  Marta Paprota

            Kategoria ogólna

            I miejsce Marek Merecik

            II miejsce: Karol Jodłowski

            III miejsce: Monika Mucha

             

                       

            Wszystkim serdecznie dziękujemy i  gratulujemy. Zapraszamy po wakacjach do udziału w kolejnej edycji.

                                                                                                                                                              

             

            Edyta Strugała

             Zofia Gaura

             

          • Strażacy w Murowanej!

          • Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.

            W celu podniesienia  wiedzy oraz umiejętności dzieci w zakresie bezpieczeństwa pożarowego 12.05.2015r. w naszej szkole gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnicy Murowanej. Strażacy rozmawiali z uczniami na temat pracy jaką wykonują, na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw. Zaprezentowali również wyposażenie samochodów strażackich. Duże wrażenie zrobił na uczniach wóz strażacki oraz akcesoria, które prezentowali strażacy. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania strażaków, również one zadawały pytania. Niektóre elementy wozu, takie jak: wąż, nożyce, gaśnica, hełm dzieci miały w swoich dłoniach. Wychowankom szczególnie spodobała się prezentacja węża strażackiego, który używany jest w akcjach pożarowych. Ponadto dzieci miały okazję wejść do wozu strażackiego, zobaczyć jak wygląda on w środku oraz usiąść na siedzeniu z przodu samochodu. Prezentacja dużej lampy strażackiej używanej w akcjach nocnych wzbudziło duże zainteresowanie. Strażacy również przypomnieli numer telefonu, na który należy zgłaszać pomoc.

        • Z ortografią na Ty w Górnej!
          • Z ortografią na Ty w Górnej!

          • 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbył się X Gminny Konkurs Ortograficzny pt.” Z ortografią na Ty”

                Celem konkursu było kształcenie umiejętności poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi, wdrażanie do systematycznej i konsekwentnej pracy nad rozwijaniem biegłości ortograficznej. W konkursie brali udział uczniowie klas II-III szkół podstawowych z terenu  naszej gminy, którzy zostali wyłonieni w szkolnych zmaganiach ortograficznych. Prace oceniała komisja w składzie:

            -Pani Dyrektor ZS w Lipnicy Murowanej mgr Danuta Szot

            -Pani mgr  Małgorzata Mendel

            -Pani mgr  Elżbieta Czauderna

            I miejsce zdobyła Dominik Hec- PSP Rajbrot

            II miejsce zdobył Mikołaj Jędrusiak- PSP Rajbrot oraz Milena Morydz- PSP Lipnica Górna          

            III miejsce zdobył  Mateusz Wrona- PSP Rajbrot oraz Jakub Fitrzyk- PSP Rajbrot,

            dalsze miejsca zajęli:

             Karol Strugała - PSP Lipnica Górna, Żaneta Włudyka- PSP Lipnica Górna, Wiktoria Białka- PSP Lipnica Górna.

               Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali dyplomy gratulacyjne za udział w finale oraz nagrody książkowe.

               Uczniom, którzy byli uczestnikami dotychczasowych edycji konkursu  gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu ortografii. Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursowych zmagań oraz zapraszamy na przyszły rok.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Facebook