Serdecznie zapraszamy do zakładki "Samorząd Uczniowski", która w ostatnim czasie została zaktualizowana.
No i zaczęło się…..
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w nietypowym miejscu - u stóp Płyty Pamięci Żołnierzy AK, wracając swą pamięcią, czcią i lekcją historii do przykrych wydarzeń sprzed 77 laty. Uczestnicy: dzieci i młodzież, nauczyciele, Dyrekcja, pani Kierownik oświaty, oraz przedstawiciele gminy: pan Wójt, pani Sekretarz oraz przedstawiciele Armii Krajowej na czele z panem Stanisławem Wieciechem oddali należny hołd tym, który walczyli o naszą Wolność. Przemówienia pana Wójta oraz świadka tragicznych wydarzeń 1939 roku, pana Wieciecha uświadomiły zebranym ofiarę uwięzionych i zesłanych do obozów koncentracyjnych żołnierzy AK. W przemówieniach pojawiały się napomnienia o poszanowaniu i radości z wolności, którą dziś mamy „za darmo”.
Następnie szkolny orszak z pocztami sztandarowymi skierował swe kroki do kościoła, gdzie jeszcze raz ks. Proboszcz celebrujący liturgię mszy św. wspominał tragiczne wydarzenia: atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. Homilia ks. Katechety oparta na analogii pracy polskiej drużyny piłkarskiej, jej potyczkach i sukcesach, a przede wszystkim roli zawodnika w drużynie do pracy ucznia w zespole szkolnym i klasowym, mobilizowała dzieci i młodzież do podjęcia walki w zdobywaniu wiedzy z zaciśniętymi pięściami:).
Kolejnym punktem programu były przemówienia pani Dyrektor oraz pana Wójta na sali gimnastycznej szkoły. Pan Wójt między innymi wyjaśniał i uspakajał zebranych obawiających się kolejnych nadchodzących reform w oświacie. podkreślając fakt, że każde dziecko żądne wiedzy posiądzie ją niezależnie od obowiązującego modelu funkcjonowania szkoły. Pogodny program artystyczny pani Agnieszki Pałki i Eweliny Osady wprowadził wypełnioną po brzegi (tu dołączyli rodzice) salę w ducha naszej placówki: radość i solidna praca, które się nie wykluczają ale wzajemnie uzupełnią. Wykonywania codziennych obowiązków z uśmiechem na ustach życzymy wszystkim, którzy z przerażeniem patrzą w dziesięciomiesięczną przyszłość! Będzie dobrze!
Wygraliśmy!!! Konkurs grantowy na 5000zł wygraliśmy!!! Dofinansowanie na nowatorskie lekcje matematyki wygraliśmy !!!
Organizatorem konkursu w ramach Programu „mPotęga” była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć . W kwietniu szkoła otrzymała informacje o konkursie, którą zainteresowali się nasi matematycy: D.Więcław, K.Ligęza i M.Wiśniowska. Pracy było nie mało. Trzeba było rozpocząć od dobrego pomysłu, który zaciekawiłby organizatorów i skłonił do przyznania dotacji. Pani K.Ligęza zaproponowała warsztaty terenowo - stacjonarne z pomiarów (odległości, areału itp.) oraz wykorzystania skali celem nanoszenia ich na plany, mapy oraz makietę. Pomysłowość pani D.Więcław sprawiała, że projekt rósł w oczach ale niestety maksymalna kwota dofinansowania w tym programie to 5000 zł, więc na nowo trzeba było korygować działania możliwe do przeprowadzenia.
I tak ostatecznie, w ramach Projektu „Lipnica liczbami murowana”, który adresowany jest do uczniów kl. V i VI SP uczestnicy będą dokonywać pomiarów za pomocą min taśmy mierniczej, szacować odległości na podstawie spostrzeżeń i na podstawie planów. Uczniowie doskonalić będą sprawność w zakresie posługiwania się pojęciami: prosta prostopadła/równoległa w odniesieniu do ulic i obiektów. Uczestnicy będą posługiwać się planem i mapą, pogłębiać rozumnie pojęcia skali, a także wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w procesie sporządzania własnych planów. W zakres umiejętności doskonalonych w ramach projektu wejdzie umiejętność obliczania obwodów i pól powierzchni, a także ćwiczenia w zakresie przeliczania jednostek. W odniesieniu do budynków tworzących zabudowania miejscowości uczniowie ćwiczyć będą rozpoznawanie i nazywanie brył geometrycznych. Zajęcia warsztatowe z zakresu stereometrii będą miały na celu utrwalenie zdobytej wiedzy oraz konstruowanie modeli budynków sfotografowanych przez uczniów. Stworzone modele posłużą do rekonstrukcji Lipnickiego rynku w formie makiety, która zostanie wsparta zdjęciami panoramicznymi autorstwa uczniów. Realizacja projektu obejmie organizację podchodów matematycznych, których uczestnicy posługiwać się będą stworzonymi w ramach projektu planami, a kolejne zadania będą sprawdzać wiedzę uczniów zdobytą i pogłębioną w trakcie realizacji projektu. W ramach projektu przeprowadzony zostanie wykład otwarty dla rodziców pt. Jak wspomóc dziecko z trudnościami matematycznymi.
Przed nami dużo pracy ale i dobrej zabawy. Liczymy na sukces, czyli autentyczne zainteresowanie uczniów trudnymi jak na ich wiek zagadnieniami matematycznymi i pomoc w ich zrozumieniu. To ważny skrawek matematyki nie tylko ze względu na dalszą edukację szkolną ale przede wszystkim na przydatność w życiu osobistym wychowanków. Cieszymy się, że pomysł został doceniony i wsparty przez Fundacje maksymalną kwotą dofinansowania.
K.Ligęza
Przypomnienie o podręcznikach na rok szkolny 2016/2017!
Przypominamy, że podręczniki w roku szkonym 2016/2017 kupują tylko szóstoklasiści Szkoły Podstawowej i trzecioklasiści Publicznego Gimnazjum!
Poniżej zamieszczamy komunikat Dyrektora ZS w tej sprawie.
"Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej informuje, że podręczniki:
- do klasy I – III edukacji wczesnoszkolnej,
- do klasy IV, V szkoły podstawowej
- do klasy I, II gimnazjum
będą zakupione ze środków dotacji celowej w 2016 r. na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe."
Pełna informacja dotycząca podręczników, z których uczniowie będą korzystać w roku szkolnym 2016/2017 znajduje się w poniższych linkach:
Pora na szkołę.....Jakie przybory dla pierwszoklasisty?
Rodzicom, których dzieci rozpoczynają naukę w klasie pierwszej Szkoły Podstawowej dedykujemy listę potrzebnych przyborów:
Zakończenie Roku Szkolnego!
W piątek 24.06.2016r. pożegnaliśmy kolejny rok szkolny.
O godz. 9.00 odbyła się uroczysta msza św. w kościele Sw. Andrzeja Ap. kończąca rok katechetyczny i szkolny.
Potem w paradnym orszaku za pocztami sztandarowymi przemaszerowaliśmy do naszej szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się tradycyjna akademia. Ceremonii powitania gości w osobach Pana Wójta Tomasza Gromali i Pani Anny Cempury- Kierownika ZOSiP dokonała Pani Dyrektor Danuta Szot. Podsumowała też największe osiągnięcia mijającego roku i wręczyła wraz z zaproszonymi gośćmi nagrody szcególnie wybijającym się uczniom. Osobny program artystyczny wykonali uczniowie klasy IIII gimnazjum, którzy w ten sposób pożegnali się z nauczycielami i pozostałymi uczniami gimnazjalnymi. Wreszcie w salach lekcyjnych uczniowie odebrali świadectwa, a potem... Nie da się opisać radości z powodu rozpoczęcia wakacji.
Redakcja strony życzy wszystkim miłych i ciekawych wakacji. Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji w Albumie!
Rezultaty Konkursu Ekologicznego
Relacja z przebiegu konkursu ekologicznego
Konkurs o tytuł najlepszego ekologa szkoły w roku szkolnym 2015/2016 zakończony. Każdy uczestnik zbiórki otrzymał punkty dodatnie do zachowania. Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej surowców wtórnych otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. W tym roku zebraliśmy 1360 kg makulatury, 286 kg zakrętek i 78 kg baterii. W poszczególnych kategoriach zostali wyróżnieni:
Kategoria „Makulatura”
I miejsce – Kotarba Bartłomiej kl. IV b PSP
II miejsce – Merecik Marek kl. V a PSP
III miejsce – Kaczor Alicja kl. III a PG
III miejsce – Kaczor Alicja kl. I a PG
Kategoria „Zakrętki”
I miejsce – Kotarba Bartłomiej kl. IV b PSP
II miejsce – Jodłowski Karol kl. V a PSP
III miejsce – Strugała Miłosz kl. II b PG
IV miejsce – Przybyłko Bartłomiej kl. I a PG
Kategoria „Baterie”
I miejsce – Jodłowski Karol kl. V a PSP
II miejsce – Smosna Karol kl. VI a PSP
III miejsce – Machał Monika kl. III a PG
IV miejsce – Wieciech Michał kl. III a
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorki: Strugała Edyta i Gaura Zofia
KONKURS ORTOGRAFICZNY
W Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej dnia 14 czerwca 2016 r. odbył się gminny konkurs ortograficzny ,,Z Ortografią na Ty” skierowany do uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej.
W konkursie wzięło udział 8 uczniów.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Bartłomiej Ważydrąg (Zespół Szkół w Rajbrocie)
II miejsce - Oskar Trojan (Zespół Szkół w Rajbrocie)
III miejsce - Jakub Fitrzyk oraz Oliwia Żołna (Zespół Szkół w Rajbrocie).
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i książki, a pozostali uczestnicy dyplomy pamiątkowe.
Książki na konkurs zostały ufundowane przez organizatorów konkursu.Organizatorzy:
Ewa Stachowicz
Jolanta Gos
Paintball w Niegowici!
Wrażenia z pobytu w Niegowici
W dniu 15.06.2016 uczniowie klas drugich gimnazjum udali się do Niegowici, pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły, obecnie św. Jana Pawła II. Po krótkim pobycie w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny wszyscy uczestnicy udali się na pole Paintball Sherwood. Po przebraniu się w odpowiedni strój, zapoznaniu z regulaminem i zasadami gry poszczególne zespoły przystąpiły do rywalizacji. Gotowi mentalnie i wyposażeni w załadowane kulkami markery przystąpili do gry: Deathmatch, czyli rozgrywki prowadzącej do wyeliminowania wszystkich członków drugiego obozu. To był początek dobrej zabawy, przełamanie barier i obawy przed „odstrzeleniem”. W tym starciu wygrała drużyna zielonych. W kolejnej potyczce „Obrona bazy” sukces odniosła drużyna białych. Odstrzeleni, oznaczeni kolorową farbą schodzili z placu boju ogromnie podekscytowani, gotowi do kolejnych wyzwań. Następne scenariusze rywalizacji były coraz trudniejsze, a zawodnicy coraz sprawniejsi, dający takie popisy, że patrzący „zrywali boki ze śmiechu”. Zdobywanie flagi przeciwnika, czy ochrona” Vipa” pokazały, w jaki sposób sprawność fizyczna wraz ze strategią może prowadzić do zwycięstwa. Zawody zakończyły się remisem. Wspaniale było obserwować wyczyny naszej młodzieży i obserwować jaką radość czerpią z tej formy rozrywki. Polecamy wszystkim taką formę zabawy, jeżeli chcą sobie dostarczyć trochę bezpiecznej adrenaliny. Zdjęcia z pobytu na polu Sherwood można zobaczyć w albumie fotograficznym. Zapraszamy do oglądania.
Obserwator
Niezwykłe listy do organizatorów sesji historycznej!
Informujemy, że w związku z organizowaną w naszej szkole sesją historyczną wpłynęło do organizatorów kilka bardzo ciekawych listów, w tym list od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, kapelana Pana Prezydenta ks. Zbigniewa Krasa i Wicestarosty Bocheńskiego Pana Józefa Mroczka. Poniżej umieszczamy linki do wymienionych listów:
List_od_Pani_Prezydentowej.pdf list_od_ks._Krasa.pdf list_od_wicestarosty(1).pdf
Sesja Historyczna w naszej szkole!
,,Ojczyzną moją jest dom,
Kochany dom rodzicielski’’
Dnia 13 czerwca odbyła się w naszej szkole Sesja Historyczna pod patronatem Wójta Gminy Tomasza Gromali z okazji 690- lecia lokacji miasta Lipnica zorganizowana przez Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej. Rozpoczęła się opowieścią pt. ,,Legenda o założeniu Lipnicy’’ pióra Józefa Piotrowskiego, którą imponująco wyrecytował uczeń Eryk Zięć. Następnie odbyło się uroczyste rozpoczęcie Sesji przez panią Dyrektor, która powitała zaproszonych gości i wszystkich zebranych. Pierwszą część uroczystości zakończył Wójt Gminy swoim przemówieniem, które otwierało sesję.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt. ,,Król Chłopów’’. W rolę głównego bohatera wcielił się uczeń Maciej Piotrowski, który doskonale odegrał rolę Kazimierza Wielkiego. Spektakl pokazał, że dobro wraca ze zdwojoną siłą, a następnie służy wszystkim. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Potem Hubert Polek, w zastępstwie za swojego dziadka Edwarda, odczytał słowa dokumentu o lokacji miasta Lipnica, opisał jego położenie oraz początki administracji. Następnie odbyło się bardzo ciekawe przemówienie Mistrza Cechowego, pana Bronisława Muchy, który przedstawił działalność cechów i tradycji związanych z ich funkcjonowaniem.
Z kolei wystąpił pan Czesław Anioł, człowiek silnie związany z Lipnicą, który jej historię i tradycje upamiętnia w formie artykułów i wierszy. Jego wystąpienie nosiło tytuł: ,,Wiara legend nad prawdy – legendy lipnickie’’. Było ono niezmiernie interesujące, odsłoniło tajemnice, uroki, magię i legendy naszego miasteczka.
Mieliśmy możność wysłuchać wystąpień gości: wizytatora Ryszarda Ostrowskiego i wicestarosty Józefa Mroczka, którzy przypomnieli o wartości i pięknie Lipnicy, po czym pan Julian Wieciech, pseudonim ,,Skrzat’’ poruszył temat Polski za czasów okupacji niemieckiej.
Słowa ,,Dezyderaty’’, czyli poematu napisanego przez M.Ehrmanna, zawierające wskazówki na temat dobrego życia, zostały odczytane przez uczennicę Katarzynę Wojciechowską i dały wiele do myślenia wszystkim zgromadzonym..
Aby uwiecznić rocznicę lokacji Lipnicy została stworzona Kapsuła Czasu (hermetycznie zamknięta tuleja stalowa), w której umieszczono przedmioty o dużej wartości sentymentalnej. Były to: pendrive zawierający fotografie z wydarzeń tego roku szkolnego, numer „Wiadomości Lipnickich”, tekst „Dezyderaty” oraz Instrukcja Obsługi Kapsuły Czasu.
Kapsuła Czasu jest próbą upamiętnienia pokolenia Lipniczan z roku 2016. Wpisuje się niekończącą się tęsknotę człowieka do zaznaczenia swojej obecności w sztafecie pokoleń i zrealizować w ten sposób słowa Horacego: ,,Non omnis moriar’’ – „Nie cały umrę”. Instrukcja domaga się, aby została otwarta dopiero po 10 latach, kiedy Lipnica będzie się cieszyć okrągłą rocznicą 700-lecia istnienia. Zawiera też krótką apostrofę do osoby, która tego dokona:
„Kimkolwiek będziesz Przyszły Nieznajomy
Kapsułę Czasu otworzysz zdumiony
Wiedz, że żył tutaj- na Lipnickiej ziemi
Lud dzielny, mądry, świadomy korzeni.”Uczennica Angelika Heród dokonała wprowadzenia w tematykę konkursu pt: „Makieta Lipnicy”. Prace finalistów można było zobaczyć na wystawie w szkole. Zwycięzcami zostali: Olaf Plewa, Dominika Bukowiec i Dominika Polek. Dyrektor Domu Kultury w Lipnicy Murowanej pani Agnieszka Żołna- Zdunek ogłaszając wyniki podkreśliła, że poziom prac był bardzo wysoki.
W ramach rocznicy w jesieni odbędą się Gry Uliczne dla klas szkoły podstawowej.Po zakończeniu uroczystej akademii zaproszeni goście wraz z uczniami i orszakiem królewskim udali się na dalszą część uroczystości na lipnicki rynek. Prowadzący całą akademię Miłosz Strugała poprosił Panią Dyrektor, Pana Wójta o odsłonięcie miecza, który wykuł Pan Michał Wojciechowski, miłośnik militariów i historii oręża. Znalazł on miejsce na postumencie wykonanym przez Pana Marka Szota. Odbyło się też wmurowanie Kapsuły Czasu ofiarowanej przez Krzysztofa Matląga.
Ostatnim punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem założyciela Lipnicy-Władysława Łokietka przez delegacje ze szkoły w Lipnicy i Rajbrocie oraz Gminy Lipnica Murowana. Goście zostali zaproszeni na poczęstunek do szkoły, w czasie którego można było wymienić się opiniami na temat uroczystości. W sali wystawowej jeszcze długo można było podziwiać zgromadzone eksponaty cechowe (pieczęcie, „cychy”, oryginały dokumentów królewskich, skrzynie). Zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od Mistrzów Cechowych: Stanisława Kowalczyka, Józefa Tobiasza, Józefa Klimka oraz Antoniego Polka.
Sesja Historyczna miała na celu uświadomić wszystkim zebranym, jak ważna jest w naszym życiu Nasza Mała Ojczyzna- Lipnica. Dorośli i młodzi lipniczanie udowodnili po raz kolejny, że ziemia na której żyją jest im droższa ponad wszystko. Całe przedsięwzięcie sfilmowała telewizja TVP Kraków.
Warto dodać, że głównymi reżyserami i opiekunami młodzieży były nauczycielki naszego Zespołu Szkół: panie: Edyta Bazarnik i Agnieszka Pałka.Relacja: Anita Kopeć, Agnieszka Kopeć, Katarzyna Wojciechowska i Angelika Heród.
Zapraszamy też do Albumu fotograficznego na fotorelację z sesji.
GŁOSUJEMY NA NASZĄ SZKOŁĘ W KONKURSIE "KOLOROWE BOISKA......"
UWAGA RODZICE, UCZNIOWIE I SYMPATYCY NASZEJ SZKOŁY!!!
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W KOKURSIE „KOLOROWE BOISKA….czyli Szkolna Pierwsza Liga”.
Rozpoczęło się już głosowanie na najlepszy film promujący szkołę. Nakręcony został film promujący szkołę w Lipnicy Górnej. Główną nagrodą jest pełnowymiarowe i w pełni wyposażone boisko na terenie tej szkoły.
Każdy może wziąć udział w głosowaniu oddać swój głos (oczywiście na naszą szkołę- Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej). Każdego dnia można oddać tylko jeden głos z jednej poczty elektronicznej. Jeżeli chcesz, aby nasza szkoła wygrała pamiętaj:
- Głosuj codziennie tylko raz z jednego adresu e-mail od 1 do 17 czerwca;
- Przekaż informacje o konkursie znajomym.
Głosować można z naszej szkolnej strony zslipnica.edupage.org klikając w link;
http://koloroweboiska.pl//glosuj/114 i oddając swój głos.
Wszystkie szczegóły oraz regulamin na stronie http://koloroweboiska.pl/
Głosujmy wszyscy - im więcej oddanych głosów, tym większa szansa na boisko dla naszej szkoły!
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Już po raz drugi w ramach kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM oraz w związku z 690. rocznicą lokacji miasta Lipnica, w szkole filialnej w Lipnicy Górnej odbyło się spotkanie uczniów klas II i I b z paniami: Faustyną Wieciech i Krystyną Twardosz, które opowiedziały o swojej twórczości dotyczącej Lipnicy. Zaprezentowały również swoje wiersze. Uczniowie byli pod wrażeniem bogatej twórczości obu zaproszonych gości. Podsumowaniem spotkania była recytacja wierszy autorstwa obu pań w wykonaniu uczennic klas drugich oraz przygotowanie prac plastycznych „Lipnica w oczach dziecka” przez wszystkich uczniów. Dzieła te obecnie można podziwiać na gazetkach ściennych w naszej szkole.
Zapraszamy również do Albumu fotograficznego!
Gdzie żeśmy nie byli, cośmy nie widzieli….
W czwartek 9 czerwca, klasy IVa, Va i Vb wraz z paniami: Katarzyną Ligęzą, Edytą Strugałą, Dorotą Więcław oraz Iwoną Imiołek wyruszyły na wycieczkę „Ojców-Ogrodzieniec”. Jak wspomina p. K.Ligęza - w zamierzeniu miała to być wycieczka o skromnym programie: ruiny zamku w Ojcowie i Ogrodzieńcu. Kiedy p. Ligęza zaproponowała wzbogacenie wycieczki o część rekreacyjną w Parku Rozrywki Ogrodzieniec, a p. Strugała zastrzegła sobie w programie Jaskinię, Bramę Krakowską i Pieskową Skałę, plan wycieczki nadymał się jak balon. W rezultacie, gdy swoje pięć groszy dorzucił jeszcze przewodnik p. W. Pałka z biura podróży Żagiel, które wspomagało organizację, wycieczka przerodziła się w prawdziwą skarbnicę nauki i zabawy. Wyprawa rozpoczęła się w Jerzmanowicach, w Jaskini Nietoperzowej, otoczonej pięknym ogrodem skał i kamieni oraz opisującymi ich tablicami wraz z kompleksem grilowym. Brak turystycznego natłoku, przestronność jaskini, piękno występujących tam stalaktytów i stalagmitów, a także barwne opowieści przewodnika p. Ferdka, wprowadziły uczestników w szczere zdumienie. Nieco dalej, pod Ojcowem - relacjonuje dalej uczestnik wycieczki - rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę Doliną Prądnika, zatrzymując się przy Źródle Miłości i uroczyście przechodząc przez Bramę Krakowską. Wreszcie dotarliśmy do ruin zamku w Ojcowie. Stamtąd przemaszerowaliśmy do uroczego miejsca - Kaplicy na wodzie. Następnie przejechaliśmy do Pieskowej Skały, gdzie poza Maczugą Herkulesa podziwialiśmy pięknie odrestaurowany Zamek i przylegający do niego ogród. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Ogrodzieńca. Ruiny Zamku wprawiły nas w osłupienie. Uczeń kl. IVa, już na wstępie zadeklarował że,… "tam zostaje…" . Niedziwne - potężne wielopiętrowe ruiny robiły wrażenie, a ciekawa trasa turystyczna przypominająca chwilami labirynt wypierała nadchodzące zmęczenie. A atrakcje w Parku Ogrodzieniec dopiero były przed nami. Rozpoczęliśmy od długo oczekiwanego zjazdu na torze saneczkowym. Prawdziwym jednak hitem okazał się być Park Doświadczeń Fizycznych, w którym trudno się było oderwać od 35 urządzeń wyjaśniających podstawowe prawa fizyki. Najdłuższa kolejka ustawiła się do symulatora lotów kosmicznych oraz symulatora dachowania. Zamieszczone w albumie fotki dają namiastkę wyobrażenia o przeżyciach uczestników, którzy ani myśleli o powrocie do domu. Na koniec został Park Miniatur, w którym można było zobaczyć w skali 1:25 Szlak Orlich Gniazd rozciągający się od Krakowa aż po Częstochowę, oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę, trebusz, wykonane w skali 1:1. Całość niezwykle efektowna dzięki nieprawdopodobnej precyzji odwzorowania.
Do Lipnicy wróciliśmy zmęczeni ale pełni bogatych przeżyć intelektualnych i emocjonalnych.
K.Ligęza
Zielona Szkoła w Ustroniu Morskim!
W godzinach wieczornych dnia 05.06.16r. uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej z opiekunami wyjeżdżają na spotkanie z polskim morzem w Ustroniu Morskim. W czasie pobytu planowane są wycieczki do: Łeby, Kołobrzegu. Po powrocie do Lipnicy Murowanej podzielimy się wrażeniami.
Strażacy na Górnej!
W dniu 31 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbyło się spotkanie dzieci ze strażakami OSP z Lipnicy Murowanej.
Uczniowie klas I-III dowiedzieli się jak wygląda mundur strażacki oraz na czym polega praca strażaka. Podczas spotkania dzieci uświadomiły sobie, iż strażacy pomagają ludziom nie tylko w czasie pożarów, ale również podczas powodzi, wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa, usuwają gniazda szerszeni i os.
Strażacy przypomnieli uczniom, jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku lub pożaru. Uczniowie wykazali się znajomością numerów alarmowych. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, strażacy omówili zasady zachowywania się nad wodą oraz w gospodarstwach domowych. Zaprezentowano również sprzęt służący strażakom do ratowania życia oraz dobytku ludzkiego.
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z tego wydarzenia w Albumie fotograficznym!
Dzień Matki w Górnej!
W PSP w Lipnicy Górnej po raz kolejny obchodzono bardzo uroczyście Dzień Matki. Uroczysta akademia zgromadziła wszystkie Mamy, wśród zaproszonych gości znalazł się Pan wójt Tomasz Gromala a w roli gospodarza wystąpiła Pani dyrektor Danuta Szot. Przed zebranymi wystąpili uczniowie klas trzecich przygotowani przez głównych organizatorów: Panią Grażynę Gorczycę i Iwonę Wnęk.
Przyłączamy się do wszystkich życzeń wygłoszonych pod adresem naszych kochanych Mam!
Już teraz prezentujemy fotografie z tego wydarzenia w Albumie.
Sukces grupy teatralnej w Łąkcie!
„Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą”
Dnia 19 maja odbył się w szkole im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej II Międzygminny Przegląd Gimnazjalny Grup Teatralnych. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Jan Paruch, nauczyciel Zespołu Szkół w Łąkcie. Grupy teatralne oceniało jury w postaci profesjonalnych aktorów teatrów krakowskich. W konkursie wzięły udział szkoły z Bochni, Lipnicy Murowanej, Żegociny, Kamionnej, Rajbrotu i gospodarzy, czyli Łąkty Górnej. Po przywitaniu przez panią dyrektor mgr Halinę Pączek, szkoły prezentowały się w następującej kolejności : Łąkta, Bochnia, Kamionna, Rajbrot, Lipnica, Żegocina. Tematem przewodnim była profilaktyka. Nasz grupa teatralna zaprezentowała się w inscenizacji pt. „ Mały książę. Ratunku moja Róża umiera! ‘’ i tym wystąpieniem zajęła II miejsce razem z Żegociną. Po ogłoszeniu wyników odbyły się warsztaty, na których jury omawiało każdy występ, mówiło co wypadło dobrze, a co trzeba jeszcze poprawić.
Na podium zwycięzców znaleźli się: I miejsce: Bochnia, II miejsce: Lipnica i Żegocina, III miejsce: Kamionna.W naszym przedstawieniu udział wzięli: Wojciech Stachoń, Miłosz Strugała, , Kacper Pałka, Angelika Heród, Anita Kopeć, Wojciech Goryl, Katarzyna Wojciechowska, Agnieszka Kopeć, Mateusz Tobiasz, Maciej Piotrowski, Julia Bazarnik, Dominika Postawa i Kacper Żołna, Wiktor Matlęga (nagłośnienie).
Do występu uczniów przygotowały: Pani Agnieszka Pałka i Pani Edyta Bazarnik.
Cieszymy się z tego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu się naszej grupy teatralnej!Relacja: Angelika Heród IIB
10 szkół, zacięta rywalizacja!
17 maja mury naszej szkoły gościły uczniów i nauczycieli aż 10 okolicznych gimnazjów. Przybyli do nas reprezentanci szkół z Rajbrotu, Nowego Wiśnicza, Starego Wiśnicza, Gnojnika, Uszwi, Żegociny, Królówki, Kamionnej, Trzciany i oczywiście Lipnicy Murowanej. W tym dniu odbyła się piąta edycja Międzygminnego Konkursu Matematycznego w języku angielskim „Maths is cool”.
Celem konkursu "Maths is cool" jest nie tylko poszerzanie wiedzy matematycznej i zdobywanie nowych umiejętności, ale przede wszystkim integracja międzyprzedmiotowa, poszerzanie słownictwa angielskiego o terminy matematyczne. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. Każdą szkołę może reprezentować maksymalnie 4 uczestników, którzy biorą w nim udział indywidualnie. Konkurs przebiega w dwóch etapach: pierwszy obejmuje zadania o charakterze otwartym, a drugi zamkniętym. Wszystkie zadania zredagowane są w języku angielskim.
Pomysłodawcą i realizatorem konkursu jest pani Katarzyna Ligęza. To ona jest corocznie zarówno autorem zadań jak i schematu oceniania w obu częściach konkursu. Drugą ważną osobą tego konkursu jest pani Iwona Imiołek, która dokonuje tłumaczeń wszystkich zadań konkursu na język angielski i wspomaga jego organizację.
W piątej edycji konkursu uczniowie mieli niełatwy orzech do zgryzienia. Zmierzyli się z 8 zadaniami testu zadań otwartych, w którym znakomita znajomość języka angielskiego była przepustką do rozpoczęcia pracy nad problemami matematycznymi. Członkowie komisji konkursowej, w skład której wchodzili nauczyciele przybyli wraz z uczestnikami konkursu, byli pod wrażeniem rzetelnej pracy uczniów. Pięknie rozpisane rozumowania świadczyły nie tylko o wysokiej znajomości języka, ale również o dużym potencjale matematycznym. Za tę część uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 21 punktów.
W drugiej części uczniowie rozwiązywali 17 zadań o charakterze zamkniętym, nanosząc rozwiązania na kartę odpowiedzi. Zadania te, choć nadal sformułowane w języku angielskim dawały szansę tym uczniom, dla których umiejętności matematyczne przeważają nad językowymi. Polecenia wsparte były bowiem rysunkami pomocniczymi, co ułatwiało ich zrozumienie. W tej części uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 17 punktów.
Najwyższe ilości punktów zdobytych łącznie w obu częściach konkursu dały 3 lokaty: I m-ce zajął uczeń z PG w Królówce (z wynikiem 34 pkt. na 38 pkt. możliwych do zdobycia), II m- ce uczeń PG w Starym Wiśniczu a III m-ce uczeń z PG w Gnojniku.
Nagrodą główną był kalkulator naukowy Casio, a dla wszystkich laureatów znalazłysię cenne publikacje zarówno z matematyki (sponsorowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe) jak i języka angielskiego (sponsorowane przez Wydawnictwo Oxford University Press) oraz liczne gadżety w postaci notatników, materiałów piśmienniczych itp.
Nagrody wraz z dyplomami wręczyła pani Kierownik Oświaty Anna Cempura oraz pani Dyrektor Danuta Szot, gratulując serdecznie zwycięzcom i ich opiekunom dydaktycznym.
Liczymy na to, że tak olbrzymie zainteresowanie ościennych szkół konkursem przyniesie równie owocne spotkanie uczestników i ich opiekunów w roku następnym!
Zapraszamy do obejrzenia relacji w Albumie fotograficznym.
Katarzyna Ligęza
„ Puchar Wójta” w naszych rękach!!!
6. maja odbył się XXXVIII Bieg o Puchar Wójta Gminy Lipnica Murowana. W zawodach wzięło udział 270 uczniów z terenu naszej gminy. Imprezę otworzył pan Honoriusz Piech, pomysłodawca, wieloletni organizator tego biegu. Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych, osobno dla dziewcząt i chłopców. Tradycyjnie sześciu pierwszych zawodników z każdego biegu otrzymało pamiątkowy dyplom oraz nagrodę, dodatkowo trzech pierwszych biegaczy zostało uhonorowanych medalem. W tym roku możemy pochwalić się licznymi indywidualnymi sukcesami. We wszystkich kategoriach zdobyliśmy indywidualnie aż 16 medali.
Wyniki klasyfikacji indywidualnej:
kl.III dziewczęta:
1. Natalia Brydniak
2. Joanna Jarosz
3. Wiktoria Przybyłko
4. Ewa Cudejko R
5. Lena Krzyszkowska
6. Faustyna Wnękkl.III chłopcy:
1. Szymon Leszczyński
2. Michał Gaża
3. Dawid Lasota
4. Dawid Chochliński
5. Szymon Fielek
6. Piotr Gromalakl.IIII-V dziewczęta:
1. Paulina Leszczyńska
2. Iwona Cudejko R
3. Anna Topolska
4. Weronika Wrzyszcz R
5. Oliwia Rysak
6. Zuzanna Sikorakl.IIII-V chłopcy:
1. Piotr Leszczyński
2. Bartłomiej Jarząbski R
3. Jakub Piech
4. Paweł Cempura
5. Grzegorz Kanownik R
6. Kamil Fitrzyk Rkl.V-VI dziewczęta:
. Klaudia Jonik R
2. Aleksandra Bakalarz
3. Emilia Krzywda
4. Kinga Kożuchowicz
5. Marzena Budek
6. Wiktoria Paprotakl.V-VI chłopcy:
1. Kacper Chochliński
2. Maksymilian Ptak R
3. Jakub Klimek
4. Dominik Skórka
5. Dominik Cudejko R
6. Rafał Strugałakl.I-III PG dziewczęta:
1. Karolina Majka R
2. Agnieszka Kopeć
3. Andżelika Hełmecka R
4. Katarzyna Wojciechowska
5. Anita Kopeć
6. Katarzyna Żołnakl.I-III PG chłopcy:
1. Jan Stokłosa R
2. Dominik Wrzyszcz R
3. Marek Bagiński
4. Mateusz Urbański
5. Piotr Jonik R
6. Patryk WójtowiczWszyscy uczniowie walczyli również o punkty w klasyfikacji drużynowej. Z każdego biegu piętnastu pierwszych zawodników zdobywało punkty dla swojej szkoły, w zależności od zajmowanego miejsca. Klasyfikację drużynową, z wynikiem 235:115, wygrał Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej. Pani Danuta Szot wraz z dwoma przedstawicielami uczniów odebrała puchar z rąk Wójta Tomasza Gromali.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy w tym roku dzielnie walczyli na wyznaczonych trasach i już zapraszamy na kolejny, już XXXIX bieg w przyszłym roku.
Relacja:Katarzyna Gromala
Organizacja: Katarzyna Gromala i Renata Polek
Zapraszamy też do obejrzenia relacji fotograficznych w Albumie!
Witaj Maj, Trzeci Maj!
W dniu dzisiejszym odbyła się akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego Zespołu Szkół. Na początku odbyła się uroczysta część oficjalna z wystąpieniami pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu państwowego z towarzyszeniem naszych młodych muzyków. Następnie obejrzeliśmy część artystyczną, na którą złożyły się recytacje wierszy patriotycznych i narracji historycznej, która przybliżała okoliczności powstania najstarszej w Europie ustawy zasadniczej. Wysłuchaliśmy też szeregu pieśni inspirowanych majową rocznicą. Uczniowie klas czwartych wykonali dostojny taniec narodowy zwany "chodzonym", czyli polonezem. Na koniec Pani Dyrektor podsumowała wydarzenie, podziękowała wykonawcom i ich opiekunom za pieknie wykonany program. W akademii wystąpili uczniowie połączonego zespołu teatralnego przebrani w stroje z epoki. Całość akademii przygotowały Panie: Edyta Bazarnik, Agnieszka Pałka i Katarzyna Bazarnik (scenografia), które wspierali wychowawcy klas czwartych: Katarzyna Ligęza i Renata Polek (polonez). Multimedia obsługiwali jak zwykle Wiktor Matlęga i Adam Wnęk.
Relacja (tekst i foto w Albumie fotograficznym): Bogdan Struzik
Spotkanie z numizmatykiem i bibliofilem w Murowanej i Górnej
Kolejna odsłona bibliotecznych akcji "Książki naszych marzeń" i "Biblioteka przyjazna uczniowi" polegała na spotkaniach uczniów klas I-III PSP w Lipnicy Górnej i uczniów klas I-VI PSP w Lipnicy Murowanej (na osobnej prelekcji) z numizmatykiem i bibliofilem w jednej osobie- Panem Grzegorzem Kulikowskim z Chrzanowa. Nasz gość zapoznał dzieci i młodzież z uprawianą od ponad 30 lat pasją kolekcjonerską- numizmatyką, opowiedział historię pieniądza od starożytności do dnia dzisiejszego, pokazał ciekawe numizmaty z własnej kolekcji oraz te, które przynieśli na spotkanie uczniowie. Już wszyscy wiedzą jak wygląda awers i rewers monety, jak zdobywać, przechowywać i rozpoznawać z pomocą katalogu swoje eksponaty. Wielu słuchaczy zapewniło, że rozpocznie zbieranie starych monet i banknotów. Pan Kulikowski podkreślał wielokrotnie, że ich wartość polega nie tylko na nominale pieniężnym, ale przede wszystkim na wartości kulturowej i poznawczej. Przedstawił wielkie osiągnięcia Polaków w dziedzinie rytownictwa - grafiki użytkowej stosowanej do ozdabiania monet, banknotów i znaczków.
Drugą część swojego wystąpienia poświęcił Pan Grzegorz na przedstawienie wielkich korzyści płynących z czytania książek. Opisał swoje doświadczenia w tym zakresie i w ożywionej pogadance z ucznami udowodnił jak dobry zwyczaj czytania zabija nudę i pozwala oświecić umysł każdego z nas.
Relacjonował: Bogdan Struzik W Albumie fotograficznym relacja foto z obydwu imprez.
„Brazylia od dziś bliżej nas”
W piątek 22 kwietnia gościliśmy szkole przedstawiciela grupy „Trzask”, który zabrał nas w niezwykłą podróż do Brazylii. Przepiękne zdjęcia oraz ciekawy sposób prezentacji rozbudziły w uczniach pasję podróżowania.
Wirtualnie przelecieliśmy nad najpiękniejszym i największym wodospadem Iguazu, który leży na granicy Brazylii i Argentyny.
Byliśmy pod pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, który liczy 38 metrów wysokości. Mogliśmy z bliska zobaczyć kajmany i ostronosy, podziwiać kolorowe papugi ary. Próbowaliśmy zagrać na wyjątkowym instrumencie o nazwie berimbau, który można zobaczyć i zakupić tylko w Salvadorze.
Odwiedziliśmy stolicę Brazylii oraz inne największe miasta Ameryki Południowej.
Na zakończenie poznaliśmy tajemnice najlepszej na świecie brazylijskiej kawy w Academia Cafe oraz odwiedziliśmy stadion narodowy Maracana w Rio de Janeiro.
Przykro było rozstawać się z cudownymi widokami, ale mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się ponownie, aby podziwiać inne ciekawe miejsce Ameryki Południowej - Nizinę Amazonki.Relacja ze spotkania: Edyta Strugała
Relacja foto w Albumie!
Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej
W dniu 22 kwietnia 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej przygotowali program artystyczny pod hasłem „ Czysty las i woda zdrowia doda”. Temat bardzo aktualny i ważny dla każdego mieszkańca Ziemi. Musimy dbać o czystość wód, kiedy z roku na rok obniża się poziom wód gruntowych, a ludzie zużywają jej coraz więcej i nadal zanieczyszczają ją niewłaściwym gospodarowaniem. Wzrasta na świecie ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a lasy równikowe są nadmiernie wycinane, więc maleje ilość wytwarzanego tlenu. W programie ukazano ważne kwestie dotyczące niewłaściwej gospodarki człowieka względem żywicielki Ziemi, co w przyszłości, jeżeli człowiek nie przestanie nadmiernie wykorzystywać jej zasobów grozi tym, że przyszłe pokolenia nie będą się cieszyć pięknymi krajobrazami, bogactwem roślin i zwierząt. Obraz dzisiejszej Ziemi dobrze oddaje treść wiersza „Oskarżają nas drzewa i ptaki, oskarżają nas zioła i pszczoły, rozdzierana ziemia i niebo, zatrute rzeki i skażone powietrze…” Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Zbyt często jest to następstwem nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie zaczynają zagrażać samemu człowiekowi. Kochajmy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi. Pragniemy "aby ten pejzaż Ziemi odwiecznej zdobiony polem, morzem, lasami, poczuł się już na zawsze bezpieczny, pragniemy przecież tego my sami."
Takim optymistycznym życzeniem obdarujmy się nawzajem i weźmy go sobie do serca. Dziękujemy uczniom PSP i młodzieży gimnazjalnej za piękną recytację, wspaniały śpiew i mądre słowa skierowane do nas wszystkich. Podejmowane przez poszczególne osoby działania ekologiczne świadczą o tym, że nie każdemu jest obojętny los naszej planety, więc można patrzeć optymistycznie w przyszłość .
Dziękujemy!
Przygotowanie imprezy, scenografia: Zofia Gaura i Edyta Strugała.
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w Albumie!
GIMNAZJALIŚCI MISTRZAMI POWIATU BOCHEŃSKIEGO!
W poniedziałek 11 kwietnia nad zalewem w Łapanowie odbyły się powiatowe sztafetowe biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowała sztafeta chłopców w składzie: Mirosław Klimas , Patryk Wójtowicz, Adrian Kowalczyk, Miłosz Strugała, Szymon Kulas, Miłosz Krakowski, Robert Trojan, Damian Skórka, Mateusz Urbański, Marek Bagiński.
Biegacze dostarczyli nam wielu emocji. Po pierwszej zmianie Mirek przyprowadził naszą sztafetę na trzecim miejscu, przez kolejne zmiany plasowaliśmy się na trzeciej i czwartej pozycji, cały czas blisko czołówki. Później nasza sztafeta zaczęła się rozpędzać i na ostatniej zmianie Marek umiejętnie rozłożył siły na trasie i zakończył bieg na pierwszym miejscu. Zawodnicy z rąk z-cy dyrektora MOSiRu otrzymali pamiątkowy dyplom oraz puchar.
Klasyfikacja końcowa
1. Lipnica Murowana
2. Trzciana
3. Łapanów
Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy i czekamy na kolejne emocje i sukcesy sportowe!!!
Więcej zdjęć z biegów na stronie http://mosir.bochnia.pl/
Relacja: Katarzyna Gromala
Brawo Eryku!
Miło nam donieść, że uczeń klasy IV a Eryk Zięć wystąpił w Konkursie Recytatorskim i Krasomówczym w naszym lipnickim przedszkolu jako gwiazda i zaprezentował „Legendę o założeniu Lipnicy” pióra
P. Józefa Piotrowskiego. Znakomita dykcja, nienaganna emisja głosu, żywa gestykulacja i mimika twarzy sprawiają, że Eryka chce się oglądać i słuchać. Może to przyszły Eugeniusz Bodo? Komisja sędziowska, zaproszeni goście, uczestnicy konkursu nagrodzili naszego aktora gromkimi brawami a on sam otrzymał z rąk p. dyrektor przedszkola pamiątkowe upominki. Gratulacje należą się też p. Agnieszce Pałce za przygotowanie Eryka do występu.Relacja foto i tekst: Bogdan Struzik
Sportowcy na START!
Sukces drużyny chłopców PSP Lipnica Murowana
W piątek, 1 kwietnia 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie odbyły się Zawody Powiatowe w Mini Siatkówce Chłopców, rozgrywane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Do zawodów zgłosiły się drużyny zakwalifikowane po zawodach gminnych i miejskich:
- PSP Bogucice
- PSP Rzezawa
- PSP Lipnica Murowana
- PSP Nr 7 Bochnia
- PSP Łapanów
Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym" a zwycięstwo w tych zawodach było równoznaczne z awansem do kolejnego etapu rozgrywek - Zawodów Rejonowych w Krzeszowicach.
Najlepszą drużyną okazali się chłopcy PSP w Rzezawie a na miejscu II uplasowała się drużyna z Lipnicy Murowanej a miejsce III zajęli chłopcy z Łapanowa
Poniżej podajemy ich szczegółowe wyniki:
Lp.
SZKOŁA
WYNIK
1
PSP Bogucice – PSP Rzezawa
1 : 2
14:20 ; 21:19 ; 10:15
2
PSP Nr 7 Bochnia – PSP Lipnica Murowana
2 : 0
20:14 ; 20:8
3
PSP Łapanów – PSP Rzezawa
1 : 2
11:20 ; 20:8 ; 13:15
4
PSP Lipnica Murowana – PSP Bogucice
2 : 1
20:10 ; 5:20 ; 15:10
5
PSP Łapanów – PSP Nr 7 Bochnia
2 : 0
20:11 ; 20:11
6
PSP Rzezawa – PSP Lipnica Murowana
2 : 0
20:12 ; 20:7
7
PSP Bogucice – PSP Łapanów
0 : 2
14:20 ; 10:21
8
PSP Rzezawa – PSP Nr 7 Bochnia
2 : 0
20:9 ; 20:16
9
PSP Lipnica Murowana – PSP Łapanów
2 : 1
20:17 ; 12:20 ; 15:10
10
PSP Nr 7 Bochnia – PSP Bogucice
1 : 2
20:17 ; 14:20 ; 9:15
TABELA KOŃCOWA
SZKOŁA
PUNKTY
SUMA punktów
MIEJSCE
PSP Rzezawa
2
2
2
2
8
I
awans
PSP Lipnica Murowana
1
2
1
2
6
II
PSP Łapanów
1
2
2
1
6
III
PSP Bogucice
1
1
1
2
5
IV
PSP Nr 7 Bochnia
1
1
1
1
4
V
Na zakończenie zawodów zdobywcy miejsc I - III otrzymali pamiątkowe puchary oraz dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bochni.
Szkołę reprezentowali: B. Bereta, J. Klimek, Ł. Serafin, G. Stachoń, Sz. Chmura, K, Chochliński, P. Fielek, M. Oleksy, K. Plesiński, D. Skórka
Uczniów przygotowywały do zawodów p. Renata Polek i p. Katarzyna Gromala
Dzień Patrona w Gimnazjum!
Dnia 4.04 2016r. w Publicznym Gimnazjum w Lipnicy Murowanej obchodzono XVII rocznicę śmierci patrona szkoły- ks. Stanisława Wiśniowskiego i XV rocznicę nadania jego imienia placówce.
Jubileusz rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył nasz lipnicki proboszcz. Po wyjściu z kościoła św. Andrzeja Ap. uformowano pochód i pod przewodnictwem pocztu sztandarowego wszyscy przemaszerowali do budynku szkolnego. Gospodarz imprezy Pani Dyrektor Danuta Szot mogła powitać zgromadzoną licznie publikę z władzami gminy w osobach Pana Wójta Tomasza Gromali, Pana Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Włodarczyka i Kierownika ZOSiP Pani Anny Cempury na czele. Słowa powitania padły też w kierunku założyciela i pierwszego dyrektora gimnazjum Pani Jolanty Małeckiej oraz ks. Mariusza Jachymczaka.
Hasłem przewodnim tegorocznej uroczystości były słowa: „Ksiądz Wiśniowski- Nasz Patron-Wielki Kapłan”. Program artystyczny w dużej mierze oparty był na tekstach ks.. Romana Indrzejczyka, kapelana prezydenckiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pozostawił po sobie kilka tomików wierszy o kapłaństwie, powołaniu i roli kapłana w prowadzeniu ludzi do świętości. Aktorami byli tradycyjnie już uczniowie klas I gimnazjum, gdyż to oni przygotowując kwietniowe święto poznają bliżej życie i dorobek swojego patrona.
Po części artystycznej uczniowie poprosili zaproszonych gości o zabranie głosu na temat patrona i jubileuszu. Pan Wójt zwrócił szczególną uwagę na rolę i znaczenie lipnickiego gimnazjum w kształtowaniu postaw całego pokolenia mieszkańców Lipnicy, ze szczególną rolą ówczesnego proboszcza a obecnie patrona szkoły. Pani Jolanta Małecka opisała niezwykły przebieg wyboru ks. Wiśniowskiego na patrona i przypomniała motto umieszczone na sztandarze: ”Miłość, Nauka, Cnota”, które wyznaczało główne kierunki pracy kierowanej przez nią szkoły. Ksiądz Proboszcz Jachymczak podkreślił, jak wysoką poprzeczkę ustawił swoim następcom ks. Wiśniowski swoją wieloletnią działalnością duszpasterską i przyznał, że kiedy był kandydatem do stanu kapłańskiego w seminarium tarnowskim, to zawsze zazdrościł kolegom-lipniczanom ich proboszcza ze względu na jego niemal ojcowską opiekę nad nimi.Wydarzenia Dnia Patrona w Publicznym Gimnazjum wywołały wiele wzruszeń u tych, którzy je tworzyli a obecnie kontynuują jego historię. Pozostaną na długo w pamięci uczestników i miejmy nadzieję, że wpłyną na dobre postawy uczniów.
Relacja: Bożena Piasecka i Bogdan Struzik
Zapraszamy do Albumu fotograficznego!
Sprawdzian Szóstoklasisty już we wtorek !!!
Przypominamy, że Sprawdzian po klasie 6, odbędzie się już we wtorek tj, 5 kwietnia 2016 r. Odbywać się będzie w dwóch etapach:
część 1. – język polski i matematyka – godz. 9:00 - czas trwania 80 min
część 2. – język obcy nowożytny – godz. 11:45 - czas trwania 45 min.Przystąpienie do Sprawdzianu jest obowiązkowe i jest jednym z warunków ukończenia Szkoły Podstawowej.
Szóstoklasistom życzymy "połamania piór" :)
Niech Święta Wielkanocy
Będą pełne nadziei i wiary,
Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
wiosenne kwiaty radości, miłości,spokoju i szczęścia.Ciepłych, pełnych nadziei
Świąt Zmartwychwstania życzą wszystkim członkom społeczności i sympatykomDyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej
Radosnego Alleluja!
Konkurs Recytatorski na Pierwszy Dzień Wiosny w Górnej
21 marca 2016r. w szkole w Lipnicy Górnej odbył się szkolny konkurs recytatorski. W tym roku uczniowie recytowali wiersze o tematyce wiosennej. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z klas I-III. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury w składzie:
Pani dyrektor Danuta Szot
Pani Elżbieta Czauderna
Pan Bogdan Struzik
Uczestnicy w konkursie byli oceniani w trzech kategoriach. Kategorii klas I, II, III. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii klas I:
- Julia Fielek
- Karol Heród
- Wiktoria Matląg
- Lidia Trojanowska
W kategorii klas II:
- Emilia Rogowska
- Michał Gaża
- Eliza Zawadzka
- Emilia Wyrwa
Małgorzata Zdun
Kacper Jodłowski
W kategorii klas III:
- Emilia Horyń
- Żaneta Włudyka
- Emilia Trojanowska
- Gabriela Borek
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorzy:
Halina Burdak
Grażyna Bielewicz-Gorczyca
Zamiast wagarów- atrakcje sportowe, czyli Pierwszy Dzień Wiosny w PSP.
„Wiosna, wiosna, ach to Ty...” Dzień 21 marca 2016 r. dla uczniów klas IV- VI w Lipnicy Murowanej był pełen wrażeń, ponieważ nie tylko przybyły do nich ptaki ale również zagościła Pani Wiosna. Z tego powodu uczniowie nie musieli siedzieć w szkolnych ławkach, tylko bawili się wesoło wykonując piękne kolorowe łańcuchy z wiosennych kwiatów. Dodatkowo zorganizowali konkursy sportowe, tory przeszkód, skoki przez płotki a poszukiwania ukrytych pisanek podgrzały wiosenną atmosferę. Uczniowie świetnie się bawili i rywalizowali ze sobą, aby zdobyć dla swojej klasy jak najlepsze miejsce. Wszystkim klasom dziękujemy za przygotowanie konkurencji sportowych i wspólną zabawę.
Lekcja żywej przyrody!
„Zielona lekcja”
W dniu 21 marca 2016 r. uczniowie klas I – VI Szkoły Podstawowej w ramach edukacji przyrodniczej uczestniczyli w niesamowitej „żywej lekcji przyrody” w ramach cyklu „Zielone Lekcje”. Tym razem poznawali ptaki drapieżne. Dzieci miały okazje zobaczyć prawdziwe i żywe sowy, sokoły, jastrzębie, poznać ich zachowanie i przystosowania do drapieżnego trybu życia. Dodatkową atrakcję stanowiły przeloty ptaków nad głowami naszych uczniów oraz między przeszkodami, które tworzyli własnymi rękami. Ciekawostki na temat poznanych ptaków na długo pozostaną w pamięci uczniów a wykonane z zdjęcie z sową płomykówką o imieniu Fiona będzie zawsze przypominało o tym niezwykle cennym spotkaniu.
Edyta Strugała
Program na Pierwszy Dzień Wiosny dla PSP
Pierwszy dzień wiosny klasy IV- VI PSP Lipnica Murowana
21 MARCA 2016 r. (poniedziałek)
- Zajęcia w tym dniu rozpoczynają się i kończą zgodnie z indywidualnym planem lekcji dla każdej klasy.
- Lekcja pierwsza 8.00 – 8.45 (odbywa się normalnie według planu lekcji)
- Lekcja druga 8.50 – 9.35 Zielona lekcja przyrody - prelekcja na sali gimnastycznej połączona z pokazem żywych ptaków tj. sowy, sokoły itd.
- Lekcja trzecia 9.40 – 10.25 Zdjęcia uczniów chętnych z ptakami – w sali matematycznej obok hali sportowej kolejno od klas IV do VI
Na lekcji 3 w czasie wykonywania zdjęć uczniowie przebywają w swoich salach lekcyjnych i przygotowują „Kolorowy łańcuch z wiosennych kwiatów” wykonany z bibuły lub kolorowego papieru, kartonu i sznurka. (Każda klasa przynosi potrzebne do wykonania łańcucha własne materiały)
Wykonany łańcuch będzie podlegał ocenie konkursowej (jego długość, ilość kwiatów, estetyka wykonania)
- Lekcja czwarta i piąta 10.45 – 12.20 Konkursy sportowe na sali gimnastycznej – podsumowanie i wręczenie dyplomów
- Lekcja szósta i siódma odbywają się normalnie według planu
Szkolny Konkurs Pisanek i Palm rozstrzygnięty!
Sprawozdanie z przebiegu konkursu
Dnia 16.03.2016 r. został rozstrzygnięty konkurs „Przegląd technik plastycznych w formach przestrzennych”.
Jury wyróżniło następujące prace:
W kategorii pisanki:
Przedszkole
I miejsce Weronika Zdun- Lipnica Murowana
Maciej Fąfara- Rajbrot- II miejsce Krzysztof Trojan-Rajbrot
- III miejsce Magdalena Trojan –Rajbrot
Klasy I-III
- I miejsce Monika Krzywda – Lipnica Murowana
Weronika Wrzyszcz- Rajbrot
- II miejsce Julita Liszka-Lipnica Murowana
Faustyna Wnęk- Lipnica Murowana
Małgorzata Trojanowska- Nowy Wiśnicz
Jakub Nora – Nowy WiśniczKlasy IV-VI
- I miejsce Karolina Konieczna-Lipnica Murowana
Maria Milas - Lipnica Murowana
Izabela Konieczna-Lipnica MurowanaGimnazjum
- I miejsce Diana Oleksy-Lipnica Murowana
- II miejsce Wiktoria Bodek- Rajbrot
W kategorii palma wielkanocna:
Autorzy prac które zajęły I miejsce otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy konkursu dyplomy.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii ilustrujących konkurs w zakładce Album Fotograficzny!
Lekcja otwarta w II b
W dniu 11 marca odbyła się lekcja otwarta z zajęć z wychowawcą: „ Rękodzieło artystyczne w strojeniu palm lipnickich” . Gospodarzem lekcji była pani Agnieszka Pałka wraz ze swoją klasą II b gimnazjum, a obserwatorem pani Katarzyna Ligęza z klasą IV a szkoły podstawowej. Po krótkim wstępie dotyczącym motywów zdobniczych lipnickich palm (naturalna roślinność, papierowe kwiaty, kolorowe wstążki) obie klasy zostały zaproszone do zajęć warsztatowych. Rolą „starszaków” było nie tylko asystowanie wychowawcy klasy ale wsparcie „jeden do jednego” młodszych uczestników w wykonywanych czynnościach. Taki charakter spotkania okazał się niezwykle owocny dla obu grup wiekowych. Czwartoklasiści mieli okazję uczestniczyć w intensywnym kursie tworzenia zdobniczych elementów palm (kwiatów z kolorowej bibuły), w atmosferze życzliwej i koleżeńskiej współpracy. Uczniowie gimnazjum przyjęli na siebie pełną odpowiedzialność za dzielenie się wiedzą i umiejętnościami a także za stworzenie klimatu zaciekawienia i zaangażowania u młodszych uczestników. Aż serce rosło patrząc na radość tworzenia u młodszych oraz na wyłaniające się zdolności pedagogiczne wśród starszych uczestników lekcji.
Zachęcamy do relacji w albumie fotograficznym!
Zakładka "Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017" gotowa
Informujemy, że zakładka "Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017", która ze względu na trwające modyfikacje była chwilowo zablokowana, znów jest dostępna, a zamieszczone w niej załączniki aktualne. Za dotychczasowe utrudnienia przepraszamy!
Gimnazjalny Konstruktor Brył - konkurs matematyczny dla kl III PG
Zapraszam chętnych trzecioklasistów do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest nie tylko rozwój zainteresowań uczniów ale również wzbogacenie pracowni matematycznej w cenne pomoce dydaktyczne.
Poniżej zamieszczam link z Regulaminem konkursu:
Katarzyna Ligęza
Spotkanie Grona Pedagogicznego z Księdzem Biskupem
Zaproszenie ks. bp. Andrzeja Jeża do wspólnego dialogu z Gronem Pedagogicznym Zespołu Szkół i Przedszkoli w trakcie wizytacji kanonicznej, miało charakter niezwykle wymowny. Troska Biskupa Diecezjalnego o przyszłość Kościoła, w tym o wychowanie młodego pokolenia sprawiła, że uczestnicy spotkania stali się równoprawnymi partnerami w ocenie największych trudności i zagrożeń w tej materii. W trakcie spotkania Ksiądz Biskup podkreślał niezwykle ważny wpływ nauczycieli na kształtowanie młodego człowieka zarówno w wymiarze intelektualnym, wychowawczym jak i duchowym. Wspominając własne dzieciństwo i naukę szkolną wskazywał skutki oddziaływań swoich pedagogów w obecnym życiu. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat trudu nauki i wychowania we współczesnych czasach Ksiądz Biskup pytał o refleksje własne uczestników spotkania. W podsumowaniu wypowiedzi członków Grona nie zabrakło pochwał pod adresem lipnickich dzieci i młodzieży zwłaszcza w kontekście ogółu rówieśników. Na koniec spotkania Ksiądz Biskup podziękował gorąco za współpracę szkoły ze środowiskiem kościelnym oraz za osobisty wkład każdego z nauczycieli w wychowanie młodego człowieka. Gratulując wielu sukcesów życzył nowych, udzielając duszpasterskiego błogosławieństwa.
Katarzyna Ligęza
Święto Patrona Szkoły PSP
" W każdej ulotnej godzinie,
bądź mężu sławnym i dzielnym
bo czas i miejsce przeminie,
a Ty jesteś nieśmiertelnym (...)”
Kazimierz BrodzińskiW dniu 4 marca 2016 r. w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbyła się uroczysta akademia z okazji dnia Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej – Kazimierza Brodzińskiego. W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Lipnica Murowana pan Tomasz Gromala, Kierownik ZOSiP pani Anna Cempura, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Wszystkich uczestników spotkania powitała pani Dyrektor Danuta Szot oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej.
W ten uroczysty poranek uczniowie z klas V przedstawili montaż słowno - muzyczny połączony z prezentacją multimedialną poświęconą Kazimierzowi Brodzińskiemu. W trakcie występu nie zabrakło również „Krakowiaka” najbardziej lubianego przez Kazimierza tańca. Uczniowie w pięknych strojach krakowskich wirowali w takt znanej wszystkim melodii.
W czasie akademii przytaczając fragmenty bogatej spuścizny literackiej naszego patrona uczniowie zwrócili uwagę na to, iż mimo trudnego życia nigdy się nie poddał, potrafił walczyć i osiągnął sukces.
Na zakończenie uroczystego spotkania wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Najwierniejszy portret Kazimierza Brodzińskiego”. Komisja nagrodziła i wyróżniła 5 najlepszych portretów.
E.Strugała,D.Więcław.
Cygany w Murowanej
Jedną z najbardziej rozśpiewanych i barwnych tradycji naszego regionu są zapusty, a wraz z nimi Przegląd Grup Cygańskich, który jak co roku odbywa się w Lipnicy Górnej. 07 lutego b.r. nasza szkolna brać składająca się z uczniów klas czwartych z wielkim entuzjazmem zaprezentowała program muzyczno-kabaretowy, który wśród widzów wywołał niejedną salwę śmiechu. Młodzi aktorzy dali popis swojego talentu i dykcji. Zarówno scenariusz jak i stroje oraz gadżety (np. kocioł kusząco pachnącej strawy) przypadły do gustu jurorom, gdyż zajęliśmy pierwsze miejsce. Z racji wysokiego i wyrównanego poziomu wszystkich grup dziecięcych podzieliliśmy tytuł laureata z pozostałymi młodymi uczestnikami przeglądu.
Zapał do występów nie wygasł jednak w czwartoklasistach i dwa dni później ochoczo ruszyli, by przedstawić swoje teatralne umiejętności szerszej publiczności, życzyć szczęścia i smarować sadzami, by urodzaj nie odstępował domostw i odwiedzanych instytucji. Odwiedzili m.in. Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej, Gminny Dom Kultury, Przedszkole Samorządowe ,ks. proboszcza Mariusza Jachymczaka oraz Dyrekcję naszej szkoły. Oby w następnym roku ten zapał nie wygasł, a sukces został powtórzony.A. Pałka
„Master of English vocabulary”
INNOWACJA NA LEKCJACH J.ANGIELSKIEGO
Od września klasa Va, klasy VI oraz wszystkie klasy Gimnazjum przystąpiły do programu INSTALING, który jest częścią innowacji realizowanej w naszej szkole przez panią B.Piasecką oraz A.Kądziołkę, a w drugim półroczu kontynuowany przez panią B.Motak.
Ideą tej innowacji jest chęć dostosowania nauczania do zmieniającego się świata i wyrównywania szans edukacyjnych u uczniów szkoły wiejskiej. Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie koniecznością. To okno na świat nie tylko w sensie technicznym, ale i intelektualnym. Uwzględniając fascynacje współczesnych uczniów, niniejsza innowacja jest odpowiedzią na połączenie nauki języka angielskiego z powszechnym hobby dzieci. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsi uczniowi to młodzi ludzie, którzy nie znają i nie wyobrażają sobie świata bez komputerów, wiadomości tekstowych, mailowych, wszechobecnego Internetu, smartfonów i tabletów. Nauczyciel powinien być otwarty na innowacje w świecie technologii jak również w procesie nauczania by móc za potrzebami współczesnych uczniów podążać. Tym bardziej ważne jest by szkoła sprzyjała wdrażaniu nowych metod z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wierzymy jednak, że choćby „metodą małych kroków” ale należy podejmować próby wdrażania innowacyjnych rozwiązań w nauczaniu.
Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.
Wszyscy wiedzą, że najlepsze rezultaty daje systematyczna praca. Nawet kilka minut na naukę przyniesie efekty, jeśli tylko będzie to codzienne kilka minut.
Walentynki w Murowanej!
Z okazji "walentynek" Samorząd Uczniowski PSP w Lipnicy Murowanej ogłosił konkurs
na „NAJŁADNIEJSZĄ GAZETKĘ WALENTYNKOWĄ”.
Jury w składzie: pani wicedyrektor Krystyna Gaża, pani Magdalena Malaga oraz pani Zofia Gaura oceniały: pomysłowość, estetykę wykonania i ogólne wrażenie artystyczne gazetki.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE KLASA IVB oraz VIB – 29 pkt.
II MIEJSCE KLASA VB – 25 pkt.
III MIEJSCE KLASA VA – 24 pkt.
IV MIEJSCE KLASA VIA – 17 pkt.
Klasa IVB i klasa VIB w nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymały słodycze.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć gazetek w albumie fotograficznym.
Wszystkim klasom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Opiekun S. U
Edyta Strugała
Warto się uczyć w naszym Gimnazjum!
18 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów gimnazjum z absolwentami, którzy w czerwcu bieżącego roku opuścili mury naszej placówki. Swoją obecnością zaszczyciło nas 11 uczniów reprezentujących obecnie szkoły bocheńskie, m.in. I LO , II LO oraz tzw. Budowlankę i Mechanik. Głównym założeniem tego spotkania była obiektywna ocena pracy naszego gimnazjum – nasi byli uczniowie ocenili bowiem przydatność i zasób wiedzy i umiejętności, z którymi zakończyli III etap edukacyjny. Drugim - bardzo ważnym – aspektem było przedstawienie uczniom gimnazjum realiów nauki w różnych szkołach ponadgimnazjalnych. Przede wszystkim starsi koledzy starali się uświadomić uczestnikom spotkania, jak ważne jest, by solidnie przykładać się do nauki w gimnazjum. Wszyscy absolwenci zgodnie potwierdzali bowiem fakt, że to co zostało dobrze opanowane w gimnazjum procentuje w szkole średniej – świadczą o tym dobre i bardzo dobre oceny na półrocze (co nie jest celem łatwym do osiągnięcia). Ponadto niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć, że nasze lipnickie gimnazjum cieszy się nieodmiennie dobrą opinią wśród szkół bocheńskich nie tylko pod względem przygotowania do dalszej edukacji ale również dzięki wysokiej kulturze osobistej jego absolwentów.
Poza tym, spotkaniu towarzyszyła fantastyczna atmosfera, którą w ogromnej mierze zawdzięczamy naszym Gościom. Spontaniczne wypowiedzi niejednokrotnie wywoływały oklaski i uśmiechy wszystkich obecnych – z panią dyrektor Danutą Szot na czele. Pani dyrektor i obecni nauczyciele z dumą słuchali o sukcesach byłych uczniów. Najważniejsze jednak dla nas zdanie padło na zakończenie spotkania:
Można być dumnym z tego, że jest się uczniem gimnazjum w Lipnicy Murowanej!
Czegóż chcieć więcej?
Mamy ogromną nadzieję, że spotkanie z absolwentami pozwoliło uczniom gimnazjum spojrzeć krytycznie na swoje gimnazjalne osiągnięcia i wielu z nich zmotywuje się do wytężonej pracy. Dla nas nauczycieli było ono równie cenne – pozwoliło zobaczyć pracę w naszej szkole z innej perspektywy, wskazało kierunki dalszej pracy. Dziękując absolwentom za obecność wyrażam nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.
Małgorzata Wiśniowska
Dzień Babci i Dziadka w Górnej!
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły dla wszystkich seniorów w naszych rodzinach. To dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości. Dnia 15.01.2016r. w szkole w Lipnicy Górnej odbyła się wspaniała uroczystość ku ich czci. Na wstępie imprezy pani dyrektor Danuta Szot przywitała wszystkich solenizantów a także gości: pana wójta Tomasza Gromalę, panią kierownik ZOSiP Annę Cempurę, księdza proboszcza Mariusza Jachymczaka.
Następnie dzieci wystawiły bajkę pt. „Królowa śniegu”, potem złożyły babciom i dziadkom życzenia w formie najpiękniejszych wierszy, wreszcie zaprezentowały przepiękny utwór wykonany na instrumentach muzycznych. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości na słodki poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców.
Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
Dzień Babci i Dziadka przygotowali wychowawcy klas IIa, IIb i IIc
Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w Albumie (tym razem w roli fotoreportera wystąpiła p. Krystyna Gaża).
Małopolski Program Edukacji Zdrowotnej 2015/2016
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Małopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej. Celem edukacji zdrowotnej, zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest udzielanie dzieciom i młodzieży pomocy w:
• poznawaniu siebie, śledzeniu przebiegu swojego rozwoju, identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych,
• zrozumieniu, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać,
• rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,
• wzmacnianiu poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,
• rozwijaniu umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,
• przygotowaniu się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej (edukacja zdrowotna jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej)
Realizacja zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” w naszej placówce:
• „Dbaj o to, by utrzymywać prawidłową masę ciała” – w związku w tym zaleceniem w każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat zaburzeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Uczniowie starszych klas na zajęciach wychowania fizycznego mieli możliwość dokonania obliczeń wskaźnika BMI oraz interpretacji wyników. Na lekcjach religii omówiony został temat grzechu jakim jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. W związku z realizacją tego zalecenia 5 grudnia odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką, Stanisławą Mrożek na temat zdrowego stylu życia.
• „Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego, wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od dymu”- realizując to zalecenie wszystkie nasze działania skoncentrowane były na ukazaniu szkodliwego wpływu papierosów i dymu tytoniowego na organizm człowieka. Uczniowie najmłodszych klas przygotowali plakaty, starsi opracowali ulotki w dwóch językach, natomiast gimnazjaliści zobowiązani byli do przygotowania profilaktycznej prezentacji multimedialnej. Przygotowane przez uczniów ulotki i plakaty zostały wykorzystane podczas zorganizowanego happeningu. Początkiem grudnia uczniowie wraz z opiekunami udali się do Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia. Spacerowali po drogach Lipnicy rozdając przechodniom przygotowane wcześniej ulotki, wykrzykując hasła zachęcali mieszkańców do życia bez papierosa.
Już niedługo kolejne działania w ramach zaleceń Europejskiego Kodeksy Walki z Rakiem.Pamiętajmy o wartości naszego zdrowia i starajmy się tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu włączając się w przedsięwzięcia realizowane w naszej szkole.
Koordynatorzy:
Katarzyna Gromala
Magdalena Malaga
Elżbieta Czauderna
Jasełka w Murowanej!
Jasełka w Murowanej!
Nawet mniej uważni widzowie zauważyli, że Jasełka grane w naszym Zespole Szkół już po raz trzeci za każdym razem wyglądają inaczej. I rzeczywiście, każda inscenizacja misterium bożonarodzeniowego w lipnickiej szkole jest realizowana według innego scenariusza. Tym razem, o czym poinformowała widzów Pani dyrektor Danuta Szot na początku przedstawienia, motywem wiodącym było Zwiastowanie, gdyż bez niego nie byłoby zbawienia. Potem występujący aktorzy - nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły odegrali kolejne sceny: „Modlitwa proroka”, „Zwiastowanie”, „Ogłoszenie spisu ludności”, „Wędrówka do Betlejem”, „Pastuszkowie przy ognisku- Maciej czuwa…”, „W pałacu Heroda”, „W betlejemskiej stajence”.
Od razu wszyscy widzowie zwrócili uwagę na przepiękne kostiumy i imponującą scenografię (dzieło siostrzanego duetu Katarzyny Bazarnik i Urszuli Trojanowskiej). Aktorzy nie pozostawali w tyle i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach w czasie licznych prób sceny wartko przemykały przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością. Rolę narratorów przyjęły na siebie Anioły (Jolanta Gos i Magdalena Malaga) a w postacie proroków wcielili się uczniowie Hubert Polek i Mateusz Piś.
W kluczowej scenie Zwiastowania ujrzeliśmy piękne kreacje Karoliny Strugały (Maryja) i Anioła.Potem przenieśliśmy się do miasteczka Nazaret, gdzie żołnierze Cezara (Kamil Gryz i Damian Skórka) obwieścili rozkaz imperatora. Chcąc nie chcąc Maryja z Józefem (Janusz Żołna), musieli udać się do Betlejem, gdzie spotkali niegościnnych gospodarzy (Dorota Więcław i Bogdan Struzik). Udali się więc do szopy. Tu przyjęli ich biedni, ale jakże gościnni pasterze- Maiek (Małgorzata Heród), Kuba (Katarzyna Gromala), Walek (Agnieszka Pałka) i Bartek (Edyta Strugała).
Tymczasem nad świętą rodziną zbierają się czarne chmury. Na dworze Heroda (brawurowa kreacja ks. Marka Kuczaka- już same pojawienie się na scenie wywołało owację) przewagę zdobyły diabły, (Lucyfer- Mariusz Borek, diabły- Edyta Bazarnik i Barbara Czesak). Nie pomogły sprzeciwy żony Heroda (Renata Polek również zakończyła swój występ gromkimi brawami ukontentowanej publiki).
Kiedy przebrała się miara zbrodni namiestnika Judei, na scenie pojawiła się Śmierć (Katarzyna Wojciechowska) i z pomocą diabłów strąciła go ku uciesze widzów do piekielnych czeluści. I tutaj pojawiły się kolejne ważne postacie (przecież przedstawienie grano w święto Trzech Króli) i ujrzeliśmy przepysznie wystrojonych mędrców ze Wschodu- Kacpra (Katarzyna Ligęza), Melchiora (Iwona Imiołek) i Baltazara (Jarosław Korogwicz). Dzięki ich mądrości zamiary wrogich sił zostały udaremnione. Jezus narodził się w stajence, a widzowie mogli odetchnąć i rozkoszować się ostatnią sceną, w której wszyscy przybyli do Dzieciątka z pokłonem i darami. Ujrzeliśmy też dzieci w strojach krakowskich (Kacper Żołna, Emilka Piś, Karolina Świątek, Milena Morydz), małe aniołki (Aleksandra Koczwara, Lena Krzyszkowska, Emilia Dychus, Justyna Paprota, Dominika Wójtowicz, Dominika Wojdak). Na finał wyszli wszyscy występujący na scenie i odśpiewali wraz z chórem pieśń pt. „Przekażmy sobie znak pokoju”, której treść oddaje najważniejsze przesłanie przedstawienia.
Po długich oklaskach wyszła Pani dyrektor i przedstawiła imiennie wszystkich występujących (każdy otrzymał zasłużone brawa od publiczności, która była niezwykle zdyscyplinowana i nikt nie opuścił sali do samego końca). Podkreśliła wielki udział pomysłodawcy, reżysera i spiritus movens przedsięwzięcia- Krystyny Gaży. Podziękowała chórowi, który śpiewał na wysokościach pod przywództwem niezawodnej Małgorzaty Wiśniowskiej i Renaty Krzyżak oraz towarzyszącemu przedstawieniu występowi zespołu „Nazaret”. Pani dyrektor wyraziła wdzieczność sponsorom imprezy: księdzu proboszczowi, który wypożyczył scenę, Państwu Barbarze i Ryszardowi Grzesikom za wypożyczenie pięknych, naturalnych choinek, dyrektorowi GDK za wypożyczenie sprzętu nagłośnieniowego i Panu Tomaszowi Plucie za wypożyczenie oświetlenia sceny. Padły też słowa podziękowania dla operatorów dźwięku- naszych uczniów: Adama Wnęka i Wiktora Matlęgi oraz absolwenta Kamila Ćwika. Na koniec zabrał jeszcze głos ksiądz proboszcz Mariusz Jachymczak , który zwrócił uwagę na doniosłość Zwiastowania w strategii zbawienia świata, podkreślił trud wszystkich wykonawców i organizatorów przedstawienia, zwrócił uwagę na jego walor obrazowy i podkreślił, że tak pięknych aniołków, jak w Lipnicy nie ma nigdzie na świecie.
Na koniec tej relacji wypada dodać, że każda z osób, które przyczyniły się do tegorocznego sukcesu Jasełek w naszej szkole dała od siebie to, co najlepiej potrafi, że przygotowania i finał odbywały się w bardzo dobrej atmosferze, a przesłanie całej imprezy towarzyszyło wszystkim od początku do końca.
Relacjonował: Bogdan Struzik
Zapraszamy też do Albumu fotograficznego, gdzie znajdziecie relacje foto. Ze względu na dużą ilość materiału zdjęciowego, przedstawimy go w kilku odsłonach.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie